V Tatrách vyhlásili na popoludnie 4. lavínový stupeň

Vo vysokých Tatrách dnes doobeda platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní vplyvom snehových prehánok a silného vetra vo Vysokých a Západných Tatrách stúpne lavínové nebezpečenstvo na veľké, teda na 4. stupeň. HZS neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.

Skialpinista. Snímka: PH

Horská záchranná služba upozorňuje, že uvoľnenie lavín je vo Vysokých Tatrách možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Počas posledného a stále pretrvávajúceho sneženia napadlo do 80 centimetrov snehu. Nový vetrom previaty sneh spôsobuje zvyšovanie lavínového nebezpečenstva. Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami J, JV a V orientácií. V týchto miestach je nový sneh sfúkaný do dosiek a vankúšov. V niektorých prípadoch sa predpokladajú stredné a výnimočne aj veľké spontánne lavíny.

Nebezpečenstvo stúpa

Horská služba na svojej stránke tiež zverejnila, že tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom sneženia a silného vetra stúpajúca. HZS upozorňuje všetkých návštevníkov horských oblastí, aby vzhľadom na pretrvávajúce mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky zvážili všetky svoje aktivity v horskom a vysokohorskom teréne. „Vzhľadom na prognózu počasia a podmienky v teréne HZS neodporúča túry do vysokohorského prostredia,“ žiada turistov HZS.

Ilustračná snímka: HZS

Pri 4. lavínovom stupni je snehová pokrývka na väčšine strmých svahov slabo spevnená a uvoľnenie lavín je pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. V niektorých prípadoch sú predpokladané početné stredné lavíny a často aj veľké spontánne lavíny. Lavíny môžu zasiahnuť aj údolné cesty.

NONSTOP INFO o lavínovej situácii vám poskytnú na t. č. 044 / 5591 695

(red)