Múzeum pozýva na limanovskú bitku. Pripravuje aj výstavu o Ruskinovciach

Už dnes o 17.00 h vás v Kežmarskom hrade čaká vernisáž výstavy o limanovskej bitke. Prinášame vám aj ďalšie novinky sezóny.

Na Kežmarskom hrade skončila prvá etapa rekonštrukcie. Snímka: rov

Minulý rok dosiahlo Múzeum v Kežmarku rekordnú návštevnosť, jeho expozície si pozrelo viac ako 62-tisíc návštevníkov, čo je o 30 percent viac ako rok predtým. „Dostávame sa stále viac do povedomia návštevníkov. Odchádzajú spokojní, dôležitá je živá reklama – turista o nás povie ďalším. Určite sa návštevnosť zvyšuje aj vďaka tomu, že Kežmarský hrad je zrekonštruovaný,“ vraví riaditeľka múzea Erika Cintulová.

Ťahúňom bola nulaeurová bankovka

Podľa Eriky Cintulovej je dôležitá aj propagácia akcií na webe a sociálnych sieťach, ale aj publikácia najnovších vedecko-výskumných úloh. „Mnohé témy sú veľmi zaujímavé, či už ide o druhú svetovú vojnu alebo železničnú stanicu, pretože máme fundovaných odborných pracovníkov,“ vraví riaditeľka. Návštevnosti výrazne pomohla aj nulaeurová bankovka. Ľudia prichádzali z celého Slovenska a keď už prišli, pozreli si aj hrad.

Predaj nulaeurovej bankovky bol na Kežmarskom hrade top akciou uplynulej sezóny. Snímka: jat

Medzi top podujatia stále patria Krvavé dejiny, rozprávka, divadelné, filmové festivaly a koncerty. Niektoré akcie však stále bojujú o každého človeka. „V období pred Vianocami sa celý Kežmarský hrad odel do vianočného šatu. Pripravili sme aj špeciálnu prehliadku hradu, ale návštevnosť bola dosť nízka,“ hovorí Erika Cintulová. V prípade takejto skúsenosti skúšajú múzejníci podujatie pripraviť aj na ďalší rok, a pokiaľ to pre ľudí nie je atraktívne, hľadajú iné spôsoby.

Na hrade pribudne bojisko

Stúpajúca návštevnosť je dobrou vizitkou, ale aj výzvou. Už tento piatok o 17.00 h otvoria v severozápadnom trakte hradu výstavu Poľsko-slovenské bratstvo zbraní – limanovská bitka 1914. Cieľom limanovsko-lapanovskej operácie bolo zastaviť ofenzívu cárskej armády na Krakov a ďalej na juh. V rámci cezhraničného programu ho Múzeum v Kežmarku pripravilo s Múzeom v Limanovej.  V hradných priestoroch si pozriete improvizované ukážky bojiska z limanovskej bitky, výstava je prístupná do 22. marca. Kto by mal chuť spraviť si výlet, 19. mája budú v Limanovej ukážky bojov z tejto významnej bitky.

Vystavia aj časť ruskinovského oltára

V júni by sa do Kežmarku opäť mali vrátiť zberatelia nulaeurových bankoviek. Okrem návštevy hradu by mohli návštevníci zájsť aj do Hotela Hviezdoslav, v ktorom si budú pripomínať osobnosť Imricha Thökölyho či variť dobové kulinárske špeciality. V rámci Sviatku kultúry a vzájomnosti si v lete pozriete výstavu venovanú zaniknutej obci Ruskinovce. Zastrešovať ju bude Múzeum kultúry karpatských Nemcov.

Štúdia pre Kežmarok predpokladá aj obnovu dvoch zaniknutých obcí, Ľubických Kúpeľov a Ruskinoviec. Snímka: archív

„Pán Scholtz, ktorý žije v Nemecku, zozbieral obrovské kvantum materiálov o obci, dokonca aj množstvo fotografických materiálov a celé rodokmene rodín. Na výstave si pozriete aj artefakty z obce, napríklad časť oltára, ktorú sa podarilo zachrániť,“ hovorí Erika Cintulová. V septembri pripravujú múzejníci výstavu k 750. výročiu udelenia mestských práv v Kežmarku. V závere roka budú priestory hradu patriť aj výstave Marcela Maniaka o oslobodení regiónu.

Pôvodná socha Svetlonosky. Snímka: archív Múzea v Kežmarku

Múzeum má ešte stále rezervy na rozširovanie expozícií. „Dali sme vypracovať projekt na rekonštrukciu hradnej pivnice v podzemí severozápadného traktu hradu. Akonáhle získame financie, ponúkajú sa nám ďalšie možnosti využívania priestorov,“ vysvetľuje Erika Cintulová. Tento rok sprístupnia múzejníci aj lapidárium, kde si pozriete originál Svetlonosky. Jej replika stojí v parku pri evanjelickom kostole.

Jana TOMALOVÁ