Začína sa Tatry Ice Master 2019 + Fotogaléria z Lomnického štítu

V sobotu a nedeľu, 12. a 13. januára, sa na Hrebienku vo Vysokých Tatrách uskutoční už 7. ročník podujatia Tatry Ice Master.

Tatry Ice Master 2019. Snímka: jat

Počas víkendu ľadoví sochári z desiatich krajín vdýchnu život 50-tim tonám ľadu a premenia ich na 35 unikátnych ľadových sôch v rôznych témach a motívoch. Prológ“ podujatia sa uskutočnil už v piatok na Lomnickom štíte, kde dvojica sochárov vytesala do ľadu srdce. Výber japonských sochárov má svoju symboliku – pochádzajú z „krajiny vychádzajúceho slnka“ a Lomnický štít je prvým miestom odkiaľ na Slovensku vidieť vychádzajúce slnko.

Okrem ľadových sôch bude aj kultúra a zábava

V sobotu budú mať sochári tému Gothic štýl. V druhom dni podujatia sa budú sochári držať voľnej témy. „Aktuálny ročník podujatia umelcom ponúka premenlivé poveternostné podmienky, avšak aj napriek tomu veríme, že vďaka šikovnosti umelcov vzniknú nádherné ľadové unikáty, ktoré si návštevníci Tatier budú môcť prísť pozrieť aj v nasledujúcich týždňoch,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.
Organizátori pripravili aj sprievodnú podujatia. V sobotu to bude koncert Peter Bič Projekt a tiež ľadovo-ohňová šou. V nedeľu to bude koncert Billy Barman za sprievodu dievčat zo SĽUK-u. Počas oboch dní bude program plný hier, súťaží, či rôznych iných aktivít s moderátorkou podujatia – Tatianou Šúrovou. V sobotu i nedeľu sa návštevníci môžu tešiť na tombolu o hodnotné ceny, do ktorej sa môžu zapojiť hlasovaním o najlepší sochársky tím dňa. Vstup na celé podujatie je zdarma.

Desať súťažných tímov

Súťažiace tímy tatry Ice Master 2019: 1. Holandsko: Thomas Weijenberg, Niels Brouwers, 2. Česko: Marián Maršálek, Ondřej Procházka, 3. Mongolsko: Baatar Dorjnamjil, Khashbaatar Solongo, 4. Slovensko: Miroslav Trnovský, Michal Husár, 5. Lotyšsko: Anatolijs Kirillovs, Sanita Ravina, 6. Wales: Danny Thomas, James Tottle, 7. Poľsko: Bartsz Chylewski a Stanislaw Nowodworski, 8. Rakúsko: Marina Hatzl, Kilian van der Velden, 9. Rusko: Andrej Molokov, Sergej Potatov, 10. Japonsko: Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura. Porotu tvoria Jozef Mundier, Tomáš Bosambo a Adam Bakoš
Na celé podujatie sa použije 50 ton ľadu z poľského mesta Wroclaw, z ktorého vznikne okrem súťažných sôch aj šesť fotopointov.

Rastislav Ovšonka