Manchester sa tento rok ešte vráti a mal by prísť aj Arsenal

V októbri 2017 ani 2018 síce neprišli, ale Manchester United predsa len nadviazal
na cesty pod Tatry.

Zo zápasu FK Poprad U16 proti Manchester United U16 v Tatranskej Lomnici. (Snímky: mik)

Už od roku 2010 pravidelne prichádzajú mládežnícke tímy slávneho anglického futbalového klubu Manchester United do Popradu na tréningové kempy, ktoré im spestria aj priateľské zápasy. Kto však mladých „červených diablov“ pod Tatrami očakával aj tradične na jeseň vlani, nedočkal sa. „Vždy majú určité okienko, kedy sem môžu prísť a nevyšlo to. Vtedy hrali o titul v najvyššej súťaži. Preto sme to teraz urobili vo februári počas prázdnin, ale v októbri ešte prídu znova,“ ozrejmil majoritný vlastník Aquacity Poprad Jan Telenský, ktorý stojí za celou tradíciou týchto kempov. Tentoraz pod Tatry na Valentína priletel výber do 16 rokov, ktorý 17. februára absolvoval spoločný tréning s talentami FK Poprad. Zápasy sa obvykle hrávali v NTC Poprad proti rôznym či už slovenským alebo zahraničným tímom, no Manchester United sa nikdy nestretol s miestnym FK Poprad. V pondelok 18. februára sa to však zmenilo a na umelej tráve NTC v Tatranskej Lomnici si „diabli“ zmerali sily s popradskou U16. „Predtým to tak trochu riadil Slovenský futbalový zväz, no ja som im povedal, že Manchester United je v Aquacity a vždy by mal hrať aspoň raz proti miestnemu klubu. Dohodol som sa teda s pánom Dvorčákom a konečne hrali s Popradčanmi,“ pokračoval Telenský.

Hru ovládli „červení diabli“

Samotný duel bol veľmi neštandardne rozložený do troch 25-minútových tretín. Rovnaký obraz hry však pretrvával od začiatku do konca. Nádeje svetového veľkoklubu boli na lopte absolútne dominantní a snažili sa o kreatívnu ofenzívu či už z krídelných priestrov, ale aj stredom ihriska. Naopak, mladí Podtatranci sa sústredili výhradne na defenzívu, aby nehrozil nejaký nepríjemný debakel. Darilo sa im to najmä v prvej tretine, keď Manchester neskóroval ani raz. V druhej časti už dve lopty do popradskej brány prešli z kopačiek Forsona či Sotonu, ktorý bol po individuálnej stránke na ihrisku neprehliadnuteľný, no v ďalšom priebehu sa, žiaľ, zranil. V záverečnej tretine sa strelecky presadili aj Odubeko s Mainoom a v posledných sekundách upravil skóre na 0:5 pre Manchester United U16 aj Norkett. „Trénerovi som ani nechcel veriť, že si proti nim zahráme. Myslel som si, že si robí srandu. Potom som sa pozrel na rozpis na facebooku a naozaj som tam videl Manchester United, tak si hovorím vau, ideme ich rozsekať (smiech). Najskôr som bol pod stresom, ale dalo mi to veľa skúseností. Vývoj zápasu bol taký, aký som očakával a 90 percent času mali loptu na nohách, no veľa gólových šancí si nevytvorili. My sme sa prakticky stále len bránili. Výsledok 0:5 nie je pre nás až taký zlý. Taký zápas sa nevidí každý deň. Sme veľmi radi, že sem prišli. Ešte pred rokom som dúfal, že budem hrať proti Žiline, no teraz som hral rovno proti Manchestru, takže veľmi sa z toho tešíme,“ povedal brankár FK Poprad U16 Ján Urbaník.

Nezvyčajná konfrontácia

Dorastenecké výbery FK Poprad už mali svoj program, ale klub si takúto možnosť nemohol nechať ujsť. Napriek tomu, že sedem najlepších futbalistov z kategórie U16 bolo s dorastencami v Prahe, veľkú výzvu tréner U16 Jozef Vernarec rád prijal: „Chlapci prvé dni ani neverili a pýtali sa, či to nie je nejaký lokálny tím s názvom Manchester, ale keď sme ich ubezpečili, že to je skutočný United, tak prepukla veľká radosť. Je mi však trošku ľúto, že siedmi naši najlepší hráči sú na sústredení v Prahe. V prvom rade sme veľmi radi, že sme si mohli zahrať s Manchestrom United. Nebýva zvykom, že sa stretneme s anglickým tímom. Keď už zahraničie, tak naši susedia, ale toto je niečo úplne iné. Bolo vidieť, že tí chlapci sú excelentní v technike i v pohyblivosti, čo sa týka koordinácie i rýchlosti. Takže fantázia v pohybe. Bola to konfrontácia s top európskym tímom a videli sme, na čom všetkom musíme popracovať. Aj keď si chlapci myslia, že už sú celkom dobrí, musia ešte veľa trénovať, aby sa priblížili k európskej špičke. Výsledok nie je dôležitý a pozeráme sa skôr na to, ako sme hrali my. Naša defenzívna činnosť bola miestami veľmi dobrá, ale ukázala nám aj pár slabín. Proti takému družstvu sa ťažko niečo tvorí a ak by sme to otvorili úplne, možno by to bolo ešte ťažšie.“

Slovákov už poznajú

S „výletom“ pod Tatry bol spokojný aj tréner Manchester United U16 Hasney Aljofree: „Pre našich hráčov to bol výborný zápas, ale sme aj radi, že sme si mohli rozložiť tréningový kemp na Slovensku, ktoré je krásnym miestom. Pre našich chlapcov to bola skvelá príležitosť a mohli si zmerať sily so slovenským protivníkom. Slovenský futbal dobre poznáme, veď v klube máme aj Martina Šviderského, ktorý je talentovaným chlapcom a špeciálnym hráčom, no nebol tu s nami. Toto stretnutie sa odohralo v správnom duchu a pristúpili sme k nemu s rešpektom. Popradčania hrali dobrý bojovný futbal a mohli sme si užiť výborný zápas, za čo patrí vďaka obom tímom. Dúfam, že sa sem ešte vrátime.“

Telenský propaguje Poprad

„Z Dubaja im ponúkali dva milióny dolárov, no oni si vybrali Aquacity napriek tomu, že im platím iba let, ubytovanie a stravu. Ich pobyt a zápas bude na stránkach Manchestru United, ktoré sleduje 600 miliónov ľudí po celom svete. Robíme tak skvelú propagáciu mestu Poprad i Slovensku. V lete by mal prísť ešte Arsenal U21 a U23, ale chceli by sme prilákať aj ďalšie dva svetové kluby a zorganizovať turnaj, na ktorý pozveme aj Popradčanov. Chceli by sme vytvoriť tradíciu, aby sem takéto svetové kluby chodili. Máme cez potok úžasný štadión s tréningovým ihriskom, ďalšie ihrisko tu v Tatranskej Lomnici a keď v Spišskej Teplici ukončíme komasáciu, chceli by sme niečo urobiť aj tam. Naším cieľom je, aby sa Poprad stal medzinárodným strediskom špičkových futbalových klubov a chceme predovšetkým propagovať popradský futbalový klub. Ten musí mať prednosť a až potom môžu prísť ďalšie. Vždy na každom z týchto medzinárodných zájazdov musí hrať Poprad,“ dodal Jan Telenský.

Michal KLEIN