Historický kalendár – 6. týždeň

7. februára zomrel meteorológ a kňaz Kamil Hegyfoki (pôv. Spitzkopf) (7. 7. 1847 Nová Lesná – 7. 2. 1919 Túrkeve, Maďarsko). Študoval na gymnáziu v Levoči a v Egri. V roku 1871 bol vysvätený za kňaza. V mladosti prejavoval záujem o tatranskú prírodu, neskôr sa venoval meteorológii. Bol autorom niekoľkých knižných prác. Prispieval do odborných časopisov. Mimoriadnu pozornosť venoval údajom z meteorologických staničiek v tatranskej oblasti a bol horlivým propagátorom výstavby horského observatória na niektorom štíte vo Vysokých Tatrách. Hovorilo sa predovšetkým o Gerlachovskom alebo o Slavkovskom štíte. Projekt nezanikol ani po prvej svetovej vojne a po Hegyfokiho smrti. Myšlienku tohto zaujímavého podtatranského rodáka ďalej rozvíjali aj československí meteorológovia. Po výstavbe lanovky na Lomnický štít dozreli podmienky pre jej realizáciu, aj keď nie na skoršie navrhnutých miestach.

8. februára zomrel športovec a skialpinista Viliam Maurer (27. 11. 1906 Spišské Podhradie – 8. 2. 1994 Poprad-Veľká). Bol absolventom strednej priemyselnej školy. Obľuboval tatranskú prírodu, v lete pestoval vysokohorskú turistiku a v zime skialpinizmus. Patril do známej trojice vyznávačov týchto športov, predovšetkým lyžovania – Fries, Luczy a Maurer. Dá sa povedať, že ich lyžiarske účinkovanie na svahoch Tatier bolo počiatkom skialpinizmu v oblasti Vysokých Tatier.

8. februára sa narodil lekár Maximilián Singer (8. 2. 1874 Spišská Nová Ves – ?). Promoval 2. apríla 1898 v Budapešti. Do Popradu prišiel o rok neskôr. Pôsobil tu ako súkromný lekár. V rokoch 1899 až 1939 bol obvodným lekárom v Poprade a dlhoročným členom obecného zastupiteľstva. Do jeho obvodu patrili aj obce Hornádskej doliny. V roku 1937 dostal od mesta mimoriadnu odmenu za to, že ročne liečil bez nároku na odmenu 120 až 150 chudobných obyvateľov mesta, ktorí boli úplne bezmajetní. 27. marca 1942 ho odtransportovali do koncentračného tábora v Žiline.

8. februára sa narodil etnograf a pedagóg Jozef Vydra (8. 2. 1884 Polańczyk, Poľsko – 27. 7. 1959 Poprad-Spišská Sobota). Po skončení gymnaziálnych štúdií pokračoval na Karlovej univerzite v Prahe, kde študoval estetiku, a súčasne na Akadémii výtvarných umení maľbu. Titul PhDr. získal v roku 1948. V roku 1919 prišiel na Slovensko a stal sa pracovníkom Vládneho komisariátu na ochranu umeleckých pamiatok, neskôr riaditeľom Školy umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1938 až 1945 Umeleckopriemyselnej školy v Brne a po roku 1945 prednášal na Pedagogickej fakulte v Olomouci a Bratislave, pôsobil ako expert ÚĽUV-u v Bratislave. Zaoberal sa problematikou ľudovo-umeleckej výroby, úžitkovým umením, umeleckými remeslami a priemyselným výtvarníctvom. Zmapoval typy a druhy ľudových stavieb na Slovensku, špecifikoval ľudový odev jednotlivých slovenských regiónov, bol autorom monografií a štúdií s danou tematikou. Z jeho výtvarných realizácií je najvýznamnejší dizajn žezla a talárov pre akademický senát Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1924 prišiel prvýkrát do Štôly, v rámci etnografického výskumu, a tento kraj mu učaroval natoľko, že si tu postavil drevený dom a pravidelne sa sem vracal.

Pripravené v spolupráci s Podtatranskou knižnicou v Poprade.