Krátke správy z regiónu – 6. týždeň

Vyhrajte lístky do Svetelného dómu

Ždiar má atrakciu pre najmenších – Svetelný dóm. Podtatranské noviny pre vás pripravili súťaž o vstupenky do sveta rozprávok. Veľké iglu v sebe skrýva spievajúce tučniaky, snehuliakovskú rodinku, či lesné zvieratká. Pre dospelých je pripravený bar s občerstvením. Napíšte nám do piatku 8. februára, koho by ste do Svetelného dómu vzali a vyhrajte lístky. Píšte na našu mailovú adresu redakcia@podtatranske-noviny.sk alebo poštou na Karpatská 15, 058 01 Poprad. Výhercov zverejníme v najbližšom vydaní.

Knižnica bude mať novú riaditeľku

Včera, v pondelok 4. februára (po našej uzávierke) rokovali poslanci Prešovského samosprávneho kraja. Zastupiteľstvo riešilo aj návrh na menovanie riaditeľa Podtatranskej knižnice v Poprade. Vo funkcii končí dlhoročná riaditeľka Anna Balejová, ktorá odchádza do dôchodku. Podľa návrhu by ju mala vystriedať pracovníčka z úseku knižničných a informačných služieb Podtatranskej knižnice Monika Naštická. V prípade, že poslanci novú riaditeľku odobrili, funkcie by sa mala ujať od 1. marca.

Podtatranská knižnica v Poprade. Snímka: rov

Zoznam spravodlivých má nové mená

V polovici januára pribudlo do zoznamu Spravodliví medzi národmi ďalších 15 mien zo Slovenska, informovali o tom slovensko-židovské noviny Delet. Medzi ocenenými je aj Štefánia Pellerová, ktorá zachránila židovské sestry Vieru a Denisu Rosenthalovú – zobrala ich k sebe domov do Spišskej Novej Vsi. Ukrývala ich aj počas bombardovania a dokonca v čase, keď sa v dome ubytoval nemecký dôstojník. Viera s manželom v roku 1960 emigrovali do Izraela, zomrela v r. 2010. Denisa žije v Bratislave.

 

Odprezentujú cvičné firmy študentov

Tento štvrtok od 8.30 h bude Obchodná akadémia v Poprade hostiť 11. ročník Kontraktačného dňa cvičných firiem. Pri cvičnej firme ide o simuláciu činností v skutočnej firme, kde sa žiaci naučia všetky postupy podnikania. Súťažiť budú nielen cvičné firmy z obchodnej akadémie, ale aj z ďalších stredných škôl podtatranského regiónu. Na Kontraktačnom dni sa bude hľadať najkrajší výstavný stánok, najlepší manažérsky tím, najzaujímavejší katalóg, najpútavejšia elektronická prezentácia.

Mariánska hora v Levoči. Snímka: rov

Levoču prezentovali v Bruseli

V uplynulých dňoch sa na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli odprezentovalo mesto Levoča spolu s Bardejovom, regiónom Tokaj a s Ústredím ľudovej umeleckej výroby, tradičné remeslá predviedli slovenskí remeselníci. Primátor Levoče Miroslav Vilkovský a zástupcovia mesta sa zúčastnili rôznych podujatí, medzi inými aj na seminári o Európskom kultúrnom dedičstve a otvorili aj výstavu kultúrneho dedičstva východného Slovenska. Pozornosť pútali najmä oltár Mastra Pavla, a tiež Klietka hanby.

 

V Satanovom sedle spadla lavína

Minulý piatok dostala Horská záchranná služba z Vysokých Tatier žiadosť o pomoc. Dvojica skialpinistov lyžovala zo Satanovho sedla a zasiahla ich lavína. Jeden z nich bol zranený v oblasti tváre. Skialpinisti sa sami dostali na Popradské pleso a až tam zavolali záchranárov. Príslušníci horskej služby skialpinistu ošetrili a transportovali k Domu HZS. Tam si ho prevzala privolaná posádka Rýchlej zdravotnej služby.

Záchranári hovorili aj o modernizácii

V popradskom dome kultúry sa v piatok stretli záchranári integrovaného zdravotného systému na tzv. „Rescue day“. Hovorilo sa o právnych vzťahoch, odborných kazuistikách či elektronizácii a nových technológiách v záchrannej zdravotnej službe, ako napríklad využívanie umelej inteligencie v urgentnej medicíne či aplikácie Záchranka, ktorou môžete pomocou smartfónu kontaktovať tiesňovú linku na Slovensku, v Česku a Rakúsku. Záchranári mali možnosť zúčastniť sa aj na odborných workshopoch.

 

Prešovský kraj podporí šport a kultúru

Prešovský samosprávny kraj spúšťa Výzvu pre región. Záujemcovia sa môžu uchádzať o peniaze na podporu cyklodopravy, obnovy kultúrnych pamiatok UNESCO a národných kultúrnych pamiatok, na podporu pútnického turizmu či ďalších tematických trás. V zámere je aj stavba vyhliadkových miest. Výzva podporí aj výstavbu a rekonštrukcie športovísk a ich vybavenie. Kraj na túto výzvu alokuje spolu 3,6 milióna eur. Žiadosti je potrebné predkladať do 31. marca alebo v druhom kole do 30. júna.

Spišský hrad. Snímka: rov

Spišský hrad navštívilo menej ľudí

V roku 2018 prešlo bránami Spišského hradu 211 476 platiacich návštevníkov, čo je o 1 071 menej ako v roku 2017. Historickú radnicu v Levoči, Dom Majstra Pavla a výstavné siene si pozrelo 33 512 návštevníkov. Najúspešnejšími podujatiami Spišského múzea boli otvorenie sezóny, Noc múzeí, divadelné piatky, Tajomné noci na hrade so živými sochami, Škola princezien a festival súHRADnice. Minulú sezónu sprevádzal aj začiatok prvej etapy rekonštrukcie Spišského hradu, práce sa začali v septembri.

Na letisku v Poprade cvičili piloti

Popradčania minulú stredu zaznamenali nad mestom nezvyčajný ruch. Letisko Poprad-Tatry bolo vyťaženejšie, ako v bežný deň. Štyri posádky leteckej spoločnosti Wizz Air absolvovali Base training, teda základný výcvik. Každá z nich si zalietala po päť okruhov nad mestom. Spoločnosť Wizz Air prevádzkuje lety z Popradského letiska na letisko Luton v Londýne a späť.