Kežmarská radnica predstavila TOP investície roka

Mesto sa v roku 2019 pripravuje najmä na investora Mubea.

Základný kameň závodu Mubea poklepali v júni 2018 (zľava) primátor Kežmarku Ján Ferenčák, premiér Peter Pellegrini, konateľ a majiteľ spoločnosti Mubea Thomas Muhr a minister hospodárstva Peter Žiga. Snímka: jat

„Termíny sú pre nás hraničné, ale robíme všetko pre to, aby sme ich zvládli a aby mohol investor postaviť novú fabriku a už v decembri spustiť výrobu,“ vysvetľuje primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Spoločnosť Mubea je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysokovýkonných pružín a typologicky súvisiacich produktov pre automobilový priemysel. Medzi hlavných zákazníkov skupiny patria výrobcovia áut Audi, BMW, Kia, Hyundai, Jaguar Land Rover či Renault. V Kežmarku by mala spoločnosť vytvoriť 500 pracovných miest.

Pokračujú aj na štadióne

Mesto plánuje investovať aj do infraštruktúry na sídlisku Juh, kde vybuduje okružnú križovatku. Na Nižnej bráne opraví most, zrekonštruuje vnútroblok na Severe a podľa všetkého by mal byť v tomto roku dostavaný aj bytový dom na Weilburskej ulici. V pláne je aj výstavba detského ihriska na Martina Lányiho. Na jar sa začnú práce na cyklochodníku od radnice a od hradu smerom k okresnému úradu a ďalej popri rieke Poprad k súčasnému chodníku smerom na Huncovce. Pokračovať bude aj rekonštrukcia zimného štadióna.

Ilustračná snímka: mik

„Je to veľký projekt, rátame s dvoma etapami. Budem rokovať aj priamo s ministrom financií o prípadnej pomoci dofinancovania tohto projektu,“ povedal Ferenčák.

Riešia aj výstavbu domov

Kežmarok pokračuje aj v príprave vybudovania centra integrovanej zdravotnej starostlivosti. Malo by ísť o štvorpodlažnú budovu so zázemím pre ambulancie, lekárov, lekárne pri Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra s prepojením týchto dvoch častí. Projekt a projektová dokumentácia sa podľa Ferenčáka blížia k hodnotiacej fáze.

Z dlhodobého hľadiska sa mesto pripravuje na rozšírenie územia na výstavbu ďalších domov a vybavenosti a čaká taktiež na výsledok prieskumu územia pre prípadný geovrt. „Ak by sa mestu podarilo nájsť investora a geovrt by bol realitou, bolo by to veľkým prínosom pre mesto a s veľkým významom pre občanov,“ uzavrel Ján Ferenčák.

(red)