Popradská BAM-ka vyzve vo štvrťfinále Košičanky

Basketbalistky v nedeľu prehrali už tretí domáci duel nadstavby Extraligy žien.

BAM Poprad vs. BKM Junior UKF Nitra. (Snímky: mik)

Popradčankám sa síce uzdravila Teja Goršič, ale Dominika Rusiňáková stále nemohla zasiahnuť do hry. Stretnutie s Nitrou bolo pre BAM-ku kľúčové z pohľadu umiestnenia v nadstavbovej časti o 5. až 8. miesto. Pre teoretickú nádej na triumf v tejto skupine museli zverenkyne Tatiany Gallovej zvíťaziť aspoň o 13 bodov. Nádej nielen na tento rozdiel, ale aj na samotnú výhru sa im však začala rozplývať už od polovice úvodnej štvrtiny. Domáce sa totiž zasekli na 8 bodoch a hostkám to sypalo. Až Babiková korigovala na 10:20, ale Nitra v prvej desaťminútovke zdolala BAM-ku presvedčivo 15:27. V druhej časti domáce nestiahli v podstate nič a do šatní sa šlo za stavu 27:37. Po návrate to hostkám sypalo do koša podobne ako prvej štvrtine a opäť nasúkali 27 bodov. Napriek tomu, že o víťazovi bolo rozhodnuté, Popradčanky v záverečnej desaťminútovke ešte zabojovali a náskok súperiek stiahli na 63:72. To bolo však po ofenzívnej stránke všetko, Nitra sa zmobilizovala a deväťbodovou šnúrou si s prehľadom uhájila triumf 63:81 i víťazstvo v skupine o 5. až 8. priečku.

Teja Goršič. (Snímka: mik)

Kritika rozhodcov

„Začali sme zle a bez energie, ako už býva naším zvykom. V druhom polčase sme však ukázali, že vieme hrať lepšie a na vyššej úrovni. Musíme si o tom pohovoriť. Potrebujeme hrať tvrdšie, s väčšou energiou, vstúpiť do stretnutia s odhodlanosťou a premieňať viac otvorených striel. Double-double je pekná individuálna štatistika, ale dôležitý je výsledok tímu. Boli tu aj moji rodičia, takže som mala skvelú podporu,“ hodnotila slovinská pivotka Popradu Teja Goršič, ktorá zaznamenala okrem 10 bodov aj 10 doskokov. Slovo dostala aj trénerka Tatiana Gallová: „Vedeli sme, že by sme potrebovali vyhrať o určitý počet bodov, ale aj tak by nám to nič nezabezpečovalo, takže nám šlo skôr len o víťazstvo ako také, aby sme mali psychickú výhodu. Mali sme však aj zranenia a rôzne zdravotné problémy. Na výkone bolo vidieť, že niektoré dievčatá boli po chorobe a mali problém s kondíciou. Čo sa týka zápasu, tak v poslednej štvrtine medzi 8. a 6. minútou sa pri každom útoku pískal faul. Neviem, ale udržať si stabilnejšie pískanie počas celého stretnutia by bolo asi celkovo výhodnejšie pre ligu.

Skončia šieste

Basketbalová akadémia mládeže ešte cez víkend odohrá posledný duel nadstavby v Banskej Bystrici, no bez ohľadu na výsledok jej už 6. priečka, z ktorej postúpi do štvrťfinále play-off, neunikne. „Už je prakticky isté, že budeme hrať s Young Angels a neostáva nám nič iné, len sa na ne pripraviť. Je to taktiež mladý tím, no odohrali viac zápasov, takže sú vyhratejšie a zohratejšie aj vzhľadom na to, že my máme občas problém zahrať si na tréningu päť na päť. Pôjdeme do toho s tým, že nemáme čo stratiť,“ ozrejmila Gallová. Popradčanky odštartujú play-off na palubovke Košíc 9. marca a doma sa predstavia až v stredu 13. marca. Séria sa bude hrať na dve víťazstvá. V prípade úspechu by BAM-ka postúpila do semifinále a ak ju „anjelky“ zdolajú, hrala by ešte série o umiestnenie.