Lyžiarske stredisko vo Vernári sa rozrastie

K štyrom vlekom pribudne do budúcej sezóny ďalší. Návštevnosť strediska každý rok stúpa.

Lyžiarske stredisko bude mať ďalší vlek. Snímka: rov

Minulý utorok informoval starosta obce na zasadnutí obecného zastupiteľstva poslancov o zámere na výstavbu nového lyžiarskeho vleku v Lyžiarskom stredisku Vernár – Studničky. „Prevádzkovatelia strediska majú záujem rozšíriť ho o jeden lyžiarsky vlek. Obec požiadali o súčinnosť pri vybavovaní vlastníckych súhlasov, pretože tie parcely, na ktorých ho chcú vybudovať, sú veľmi rozdrobené. Bola to jedna z najkvalitnejších pôdnych lokalít v obci a kvôli dedeniu sú pasienky také rozdrobené, že na parcele, ktorá má výmeru tisíc metrov, máte niekedy 60 aj 80 vlastníkov. Čiže možno sa to bude dotýkať nejakej stovky alebo dvestovky vlastníkov,“ hovorí starosta obce Vernár Vladimír Ondruš a dodáva: „Všetko potrebné bude vyšpecifikované podľa geometrického plánu a následne budú oslovení jednotliví vlastníci. Prenajímatelia ich budú kontaktovať ohľadom podpísania nájomných zmlúv. Túto agendu budú vybavovať po skončení lyžiarskej sezóny a ak všetko pôjde dobre, tak na budúcu sezónu by tam mal byť nový vlek.“

Piaty bude pre mierne pokročilých

Lyžiarske stredisko Vernár – Studničky je podľa slov vedúceho strediska Mareka Žembu orientované na rodiny s deťmi. „Fungujeme v takej domáckej, rodinnej atmosfére. Všetky zjazdovky máme zasnežované, denne ich upravujeme dvomi ratrakmi. Máme štyri vleky. Jeden má do 200 metrov a je vyhradený pre začínajúcich, najmenej zdatných lyžiarov. Dva sú asi 300 metrov dlhé, tie sú určené pre stredne pokročilých a posledný, najdlhší vlek je pre pokročilých. Má dĺžku 850 metrov. Piaty vlek plánujeme postaviť a spustiť od budúcej sezóny. V súčasnosti je to v štádiu vybavovania pozemkov a stavebného povolenia. Pôjde o vlek dlhý približne 300 metrov. Bude určený skôr pre mierne pokročilých lyžiarov,“ opisuje Marek Žemba.

Stredisko je pravidelne umelo zasnežované. Snímka: rov

Stredisko má perspektívu

S činnosťou prevádzkovateľov lyžiarskeho strediska je starosta spokojný. „Vybudovali zasnežovanie, pokúpili novú techniku, pravidelne sa starajú o revízie vlekov. Myslím, že odozva na stredisko je dobrá, návštevnosť stúpa každý rok a prichádzajú k nám aj ľudia zo širšieho okolia. Máme v obci ubytovacie zariadenie, ktoré má kapacitu asi 120 lôžok a celú sezónu sú v ňom ubytované deti, ktoré k nám chodia v rámci školy v prírode lyžovať na celý týždeň. Je dobré, že lyžovanie je podporené aj zo strany štátu,“ vraví starosta Vernára. Vláda Slovenskej republiky totiž od roku 2016 poskytuje žiakom základných a stredných škôl v rámci druhého sociálneho balíčka príspevok na lyžiarske kurzy a školy v prírode. „Myslím si, že to veľmi pomohlo naštartovať tieto malé strediská. To naše sa rozširuje, rozvíjajú sa služby, ubytovacie a stravovacie kapacity a pribúdajú aj kapacity na ubytovanie v obci, takže lyžovanie u nás má perspektívu do budúcna,“ uzatvára Vladimír Ondruš.

Ľudmila GROMADOVÁ