Rekonštrukcie zvyšujú záujem o zariadenie pre seniorov

Mesto Kežmarok zrekonštruovalo tretie oddelenie v „domove dôchodcov“ za 120-tisíc eur. Radnica bude hľadať zdroje na ďalšie dve, musí si však poradiť bez eurofondov.

Slávnostné otvorenie sprevádzal aj kultúrny program v podaní ZŠ Dr. Daniela Fischera v Kežmarku. Snímka: jat

Minulú stredu otvorili v Zariadení pre seniorov už tretie zrenovované oddelenie. Pôvodne bolo na oddelení 13 dvojlôžkových a dve jednolôžkové izby. V rámci celého oddelenia bola jedna spoločná kúpeľňa, ako aj toalety pre mužov a ženy.

Najviac pomôžu sociálne zariadenia

„Po rekonštrukcii sme vybudovali deväť dvojlôžkových a dve jednolôžkové izby. Komfort obyvateľov sa zvýšil hlavne v tom, že v rámci každej izby je vybudované bezbariérové sociálne zariadenie, teda sprcha a toaleta,“ povedala riaditeľka Zariadenia pre seniorov Marcela Ištocyová.

V Zariadení pre seniorov v Kežmarku majú zrekonštruovanú väčšinu izieb. Snímka: jat

Pôvodne mali na oddelení niektorí klienti polohovateľné postele, niektorí však nie. Všetci seniori tu už od minulého týždňa majú polohovateľné lôžka, čo zlepšuje manipuláciu s klientmi najmä zamestnancom zariadenia. Rozdiel medzi cenou za pobyt v zrekonštruovanej a nezrekonštruovanej izbe je 35 až 40 eur. Záujemcov o ubytovanie v zariadení je viac, než ponúkajú priestory. „Na úkor kvality poskytovaných služieb znižujeme kapacitu. Tým, že už rekonštruujeme, záujem o naše zariadenie sa zvyšuje. Máme asi 10 – 15 ľudí v poradovníku. Keby sme mali viac lôžok, tak by sme ich naplnili,“ vraví Marcela Ištocyová.

Klienti si pochvaľujú najmä sociálne zariadenia na každej izbe. Snímka: jat

Mnohí z klientov majú problém sami prejsť do sprchy či na toaletu cez chodbu, najmä preto sa tešia na nové izby. „Manželka je po dvoch mozgových príhodách, toaletu sme mali ďaleko. Teraz budeme mať tú výhodu, že máme na izbe záchod,“ vraví Viliam Poradský.

Eurofondy nevyužijú

Mesto za ostatné štyri roky investovalo do Zariadenia pre seniorov takmer pol milióna eur. Priamo do rekonštrukcií oddelení, ktoré postupne ukončili v rokoch 2017, 2018 a v januári tohto roku, to bolo zhruba 380-tisíc eur, 2. a 3. oddelenia vykrylo mesto z 80 percent z príspevku úradu vlády. „Ostávajú nám ešte dve oddelenia plus kuchyňa, vnútorné spoločné priestory no a, samozrejme, fasáda a balkóny. Odhadujem, že potrebujeme nájsť ešte zhruba takú istú sumu,“ vraví primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Zariadenie pre seniorov potrebuje aj novú fasádu. Snímka: rov

Podľa primátora to nebude jednoduchá úloha, pretože si musia poradiť bez eurofondov. „Na takéto typy zariadení boli výzvy v programovom období 2007 až 2014. Kto projekty na tieto zariadenia nestihol, mal smolu, a to je aj prípad mesta Kežmarok. Preto hľadáme kľučkami spôsoby, ako sa to dá, pretože sme nemohli toto zariadenie nechať v zlom stave,“ dopĺňa Ferenčák.

Jana TOMALOVÁ