Venček bude mať tridsať rokov

V rámci osláv vystúpi detský folklórny súbor v nedeľu s pásmom Rok na dedine.

Malí popradskí koledníci. Snímka: archív DFS Venček

Folklórny súbor vznikol v septembri 1989. „V tom čase v Poprade ešte nič také neexistovalo. Bola to moja iniciatíva. Odjakživa ma fascinoval folklór. Chcela som vyskúšať rozvíjať tvorivosť detí v oblasti ľudovej hudby, spevu a tanca. Najprv som bola na všetko sama a netušila som, koľko je práce s vedením detského folklórneho súboru. Neskôr mi začali pomáhať moje dcéry Soňa Fördösová a Naďa Nevlazlová Luhová, s ktorými ho úspešne vediem dodnes. Od začiatku sme spolupracovali so Základnou školou na ulici Jarná v Poprade,“ hovorí zakladateľka a vedúca súboru Mária Baranová a pokračuje: „Venujeme sa zachovávaniu ľudových tradícií a tancov inšpirovaných tancami z regiónov Spiš, Šariš a Zemplín a tiež hudobno-scénickému spracovaniu detskej hry. Náš repertoár tvoria i ukážky remesiel či tradičných obradov, ako je čepčenie nevesty alebo jarné chorovody.“

Aj takto vyzerá spracovanie detskej hry v podaní najmladších členov súboru. Snímka: archív DFS Venček

Venček je symbolom mladosti

Názov Venček vznikol spontánne. „Veľmi sa mi páčila symbolika, ktorú venček z kvetov znázorňuje. Je pre mňa symbolom mladosti. Spojenie kvetín v podobe kvetinového venčeka vo mne evokuje spojenie detí v detskom folklórnom súbore, z ktorého vzniká nádherná vec – vystúpenie plné energie a života,“ prezrádza vedúca DFS Venček. Na začiatku mal súbor asi dvadsať členov a hudobnú zložku tvoril jeden akordeón. „Určite boli obdobia, kedy bolo tanečníkov menej, no tie, našťastie, stále vystriedali obdobia, kedy ich bolo viac. Dnes je situácia celkom dobrá, pretože sa ľudia začínajú o folklór viac zaujímať. Máme viac ako sto tanečníkov a plnohodnotnú ľudovú hudbu, ktorá má sedem členov – husle, akordeóny a kontrabas,“ opisuje ďalej Mária Baranová.

Dôležité sú zručnosti

Dievčat je v detskom folklórnom súbore viac. „Nie je to fenomén len v našom súbore. V najmladšej skupine máme tanečníkov od piatich rokov. Horná hranica prakticky nie je. Kedysi sme si hovorili, že spájame deti od 5 do 15 rokov, no pred niekoľkými rokmi nám vyrástla generácia tanečníkov, ktorí dosiahli 15 rokov a napriek tomu im bolo s nami dobre, takže sme hornú hranicu zrušili. Vek potrebný na vystupovanie u nás nehrá až takú dôležitú rolu. Oveľa dôležitejšie sú zručnosti, ktoré tanečník počas účinkovania v súbore nadobudol,“ informuje Mária Baranová, ktorá kedysi sama tancovala.

Skupinová fotografia folklórneho súboru vznikla na festivale vo Východnej. Snímka: archív DFS Venček

Vystupujú doma i v zahraničí

„So súborom sme navštívili už niekoľko krajín. Prvá bola Česká republika, kde sme boli prvýkrát v roku 1997. Odvtedy sme vystupovali v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Taliansku, Bulharsku, Litve i Lotyšsku a minulý rok sme navštívili Srbsko, kde sme prezentovali folklór na festivale Licidersko srce,“ vymenúva vedúca popradského súboru. Na Slovensku DFS Venček vystupoval na festivaloch ako Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore, Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke, Folklórny festival Východná či na súťažiach a prehliadkach vo Svite, Raslaviciach alebo Likavke. „Pravidelne sa zúčastňujeme na Medzinárodnom festivale detských folklórnych súborov „Krojované Bábiky“, ktorý sa koná každoročne v júni v Poprade a Kežmarku. Spolu s ďalšími súbormi z podtatranského regiónu a POS v Poprade sa podieľame na organizovaní tohto festivalu. Je zameraný na spoluprácu medzi detskými folklórnymi súbormi. Pripravujeme spoločné vystúpenia či aktivity pre deti. Je to skvelá príležitosť ako spojiť deti z rôznych kútov sveta a ukázať tak krásu rozmanitosti nielen im, ale aj divákom,“ teší sa Mária Baranová, pre ktorú folklór znamená všetko. „To, čo robím, ma napĺňa po všetkých stránkach. Práca s deťmi mi dodáva veľa energie, obzvlášť, keď vidím, že mám pokračovateľov aj v rodine v podobe všetkých mojich šiestich vnúčat. Nechcela by som dopustiť, aby sa folklór, ktorý je taký špecifický svojou povahou, vytratil z mesta, v ktorom žijem,“ priznáva.

Súbor pravidelne reprezentuje slovenský folklór aj v zahraničí. Snímka archív DFS Venček

Súbor oslavuje tridsiatku

Detský folklórny súbor sa zúčastňuje na viacerých okresných, krajských a celoštátnych postupových súťažiach. „Ide najmä o to, kto zo zúčastnených sa najviac priblíži autenticite daného regiónu. Strieborné pásmo z roku 2011 z celoštátnej súťaže v Likavke pre nás predstavuje asi to najhodnotnejšie ocenenie, ktoré sme počas tridsiatich rokov našej činnosti získali,“ prezrádza Mária Baranová a pokračuje: „Toto výročie je pre súbor rovnaký míľnik ako narodeniny pre človeka. Je to čas, kedy sa môže na chvíľku zastaviť, obzrieť sa za seba a zrekapitulovať si, čo všetko za tých tridsať rokov prežil, koľko ľudí stretol a koľko vystúpení absolvoval. Vystriedalo sa u nás nespočetné množstvo tanečníkov. Jedno ma však teší najviac, že ich láska k folklóru, ľudovej hudbe a tancu je minimálne rovnaká, ak nie väčšia, ako na začiatku, pred tridsiatimi rokmi.“

Zakladateľka a vedúca súboru Mária Baranová ukazuje na jednu z fotografií DFS Venček. Snímka: Ľubomír Baran

Slávnostný galaprogram Rok na dedine uvidíte pri príležitosti tohto výročia v nedeľu 24. februára o 15.00 h v Dome kultúry v Poprade.

Ľudmila GROMADOVÁ