Najlepším popradským športovcom minulého roka sa stal Dávid Bondra

V stredu 6. februára sme spoznali najúspešnejších športovcov mesta Poprad za rok 2018.

Na spoločnej fotografii Dávid Bondra pre reprezentačné povinnosti chýbal. (Snímka: mik)

Referát športu kontaktoval zástupcov všetkých športov na území mesta, aby zaslali svoje výsledky, resp. výsledky svojich členov a odborná komisia ich spracovala do tabuľky. Využila aj svoj prehľad a na základe týchto údajov vyhlásila najúspešnejších športovcov, športové kolektívy a trénerov mesta Poprad za minulý rok.

Dávid Bondra. (Snímka: archív/mik)

Hokejista, hasič i karatistka

Medzi dospelými triumfoval hokejista HK Poprad Dávid Bondra, ktorý reprezentoval Slovensko aj na svetovom šampionáte v Dánsku. „Cítim sa veľmi poctený a vďačný za ocenenie športovec mesta Poprad 2018. Minulý rok znamenal v mojom športovom živote veľmi veľa a mám naňho tie najkrajšie spomienky. Splnil sa mi môj detský sen, keď som reprezentoval Slovensko a Poprad na majstrovstvách sveta,“ vyjadril sa Dávid Bondra, ktorý sa ceremoniálu nemohol osobne zúčastniť práve pre reprezentačné povinnosti, takže cenu za neho prevzal jeho strýko Juraj Bondra. Dávid obsadil v Tipsport Lige s „kamzíkmi“ 6. priečku a v Dánsku skončili Slováci pred bránami štvrťfinále na 9. mieste. V oboch tímoch spolu s Bondrom figuroval aj Patrik Svitana, ktorý sa však do nominácie nedostal. Druhé miesto v ankete patrí hasičovi OR HaZZ Poprad Miroslavovi Šarymu, ktorý spoločne so slovenským tímom v Banskej Bystrici získal titul majstra sveta v požiarnom útoku. Tretia skončila karatistka Andrea Glatzová, ktorá sa v Shihane venuje mládeži, no stále je aj aktívnou pretekárkou. V roku 2018 okrem titulu majsterky Slovenska v kata žien nad 35 rokov získala bronz na európskom šampionáte seniorov vo federácii Shito Ryu.

Tréneri Miloš Božík a František Pitoňák. (Snímka: mik)

Curleri musia dochádzať

Prvenstvo medzi športovými kolektívmi patrí Curling Club-u Poprad, ktorý tvoria bratia František, Peter, Pavol a Tomáš Pitoňákovci. Vlani vyhrali Slovenskú curlingovú ligu mužov, čo im zabezpečilo miestenku na európsky šampionát B-divízie. V Estónsku však vo vyrovnaných zápasoch často ťahali za kratší koniec, no aspoň sa v B-čku udržali. František Pitoňák sa na pódiu objavil hneď dvakrát, pretože mu patrí aj cena Tréner roka u dospelých. Okrem bratského reprezentačného tímu viedol aj na paralympiáde v Pjongčangu zmiešané družstvo, ktoré tam obsadilo 9. priečku. „Za 15 rokov sme ôsmykrát získali titul majstra Slovenska a konečne sme získali aj ocenenie v Poprade. Jediné štyri curlingové ihriská však máme v Bratislave, takže väčšina curlerov pochádza zo západného Slovenska a my tam musíme dochádzať na tréningy i zápasy. Verím, že ak by sme mali ihrisko aj v Poprade, tak by bolo len otázkou času, aby sme získali medailu aj na olympiáde. Takto trávime všetky víkendy, sviatky a dovolenky v Bratislave, takže ocenenie si zaslúžia aj naše manželky, ktoré nás podporujú. Bol by som rád, keby sa pri mantineli plánovanej hokejovej tréningovej haly urobil jeden trojmetrový pruh navyše, ktorý by postačil nielen nám, ale i mládeži, pretože o tento šport je veľký záujem,“ ozrejmil František Pitoňák. Za CKM Poprad si prišiel prevziať ocenenie za Športové podujatie roka Jozef Nazarej. Klub už dlhodobo organizuje na jeseň cyklokrosové preteky v Spišskej Sobote, ktoré sa v roku 2018 mohli pýšiť štatútom Svetového pohára UCI C1.

Špičkoví cyklokrosári v Spišskej Sobote v roku 2018. (Snímka: archív/mik)

Potocká a futbalisti

Nezabudlo sa ani na mládež, kde zvíťazila 16-ročná členka Klubu plávania Aquacity Poprad Tamara Potocká. Mladá plavkyňa zbiera slovenské tituly nielen medzi juniorkami, ale už aj pri seniorkách, čo znamená, že je aj slovenskou reprezentantkou. Zúčastnila sa množstva veľkých medzinárodných podujatí ako napríklad Majstrovstiev sveta v krátkom bazéne v Číne či Olympijských hier mládeže v Argentíne. „Ide už o moje druhé ocenenie, no vždy je to pre mňa veľká pocta a som rada, že som úspešnou športovkyňou Popradu. Rok 2018 bol pre mňa najúspešnejším zo všetkých. Najviac si cením 8. miesto na olympijských hrách mládeže. Dúfam, že takto budem pokračovať aj naďalej. Čaká ma posledný rok v juniorskej kategórii, takže sa chcem dostať na šampionáty a dosiahnuť dobré výsledky,“ povedala Tamara Potocká.

Tamare Potockej odovzdal ocenenie minuloročný víťaz ankety Peter Hámor (vľavo). (Snímka: mik)

Komisia v tejto kategórii udelila až päť druhých miest pre Lukostrelca Red Arrows Poprad Dávida Ivana, karatistku zo Shihanu Veroniku Jalowiczorovú, karatistku z Centralu Leu Kucovú, ktorá sa v 3AL Biketrial klube venuje aj cyklotrialiu, cyklistu Mateja Pigu z CKM Poprad i členku ženského družstva Basketbalovej akadémie mládeže Emu Rodákovú. Tamaru Potockú v materskom klube i v juniorskej reprezentácií trénuje Miloš Božík, ktorý vyhral v kategórii Tréner roka u mládeže. Športovým kolektívom roka mládež sa nemohol stať nikto iný ako dorastenci FK Poprad U19, ktorí pod vedením Jána Blaháča dokráčali až k historickému postupu do 1. ligy. Kvalitatívny skok medzi súťažami je však evidentne veľmi veľký, takže mladých „orlov“ na jar čaká ťažký boj o záchranu.

Radosť mladých popradských finalistov po postupe z baráže. (Snímka: FK Poprad)

Za zásluhy…

Pocty in memoriam sa dostalo dvom zosnulým Popradčanom so športovým srdcom. Cena Fair Play patrí regionálnemu novinárovi Viliamovi Gretschovi, ktorý na začiatku 90-tych rokov inicioval aj vytvorenie tradície vyhlasovania najúspešnejších športovcov mesta Poprad. Za celoživotný prínos k rozvoju športu ocenili in memoriam aj Jána Glajzu, ktorý bol úspešný nielen v aktívnej kariére, ale ako tréner vychoval aj množstvo cyklistov. Svojho syna Ondreja Glajzu, dokonca, priviedol k titulom amatérskeho i juniorského šampióna v cyklokrose.

Michal KLEIN