Dúbrava zlikviduje nelegálnu skládku a zrenovuje hasičskú zbrojnicu

Na jar začneme s rekonštrukciou hasičskej zbrojnice, na ktorú sme dostali od ministerstva vnútra dotáciu vo výške 30-tisíc eur. Z vlastných zdrojov použijeme okolo 4-tisíc, čiže asi 34-tisíc eur by mal byť rozpočtový náklad na celú stavbu. Pôjde o úkony ako sanácia omietky, sadrokartónové podhľady, nové obklady, dlažby a taktiež chceme postaviť novú plechovú montovanú dvojgaráž pre hasičské vozidlo.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v obci Dúbrava. Ilustračná snímka: archív obce Dúbrava

Okrem toho robíme pre desať rodinných domov infraštruktúru. Minulého roku sme k týmto domom zaviedli verejný vodovod, kanalizáciu a elektrinu. Na tieto práce sme dostali od Pôdohospodárskej platobnej agentúry dotáciu 68-tisíc eur v rámci programu rozvoja vidieka. Nízkonapäťovú sieť sme zrealizovali pomocou spoločnosti Východoslovenská distribučná. Vďaka nej obec vykonala aj časť prác pre realizáciu verejného osvetlenia. Zavedenie plynovodu bude závisieť od záujmu majiteľov týchto nových domov o plynofikáciu. Teraz by sme tam chceli vybudovať spevnenú príjazdovú komunikáciu a čaká nás ešte riešenie dažďovej kanalizácie.

Na likvidáciu nelegálnej skládky o rozlohe cca 300 metrov štvorcových v lokalite Kovaľovce sme dostali od ministerstva životného prostredia dotáciu 49-tisíc eur. Je už vybratá aj firma, ktorá to bude realizovať, takže veríme, že sa problém so skládkou toho roku vyrieši. Minulý rok sme okrem iného zatepľovali kultúrny dom. Celkové náklady boli 168-tisíc eur, z toho sme na schodisko dostali 22-tisíc eur. Šlo o opravu strechy, prestrešenia, komplexné zateplenie obvodového plášťa či vybudovanie solárneho systému na ohrev teplej vody. Schodisko získalo protišmykovú dlažbu a nové nerezové zábradlie. Pripravujeme aj ďalšie projekty, ktoré by sa mali riešiť v Akčnom pláne okresu Levoča a v Akčnom pláne MAS LEV. Ide o projekty zamerané na rozvoj turizmu, životného prostredia, detských ihrísk a na riešenie nezamestnanosti. Taktiež sa púšťame do riešenia skládky na biologicky rozložiteľný odpad a drobný stavebný odpad.

V obci funguje futbal. Hráme v 8. lige PFZ. Čo sa týka spoločenských akcií, celoročne robíme v obci podujatia pre deti. Asi najznámejšou akciou sú Dúbravské pirohy, ktoré máme vždy v auguste spolu s turistickým pochodom Dúbrava – Rajtopiky. Je to dvojdňová akcia, na ktorú chodí množstvo návštevníkov. Využívame na to obecný amfiteáter, ktorý je pýchou obce a regiónu. Najbližšie máme v sobotu 2. marca o 17.00 h v sále kultúrneho domu Fašiangovú veselicu, kde budú pre hostí pripravené zabíjačkové špeciality a zábava.

Ondrej HOVANČÍK
starosta obce Dúbrava