Krátke správy z regiónu – 9. týždeň

Lavína si vyžiadala obeť

V piatok v obedňajších hodinách strhla pod Pfinovou kopou v Malej Studenej doline skupinu maďarských horolezcov lavína. Podľa informácií HZS mala jedna z osôb ostať kriticky zasypaná. Záchranári sa dostali do doliny na snežných skútroch a ďalej pokračovali pozemne. Medzičasom horolezci zasypaného našli, vyhrabali a začali ho resuscitovať. Po transporte pokračovali v resuscitácii aj na Téryho chate. Po hodine a pol bola neúspešná resuscitácia 48-ročného horolezca ukončená.

Ilustračná snímka: HZS

Budú diskutovať o doprave

Kežmarčania žijúci na uliciach Krvavé pole, Tatranská a Mučeníkov si môžu prísť v stredu o 16.00 h v zasadačke Mestského kultúrneho strediska opakovane vypočuť navrhované riešenie dopravy v dotknutej lokalite. Oddelenie územného plánu zabezpečilo projektovú dokumentáciu s návrhom riešenia statickej a dynamickej dopravy. Niektoré opatrenia už mesto zrealizovalo, počas rekonštrukcie preto obnovili obojsmernú prevádzku. Súčasný stav však podľa mesta vyžaduje opatrenia v plnom rozsahu.

Upratovali Staničnú ulicu

Ešte v dňoch 13. a 14. februára zorganizovali sociálni pracovníci v spolupráci s referátom MOS, mestskou políciou a poriadkovou službou brigádu v areáli na Staničnej ulici. Podľa vedúcej sociálneho odboru MsÚ Poprad Petry Zavackej je potrebné stále apelovať na občanov žijúcich v tejto lokalite, aby si udržiavali poriadok a správali sa zodpovedne. „Najmä, aby nevyberali z kontajnerov odpad, nerozbíjali fľaše a podobne, a tým nedochádzalo k znečisťovaniu okolia,“ vyjadrila sa Petra Zavacká.

Uvedú knihu o Kežmarku

V utorok 5. marca mesto pozýva na uvedenie knihy Kežmarok – história a tradície. Podujatie samospráva realizuje v rámci mikroprojektu Putovanie po stopách histórie, kultúry a tradície poľsko-slovenského pohraničia Nový Targ – Kežmarok, ktorý je financovaný z peňazí Európskej únie. Uvedenie knihy je spojené s autogramiádou a pozriete si aj dva prezentančné videospoty o Kežmarku, meste remesiel a meste pamiatok. Akcia sa začne o 15.00 h v mestskom kultúrnom stredisku.

Mestský úrad vo Svite. Ilustračná snímka: rov

Stretnú sa poslanci Svitu

Vo štvrtok o 15.30 h zasadnú na mestskom úrade poslanci. Zaoberať sa budú plnením Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Svit. Na programe majú komunitný plán sociálnych služieb, zásady odmeňovania poslancov, ale aj dotácie na prenesené kompetencie z roku 2018. Mestské zastupiteľstvo bude rokovať aj o odvolaní riaditeľa Technických služieb, žiadosti o nájom nebytového priestoru v budove zdravotného strediska a o podmienkach prideľovania mestských nájomných bytov.

Policajti majú elektromobil

Mestská polícia v Starej Ľubovni zmodernizovala vozový park. Elektromobil Renault Zoe za 32-tisíc eur dodali mestu koncom januára, v týchto dňoch ho už policajti naplno využívajú na staroľubovnianskych cestách. Samospráva predložila Environmentálnemu fondu žiadosť o dotáciu na realizáciu projektu Elektromobilita mesta Stará Ľubovňa ešte v máji minulého roka. Okrem zníženia negatívnych vplyvov na životné prostredie má nový elektromobil pomôcť aj s osvetou v oblasti ekológie medzi obyvateľmi.

Zasahovali pod Lomnickým sedlom

Horskí záchranári museli pomáhať aj v sobotu pod Lomnickým sedlom. Po ukončení prevádzky na zjazdovke spadol 35-ročný horolezec. Slovák si pri páde poranil nohu a nevedel pokračovať v zostupe. Prvú pomoc mu poskytli kamaráti a na začiatok takzvaného Lievika ho zviezol ratrak. Do oblasti priletel vrtuľník so záchranárom. Horolezca ošetrili, pripravili na letecký transport a pomocou navijaka ho evakuovali na Skalnaté pleso, kde ho preložili na palubu a pokračovali do popradskej nemocnice.

Spišská Belá. Ilustračná snímka: rov

Rokuje aj zastupiteľstvo v Spišskej Belej

Tento štvrtok budú zasadať aj poslanci v Spišskej Belej, ktorí sa stretnú o 16.00 h na mestskom úrade. Na programe majú prerokovanie správ o činnosti viacerých inštitúcií a organizácií pôsobiacich v Spišskej Belej. Mestské zastupiteľstvo sa bude zaoberať aj schválením dotácií z rozpočtu pre neziskové organizácie a žiadosťou Kežmarku o odpredaji časti pozemku na výstavbu okružnej križovatky pri Strážkach. Diskutovať sa bude aj o návrhu projektu na Náučný turistický chodník chotárom Spišskej Belej.

Poslanci sa stretnú aj na Zamagurí

Maratón mestských zastupiteľstiev pokračuje aj v Spišskej Starej Vsi, poslanci sa stretnú vo štvrtok o 16.30 h v zasadačke domu kultúry. Na Zamagurí budú riešiť všeobecne záväzné nariadenie o poskytovaní finančného príspevku na stravovanie dôchodcov, ale aj rozpočtové opatrenie. Poslanci dostanú informácie o aktivitách Spojenej školy Spišská Stará Ves. „Zodpovedať“ sa bude kontrolórka, zastupiteľstvo má v programe aj správu o činnosti hlavnej kontrolórky a správu o vykonaných činnostiach.

Spišská Stará Ves. Ilustračná snímka: rov

Z hôr pocestujete k oceánu

Kaviareň art cafe Groteska vás aj túto stredu pozýva na cestovateľský večer. Po baniach na Spiši sa opäť presúvame do zahraničnej exotiky. Daniel Rovenský vám porozpráva svoje zážitky z najmenej osídleného indického štátu na severe krajiny Sikkim. Z himalájskych kopcov sa presuniete na Andamanské ostrovy v Indickom oceáne. Prezentácia Daniela Rovenského sa začne o 19.00 h v art cafe Groteska, vstupné na cestovateľský večer je tri eurá.