Údržba chodníkov nabúra rozpočet, plač nepomôže

Hoci je zima ešte len v polovici, v Spišskej Starej Vsi už minuli na zimnú údržbu ciest a chodníkov toľko peňazí ako za ostatné dve zimy spolu.

Spišská Stará Ves. Ilustračná snímka: rov

Aj to je dôsledok novely zákona o pozemných komunikáciách, ktorá vstúpila do platnosti v máji minulého roku. „Samosprávy mali dosť času sa pripraviť, ale údržba sa nedá robiť len ľudskou silou. Je k tomu potrebná aj technika. Okrem peňazí na nákup novej techniky bolo potrebné vyčleniť aj ďalšie prostriedky na samotnú údržbu komunikácií,“ uviedol nový primátor Spišskej Starej Vsi Ján Kurňava. Prípravy na zimnú údržbu v meste, ktorá pozostávala z nákupu novej techniky – malotraktor s nadstavbami, pojazdná motorová metla a tiež posypový stroj za traktor. Náklady na nákup novej techniky predstavovali podľa primátora približne 30-tisíc eur. Samotná zimná údržba bude stáť ďalšie tisíce eur. „Určite nám to nabúra rozpočet, ale vyplakávať a niekde vypisovať nám nepomôže. Jednoducho sa s tým musíme vysporiadať a robiť tak, aby sme naplnili literu zákona,“ uviedol primátor.
Špecifikom prakticky celého Zamaguria je skutočnosť, že sa tu na údržbu komunikácií nemôže používať chemický posyp. Dôvodom je ochrana prírody, keďže celý región sa nachádza v Pieninskom národnom parku, prípadne ochrannom pásme.

Veľké investície bez cudzích zdrojov sú takmer nemožné

Prioritou mesta v tomto roku je rekonštrukcia objektu polikliniky. „Budova je od svojho postavenia v pôvodnom stave. Máme pripravený a podaný projekt na komplexnú rekonštrukciu a zriadenie centra integrovanej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol primátor. Rozpočet projektu je približne 800-tisíc eur. Samospráva sa uchádza o európske peniaze. Podľa primátora by si Spišská Stará Ves bez cudzích zdrojov nemohla dovoliť takúto veľkú investíciu. „Z vlastných zdrojov si môžeme dovoliť len menšie, možno do 100 až 150-tisíc eur, ale takéto investície, ako je aj rekonštrukcia polikliniky, sa bez dotácií, prípadne úveru z banky, nedajú robiť z vlastných zdrojov, resp. dajú, ale len jedna takáto akcia za päť až desať rokov.
Okrem tejto veľkej investície chcú v roku 2019 zrekonštruovať hasičskú zbrojnicu, na ktorú mesto získalo dotáciu z ministerstva vnútra vo výške 30-tisíc eur. Ďalších 12-tisíc eur dá mesto z vlastných zdrojov. „Chceme zrekonštruovať kúrenie, podlahy a zatepliť celý objekt,“ uviedol primátor. Ďalšou menšou investíciou bude výstavba workoutového ihriska v areáli základnej školy, na ktorú mesto získalo desaťtisíc eur z ministerstva vnútra. Z úradu vlády v rámci výzvy na podporu športu získalo mesto ďalších desaťtisíc eur na výstavbu klasického detského ihriska na sídlisku Magura. V areáli základnej školy mesto tiež vybuduje multifunkčné ihrisko v hodnote 120-tisíc eur. Na tento projekt získalo mesto ešte počas výjazdového rokovania vlády v Kežmarku 80-tisíc eur. Zostávajúcu sumu investuje samospráva z vlastných zdrojov. „Sú to už schválené aktivity, peniaze sú na účte. Treba nám dotiahnuť verejné obstarávanie a môže sa spustiť výstavba,“ uviedol primátor.

Zdravotné stredisko v Spišskej Starej Vsi čaká veľká rekonštrukcia. Snímka: rov

Tretie najmenšie mesto na Slovensku

Spišská Stará Ves je tretím najmenším mestom na Slovensku. Počet obyvateľov sa pohybuje na úrovni okolo 2 230. „Minulý rok bol z demografického hľadiska veľmi nepriaznivý, keďže nám zomrelo cez 30 ľudí, pričom po iné roky to bolo okolo 17 – 18. Počet narodených pritom zostal na rovnakej úrovni ako po minulé roky,“ uviedol primátor. Problémom aj Zamaguria je vysťahovalectvo. Ľudia odchádzajú do škôl, ale hlavne za prácou mimo región. Mesto sa snaží udržať obyvateľov výstavbou nájomných bytov. V súčasnosti samospráva spravuje tri bytové domy s 52 bytmi. „Máme pripravený pozemok a stavebné povolenie ešte na jeden bytový dom. Aj vzhľadom na počet žiadostí o byt to zatiaľ nevyzerá na výstavbu, ale o rok-dva sa to môže zmeniť,“ uviedol Kurňava.

Rastislav OVŠONKA