Tréner „kamzíkov“ Roman Stantien si súpera do play-off nevyberá

Hokejisti mali minulý týždeň na programe iba jeden zápas.

Poprad vs. Liptovský Mikuláš. (Ilustračné snímky: mik)

Keďže si Popradčania duel v Nových Zámkoch predohrali ešte koncom januára, piatkové 53. kolo Tipsport Ligy sa ich netýkalo. V nedeľu však absolvovali podtatranské derby vo vynovenej Titan aréne v Liptovskom Mikuláši. Tréneri opäť stavili na osvedčenú sedemčlennú obranu, takže tentoraz dostal voľno Daniel Brejčák. Peter Kundrik sa pridal k Česánkovi s Václavom, ktorí vypomáhajú juniorke, ale, naopak, štvrtý štart medzi seniormi si pripísal 17-ročný Adrián Valigura. Samuel Mlynarovič sa po zdravotných problémoch znovu zaradil do zostavy v pozícii štvrtého centra, takže čierny Peter pre trinásteho útočníka ostal Takáčovi a do brány sa postavil Tomáš Vošvrda.

Rozhodli presilovky

Množstvo popradských priaznivcov, ktorým hokej chýbal a merali cestu na neďaleký Liptov, videlo hneď v úvode tutovku Urama. Osamotený veterán miešal Vošvrdu pred bránkoviskom, až kým k nemu neprišiel Petran a nepodržal ho. Presilovku však domáci nevyužili a nepotrestali ani následné vylúčenie Minera. V prvej tretine sa celkovo nič zaujímavé nedialo, žiadne z mužstiev si nevypracovalo gólové príležitosti a strely smerujúce na Vošvrdu či Šimka boli len propagačné. V prostrednom dejstve už začali padať aj góly. Pri hre štyroch proti štyrom Petran nahodil puk pred bránu, ktorý spôsobil chaos v defenzíve Liptákov, čo využil Dávid Bondra a dostal sa k úspešnej strele. Potom mohol zo sľubných pozícií zvýšiť Zagrapan, no Šimka neprekonal a prišla pohroma pre „kamzíkov“, ktorí pykali za každé z troch vylúčení. Najskôr Šimko vysunul po pravom krídle Števuliaka, ten zakombinoval s Piatkom i Uhríkom a bolo vyrovnané. Liptáci sa ujali vedenia, keď popradská defenzíva zblokovala Nemcovu strelu a Oško šikovne posunul puk na nepokrytého Jakuba Sukeľa. Presilovkové dielo skazy dokonal Róbert Huna umiestnenou strelou spoza Petrana z medzikružia. Naopak, Popradčania prehajdákali dve početné výhody na začiatku tretej tretiny a následne prišiel ďalší inkasovaný gól, keď Uram prízemnú strelu z pravého kruhu schoval opäť za Petrana. „Kamzíci“ sa však v presilovke predsa len dočkali. Puk potiahol poza bránu Erving, posunul Svitanovi, a ten trafil presne ponad Šimkovo rameno. Zníženie vlialo hosťom nádej na zvrat, takže tréner Stantien sa dve minúty pred koncom odhodlal k power-play. Jeho zverenci však počas nej mali veľké problémy s rozohrávkou a Bondrova chyba darovala Oškovi ľahký gól do prázdnej brány na 5:2.

Hodnotenie trénera

„Do zápasu sme zle vstúpili dvoma oslabeniami. Mikuláš od začiatku to víťazstvo viac chcel, čo dokazoval aj nasadením v osobných súbojoch a prvú tretinu mal viac z hry. V druhej časti sme opäť hrali štyrikrát v oslabení a súper nám dal tri góly z presiloviek, čo sa nám nestávalo. Celá tretina teda pre nás vyšla navnivoč i keď sme v jej závere mali dve výborne šance, no ich brankár vytiahol dva parádne zákroky. Potom sme sa chceli dostať viac do hry, čo sa nám aj podarilo skorigovaním na 4:2, ale na druhú stranu sme odohrali dve katastrofálne presilovky. Aj keď sme si v závere vypracovali nejaký tlak, oni to dobre čistili pred bránou. V závere to bol vabank v power-play, no nič sme z toho nevyťažili a inkasovali. Rozhodli presilovky na oboch stranách,“ hodnotil tréner HK Poprad Roman Stantien.

Skončia na 5. mieste

Liptáci si triumfom nad Popradom zabezpečili záchranu, aj keď sa už nemôžu dostať ani do predkola play-off a sezóna sa im v Košiciach skončí. Baráž si zahrajú Žilinčania a prvenstvo po základnej časti bude patriť Banskej Bystrici, kde „kamzíci“ v utorok ukončia základnú časť. Bez ohľadu na výsledok postúpia do štvrťfinále z 5. priečky, no o ich súperovi sa rozhodne práve v poslednom kole dlhodobej časti. Môžu dostať jedného z trojice Zvolen, Nitra, Košice a už teraz je jasné, že play-off začnú dvojzápasom na klzisku súpera 11. a 12. marca a v Poprade sa s určitosťou bude hrať 15. a 16. marca. „Predstavovali by sme si aj vyššie pozície, ale je to tak, ako to je a treba sa k tomu tak postaviť. Nebudem hovoriť, koho by sme si do play-off priali, lebo potom to nevypáli dobre. Kto nám padne, ten to bude a keď chceme prejsť cez prvé kolo, čo chce určite každý, budeme musieť poraziť hocikoho z tej trojice. Liga je od začiatku vyrovnaná a ťažko si navyberáme,“ doplnil Roman Stantien.