Popradskí hokejisti si zaistili účasť vo štvrťfinále play-off

Po reprezentačnej prestávke mala Tipsport Liga na programe tri kolá.

Patrik Koyš si už v aktuálnej sezóne nezahrá. (Snímky: mik)

V stredu hokejisti pod Tatrami privítali lídra tabuľky zo Zvolena, s ktorým mali pozitívnu bilanciu, keďže prehrali iba raz. Tréner Stanien mal k dispozícii plnú defenzívu, no ostal verný svojej stratégii na sedem obrancov, takže do zostavy sa nezmestil Keni Karalahti. Pre Patrika Koyša sa po operácii skončila sezóna, stále absentuje Mlynarovič, ale vrátil sa už Paukovček a po dlhých mesiacoch sa konečne doliečil aj Matúš Paločko. Z pozície 13. útočníka však do zápasu nezasiahol, rovnako ako Václav či Česánek, ktorí pomáhajú juniorke. V bráne dostal prednosť Nechvátal.

Buzzeo opäť rozhodol

Omnoho citeľnejšie boli absencie hostí, ktorým chýbali lídri tímu Špirko i Chovan. Zvolen aj rýchlo inkasoval, keď Buzzeo poslal dlhú prudkú prihrávku pred bránu, kde sa nik z „rytierov“ nevenoval Kundrikovi. Popradský mladík len nastavil hokejku a puk upratal pomedzi Tomekove betóny až do brány. O chvíľu už „kamzíci“ viedli o dva góly, keď Takáč spoza brány ideálne prihral Zagrapanovi a Tomek nemal nárok. V závere úvodného dejstva vypukla aj nervozita a Bondra s Ulrychom si trochu skočili do vlasov. Pri hre štyroch proti štyrom mohli Zvolenčania znížiť, no Kytnárovu strelu zastavila ľavá žŕdka. Keď už aj po rýchlom útoku dostal Zuzin puk do brány, pretlačil ho tam aj s Nechvátalom, takže gól nemohol platiť. Začiatok druhej tretiny patril „rytierom“, ktorí najskôr ubránili oslabovku, a potom dvakrát skórovali. Obržálek od mantinelu prihral do medzikružia na voľného Zuzina, ktorý sa tentoraz presadil v súlade s pravidlami. Na opačnej strane Tomek vychytal v perfektnej príležitosti Kundrika a Zvolenčania následne vyrovnali. Vandane neotáľal s rozohrávkou, keď oba tímy striedali. Fraser jeho kolmicu v stredovom kruhu predĺžil na rozbehnutého Šišovského a jeho zakončenie síce Nechvátal rukou vyrazil, no puk ho smolne preloboval. Zuzin mohol hostí poslať aj do vedenia, no z podobnej pozície ako pri prvom góle jeho strele vystavil Nechvátal parádny semafor.

Hral sa celkom zaujímavý hokej z jednej strany na druhú. O niečo nebezpečnejší boli „rytieri“, no ani jeden tím nedokázal pretaviť svoje šance či presilovky na gól. Keď sa už po ďalšom Nechvátalovom efektnom zákroku zdalo, že aj do tretice skončí súboj Popradu so Zvolenom pod Tatrami po riadnom hracom čase 2:2, prišlo rozhodnutie. Do konca ostávalo niečo vyše dvoch minút, odrazený puk pristál v medzikruží pred Buzzeom, ktorý sa s tým nemaznal a z prvej prepálil les troch zvolenských tiel i Tomeka. „Kamzíci“ tak potešili 1 468 divákov cenným skalpom lídra 3:2. „Blíži sa play-off, takže to bol pre nás dôležitý zápas. Prvá tretina bola úžasná, no potom sme trošku povolili. Škoda, že sme hru neudržali tak, ako sme začali, ale aspoň sme sa k nej vrátili a dotiahli stretnutie do víťazného konca,“ vyjadril sa Radomír Heizer, pre ktorého išlo o 500. duel v Tipsport Lige.

Detva vedela kontrovať

V piatok sa pod Poľanou vrátil do zostavy Karalahti a v rámci rotácie obrancov si nezahral Ťavoda. Prednosť v bráne dostal Vošvrda. Poprad mal v úvode viac z hry, no prehajdákaná presilovka a dve ľahké posunutia Petríkovej svätyne narúšali tlak hostí. Keď po druhom posunutí bránky domácich ľadári problém napravili, Takáč našiel spoza brány Svitanu a vďaka vydarenému bekhendovému blafáku „kamzíci“ udreli. Detvania sa postupne dostávali do hry, keď narúšali rozohrávku súpera vysokým napádaním. Mali aj presilovku, no v nej sa dostal do úniku Daniel Brejčák a svoju strelu neprecedil cez Petríkovu vyrážačku. Vyrovnanie prišlo v závere prvého dejstva, keď „medvede“ okopírovali otvárací gól Popradu. Puliš spoza brány našiel v medzikruží Ščura, ktorý vymietol ľavý vinkel. Prostredná dvadsaťminútovka veľa hokejovej krásy nepriniesla, no napriek tomu padli dva góly. „Medvede“ síce cerili zuby, no inkasovali ako prví a opäť po už tradičnej schéme, keď Belluš spoza brány nabil Paukovčekovi. Práve Paukovčekovi však po konflikte so Ščurkom rupli nervy a putoval predčasne do šatne. Konečne tak po dlhodobom zranení mohol do hry zasiahnuť Matúš Paločko. Pri hre štyroch proti štyrom sa Detve podarilo vyrovnať, keď Betker z ľavého krídla našiel v ideálnej streleckej pozícii Gašpara.

