Investor chce obnoviť stredisko Jamy aj s večerným lyžovaním

Spoločnosť TMR plánuje vrátiť život do strediska Jamy. Mesto Vysoké Tatry plán kvituje, podľa radnice by mal zlepšiť dopravu aj tréningové podmienky pre mládež.

Zo strediska Jamy by ste sa na už existujúce zjazdovky v Tatranskej Lomnici  mali prepraviť lanovkami. Snímka: Lukáš Šimonov

Na Jamách v Tatranskej Lomnici sa naposledy lyžovalo v sezóne 2009 – 2010. Spoločnosť Tatry Mountain Resorts predložila zámer na obnovenie strediska. Zámer sa bude posudzovať na základe vplyvov na životné prostredie, takzvaným procesom EIA. Príslušným orgánom je odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Poprade.

Tešiť sa môžu aj bežkári

Spoločnosť TMR chce zvýšiť kvalitu ponúkaných služieb v Tatranskej Lomnici. So súčasnými zjazdovkami plánuje prepojiť dve nové osobné lanové dráhy na Jamách, čo by malo podľa návrhu zabezpečiť väčší rozptyl lyžiarov. Stredisko Jamy by malo mať oproti minulému stavu rozšírenú ponuku na zjazdové, ale aj bežecké lyžovanie a malo by byť obnovené len pre zimnú prevádzku.

Na prepojenie stredísk potrebuje TMR dobudovať aj nové nástupné miesto zriadené na mieste pôvodného, ktoré asanujú a zdemontujú aj pôvodné vleky. Zámer hovorí o novej dvojpodlažnej budove s výškou asi 8,5 metra so sedlovou strechou. Na prvom nadzemnom podlaží sú plánované pokladne, toalety, obslužné sklady, ale aj apres-ski bar.

Vizualizácia nástupného miesta. Snímka: Enviroportal

Zámerom spoločnosti je vrátiť do strediska aj večerné lyžovanie na jednej zjazdovke. Predpokladaný čas prevádzky by mal byť medzi 17.00 a 22.00 h. V rámci strediska by mala pribudnúť aj turistická ubytovňa s reštauráciou s celoročnou prevádzkou, v tomto bode sú navrhovateľmi Juraj Gantner a Janka Gantnerová. Už dve desaťročia nevyužívaný vodohospodársky objekt by sa mal zmeniť na ubytovacie priestory so zázemím a samoobslužnou jedálňou s kuchyňou.

Vodohospodársky objekt sa môže zmeniť na turistickú ubytovňu s reštauráciou. Snímka: Enviroportal

Mesto chce rozvíjať mládežnícky šport

K zámeru spoločnosti TMR zaujalo mesto Vysoké Tatry kladné stanovisko . „Jamy jednoznačne podporujeme. Nejde totiž len o komerčný význam zamýšľaného lyžiarskeho strediska, práve naopak. Výrazným aspektom v tejto veci je najmä podpora mládeže.

Mesto chce zázemie pre mládež. Ilustračná snímka: archív

Mestu záleží, aby v Tatrách existovalo tréningové centrum, ktoré vytvorí zázemie lyžiarskym klubom a poskytne komplexný priestor ako na zjazdové, tak aj na bežecké lyžovanie,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Ten považuje za kľúčové podporovať športové kluby v meste, na čo je však podľa jeho slov potrebná aj spolupráca so sponzormi a investormi.

Parkovisko má pomôcť aj v lete

Tatry Mountain Resorts očakáva od zámeru aj riešenie aktuálnych dopravných problémov v Tatranskej Lomnici, ktoré sa s predpokladaným rastom návštevnosti strediska budú prehlbovať. Súčasťou stratégie je podľa návrhu vybavovanie nových parkovísk s inteligentnou dopravnou navigáciou, lávky pre peších či nová zastávka električky.

Snímka: Enviroportal

Parkovisko má vyrásť nad električkovou traťou. Z pohľadu TMR aj mesta Vysoké Tatry pomôže odľahčiť dopravu do centra Tatranskej Lomnice. „Parkoviská v Tatranskej Lomnici sú nevyhnutné. Dostatok parkovacích miest v tejto lokalite určite priaznivo ovplyvní celkovú situáciu – eliminovalo by sa parkovanie na zelených plochách či pozdĺž ciest,“ vraví primátor Vysokých Tatier. Parkovisko by sa malo využívať celoročne a počíta sa aj s možnosťou pre vybudovanie doplnkových služieb, napríklad stojiska pre bicykle alebo nabíjacej stanice pre elektromobily. Keďže zámer predkladá TMR v troch variantoch, sú dve možnosti pre dispozíciu parkoviska. Prvé dva varianty hovoria o 485 kolmých miestach pre osobné vozidlá a 13 pozdĺžnych pre autobusy. Tretí variant umožňuje 429 kolmých miest pre osobné autá a 10 pozdĺžnych pre autobusy. Varianty sa líšia aj polohou lanových dráh a ich podpier.

Pohľad na plánované parkovisko z juhu. Snímka: Enviroportal

Z nového parkoviska sa návštevníci lyžiarskeho strediska potrebujú dostať na nástupné miesto. Mali by využiť plánovanú lávku, ktorá premostí cestu II/537. Odľahčeniu dopravy podľa investora pomôže aj spomínaná zastávka električky v priestore navrhovaného parkoviska. „Návštevníci tak budú môcť do Tatier pricestovať hromadnou dopravou a vystúpiť z vlaku pohodlne pri lanovke,“ uvádza TMR v návrhu.

Jana TOMALOVÁ