Súboj dvoch vyrovnaných družstiev vyhral domáci Poprad

Počas vianočného obdobia odohrali basketbalistky BAM Poprad v Extralige žien dva zápasy.

Tatiana Gallová rozdáva zverenkyniam pokyny. (Snímka: mik)

Ešte 21. decembra cestovali na východ, kde podľahli favorizovaným Young Angels Košice 57:48. „Výsledok môže klamať, pretože sme mali veľmi zlý vstup do zápasu. Percentuálna úspešnosť našej streľby bola katastrofálna, čo Košice dostalo na koňa a nás podkopalo. V šatni som mala menší príhovor k tomu, ako dievčatá pristúpili k zápasu, pretože sme na ihrisku nevykonávali činnosti, ktoré sme mali. Prejavilo sa to a až do konca nebolo jasné, ktorý z tímov zvíťazí. Dievčatá už vedia zabojovať v závere duelu, aj keď majú unavené nohy,“ vyjadrila sa trénerka seniorského družstva Basketbalovej akadémie mládeže Poprad Tatiana Gallová, ktorá potom dala svojim zverenkyniam pár dní voľna, po ktorom nasledovali dvojfázové tréningy a príprava na ďalších súperov.

Ema Rodáková. (Snímka: mik)

Bič plieskal na konci

Prvým z nich bola uplynulú sobotu Nitra, ktorá je výkonnostne na veľmi podobnej úrovni. Hostky pricestovali pod Tatry aj s bývalou basketbalistkou Popradu Adelou Kudličkovou a aj zásluhou jej trojky vyhrali vyrovnanú prvú štvrtinu 12:15. Hneď v úvode druhej desaťminútovky sa však spoza perimetra trafila aj domáca Grigerová a keďže Nitrančankám to do koša akosi nepadalo, BAM-ka sa ujala vedenia a do šatní sa šlo za stavu 28:24. Po návrate sa toho na ihrisku veľa nezmenilo, hostky sa držali na dostrel a skóre aj otočili vo svoj prospech, čo podčiarkla aj trojka zároveň s klaksónom v podaní Martičkovej na 43:45. Nitra sa v záverečnom dejstve dostala aj do šesťbodového vedenia, no Popradčanky sa nevzdávali a dokázali kontrovať. Zásadná bola trojka Grigerovej, ktorú následne podporila Sojáková a vedenie bolo odrazu na strane domácich. Aj Nitra však ukázala svoju kvalitu a dokázala ešte vyrovnať na 56:56, resp. 58:58, ale pravá basketbalová dráma do poslednej sekundy sa nekonala. Hostky totiž v závere urobili fatálne chyby, ktoré potrestala Havranová, Rusiňáková i Filičková a Poprad triumfoval 65:58.

Teja Goršič. (Snímka: mik)

Takéto zápasy pomáhajú

„Počítali sme, že to pravdepodobne bude vyrovnané alebo to bude o dvadsať. U nich to bolo celý čas vyrovnané a na záver nás prevalcovali. Teraz to tak možno začínalo vyzerať, ale chytili sme tretí aj štvrtý dych a podarilo sa nám vyhrať. Celý zápas sme sa ťahali hore-dole, chvíľku to s nami vyzeralo zle a na dievčatách som videla, že sa trochu začínajú opúšťať, ale som rada, že pozbierali sily a vrátili sa do stretnutia. Tentoraz sme boli my tímom, ktorý využil súperove chyby, ale aj my sme ich poriadne kopili. Práve takéto vyrovnané zápasy nám pomáhajú a môžu nás posúvať ďalej,“ hodnotila kormidelníčka Popradu Tatiana Gallová a vyjadrila sa aj 17-bodová Eva Filičková: „S výkonom i víťazstvom po dlhšej dobe na domácej palubovke môžeme byť spokojné. Posledné štvrtiny nám zvyknú uchádzať, ale tentoraz sme to dokázali kontrolovať, resp. koncentrovať sa, až do konca. Využili sme chyby súpera, pritlačili sme na ne a podarilo sa nám premeniť vyložené šance spod koša. Medzi sviatkami sme až tak neoddychovali, ale tvrdo trénovali, čo sa odzrkadlilo. Konečne vidno, čo robíme na tréningoch, že sa zohrávame, vidíme sa na ihrisku a dúfame, že to takto bude pokračovať. Tešíme sa a môžeme sa pripravovať na zápas na Slovane, ktorý, hádam, skončí podobným výsledkom. Prioritou v nadstavbe bude vyhrať čo najviac stretnutí a vytvoriť si tak čo najlepšiu východiskovú pozíciu do play-off.“

Dominika Rusiňáková. (Snímka: mik)

Len v spodnej štvorke

Už porážka so Šamorínom nasledovaná neúspešným výsledkom v Košiciach znamenali, že Poprad si už s určitosťou v druhej polovici januára, vo februári a ešte prvý marcový víkend zahrá len v nadstavbe o 5. až 8. miesto, takže do štvrťfinále dostane niekoho zo silnej štvorky. V skupine o záchranu mu bude robiť spoločnosť Banská Bystrica, Slovan Bratislava a práve Nitra.

Michal KLEIN