Tretia tretina odštartovala využitou presilovkou Podtatrancov. Salija z diaľky vyslal prízemnú strelu, ktorú medzi kruhmi ideálne nadvihol Bondra a Petrík nemal nárok. „Kamzíci“ následne stavili na defenzívu a doplatili na to už tretím vyrovnaním v podaní Detvy. Murček v skrumáži pristavil puk Pulišovi, a ten trafil výborne. Detva bola omnoho aktívnejšia a hladnejšia po bodoch, takže Popradčania mohli byť radi aj za predĺženie. Tam však nikto, vrátane Bondrovho trestného strieľania, svoje šance nepremenil, takže stretnutie vyvrcholilo v samostatných nájazdoch, kde sa presadil iba Takáč, ktorý naznačil príklep a položil si Petríka. Poprad teda zvíťazil pod Poľanou 3:4 sn. „Detva hrá v poslednej dobe veľmi dobre, čo sa ukázalo aj teraz. Stále sa na nás dokázali gólom dotiahnuť. My sme mali šance, po ktorých sa to mohlo zlomiť, ale nepodarilo sa. Zápas tak došiel až do predĺženia, kde sme mali trestné strieľanie, ale až v samostatných nájazdoch Samo Takáč rozhodol,“ povedal Patrik Svitana.

Paločko hrdinom

„Kamzíci“ v nedeľu odohrali posledný domáci duel v základnej časti, keď pred 1 317 divákmi privítali Miškovec. Tentoraz sa medzi sedmičku obrancov nevošiel Erving. Paukovček mal menšie zranenie, takže Paločko už hral od začiatku a Mlynarovič bol pripravený ako 13. útočník. Do brány sa postavil opäť Vošvrda. Prvú tretinu poznačilo množstvo vylúčení a Popradčania jednu presilovku aj využili. Kevin Miller svoju strelu z ľavého kruhu cez brániaceho Milama namieril ideálne k vzdialenejšej žŕdke. Druhé dejstvo bolo poriadne rozkúskované a za zmienku stojí azda len vyrovnanie Galanisza, ktorý sa odpútal od Millera, obkorčuľoval bránu a puk šikovne zasunul za Vošvrdu.

Do tretej tretiny už pre problémy s chrbtom nenastúpil Štefan Fabian, no Miškovec hral tak pasívne, ako keby ani nebojoval o nádej na hornú šestku. „Kamzíci“ boli omnoho aktívnejší a len parádne zákroky Vaya držali Maďarov nad vodou. Obrovitý gólman vyrazil pred seba aj pokus Matúša Paločka, no ten sa po zranení pripomenul fanúšikom svojou bojovnosťou. Rybičkou sa ešte hodil po puku a nadvihol ho do horných poschodí Vayovej svätyne. „Ľadové medvede“ to síce prebralo z letargie, no keď nevyužili ani presilovku, ani power-play, pod Tatrami prehrali 2:1. „Miškovec veľmi dobre bránil, prehusťoval stredné pásmo, takže sa nám ťažko prechádzalo do útoku. Mali sme aj veľa presiloviek, ktoré sme nevyužili, ale šťastena sa priklonila nakoniec na našu stranu. Bol to môj prvý gól v sezóne, lebo ešte v októbri som sa zranil, ale som rád, že som pomohol mužstvu. Ešte som sa trošku hľadal, ale verím, že budem na tom lepšie a lepšie. Ruka je už v stopercentnom stave,“ povedal Matúš Paločko, ktorý bol bez hokeja dlhé štyri mesiace.

Až o tri týždne

Popradskí fanúšikovia budú bez hokeja teraz taktiež relatívne dlho. V základnej časti sa „kamzíci“ predstavia už len v nedeľu na Liptove a 26. februára pod Urpínom. Šestku už majú istú, takže predkolo play-off sa ich nebude týkať. Štvrťfinálové série sa začnú až 9. marca, no o popradských termínoch a súperovi rozhodnú až záverečné kolá i odpočet troch bodov za už dávnejší neoprávnený štart Martina Belluša.