Bola to jeho najväčšia chyba, akú v hokejbale urobil, tvrdí Filip Roháčik o odchode Oravca

Kežmarskí hokejbalisti v sobotu odštartovali jarnú časť extraligy. O príprave a plánoch nám porozprával tréner Filip ROHÁČIK.

Tréner MŠK Autostyle Kežmarok Filip Roháčik. (Snímka: mik)

Mali ste po nevydarenej jeseni klubovú schôdzu?

» Povedali sme si, že sme práve v jesennej časti zistili, ako to nemá vyzerať. Sme na 10. mieste, takže sa na to zle pozerá. Je to však stále len pol sezóny a nikto nerobí paniku. V hre je ešte dostatok bodov a na ôsme LG Bratislava strácame len štyri body. Ako som už pred časom spomínal. Nás nezaujíma cesta, nás zaujíma cieľ. Hádam sa do play-off prepcháme aspoň z 8. priečky a pôjdeme čo najďalej.

Čo je príčinou nelichotivej priebežnej pozície?

» Minimálne polovica chlapcov nepodávala ani len optimálne výkony. Niektoré zápasy sme si prehrali úplne sami svojou nedisciplinovanosťou a individuálnymi chybami. Chodilo nás málo a keď nás je 10 až 12, môžem zvíťaziť raz – dvakrát, ale dlhodobo si udržať nejakú formu je nemožné, lebo extraliga má svoju kvalitu. Žalúdky im však nemôžem čistiť. Je to amatérsky šport, ktorý robia zadarmo. Potom je to skôr o tom, že tí, ktorých to nebaví, nech sa na to vykašlú. Kto nechce, nech nechodí, ale mal by to dať vedieť vopred, aby sme s tým vedeli počítať. Športový chlebíček však prináša aj takéto problémy.

Za výsledky však nesie zodpovednosť predovšetkým tréner…

» Stolička sa podo mnou, dúfam, nekýve, ale možné je všetko. Postavenie v tabuľke nie je oslnivé, ale ja mám v rukáve žolíka, ktorého vytiahnem v správny čas a všetko dobre dopadne. Ja neprehrávam. Buď vyhrávam, alebo sa učím. Táto sezóna nás veľa naučí a pôjdeme ďalej, nejde predsa o život, ale stále chceme vyhrať. Jeseň ofenzívna určite nebola, ale dúfam, že v Pruskom sme sa trošku strelecky odpichli.

Kežmarčania hrali naposledy doma 1. decembra proti Vrútkam. (Snímka: archív/mik)

Ako vyzerala zimná príprava?

» Dvakrát za týždeň sme mali crossfit v Reds Crew Trainings a stretávali sme sa aj v telocvični, kde sme si zahrali florbal či futbal. Chlapci však dlho nedržali hokejky a keď sme vyšli prvýkrát na ihrisko, boli úplne drevení (smiech). Musia sa s tým opäť zžiť, bol to len prvý ľahký tréning, aby sme sa do toho dostali a postupne to rozbalíme naplno.

V januári sa v Martine konal aj 0. ročník European Ballhockey League, ktorej sa Kežmarok zúčastnil. Nešlo však o váš MŠK Autostyle, ale nový tím TSM/Šport je cesta…

» Myslím, že my sme nedostali pozvánku. Na starosti to má manažér, ale keby sme ju dostali, určite by sa ma na to opýtal. V tomto turnajovom móde môže nastúpiť ktokoľvek, takže ten kežmarský tím bol pod hlavičkou Milana Glevaňáka. Ja mám iné starosti a nezaoberám sa tým, kto si vytvoril nejaké mužstvo. Niektorých chlapcov od nich poznám, takže som im držal palce. Tá Európska liga je však super nápad. Škoda, že bola organizovaná natruc, aby si na najvyšších miestach robili zlosť. Robila sa z toho „šaškárina“ ohľadom únií a pravidiel, to sa môže diať len u nás. Videl som niekoľko zápasov, ktoré mali veľmi vysokú úroveň.

Známy Kežmarčan Boris Oravec hľadá ďalší hokejbalový úspech v Považskej Bystrici. (Snímka: archív/mik)

Postretol vás aj odchod trojnásobného majstra sveta Borisa Oravca do Považskej Bystrice…

» Boris je môj kamarát v osobnom živote. Z tej hokejbalovej stránky mi to však bolo viac-menej jedno, veď doteraz nám pomohol v dvoch zápasoch. Keby odohral desať stretnutí a osem z nich rozhodne, tak by to bolo pre mňa nepríjemné. My sme tým pádom nič nestratili, ale, naopak, veľa získali. Mužstvo to motivovalo, aby sme sa do play-off dostali a išli vysoko. Rozhodol sa, ako sa rozhodol, podali sme si ruky a dokým nenastúpi proti nám, budem mu držať palce. Ak nám neveril a odišiel do mužstva, o ktorom si myslí, že titul získa, bola to jeho najväčšia chyba, akú v hokejbale urobil. Ja mu ten titul prajem, ale urobím všetko preto, aby sme ho získali my a nie on.

Ako ste káder doplnili?

» V okolí Popradu a Kežmarku nemáme až takú liaheň hokejbalistov, hokejistom sa zase začína play-off, takže veľa možností sme nemali. Sú to noví hráči, ktorí za Kežmarok ešte nehrali. Prišli k nám kežmarskí hokejisti ako Jozef Ištocy, Viktor Kolesár a vrátil sa obranca Emil Kramár. Ešte je tu aj Matúš Lipták, ale ja ho beriem ako nášho Kežmarčana napriek tomu, že pár rokov strávil vo Švajčiarsku.

Už v minulej sezóne sa mužstvá museli boriť s februárovými nízkymi teplotami a práve je za nami poriadne mrazivý víkend…

» Ja som odporcom týchto skorých termínov, lebo potom to s hokejbalom nemá nič spoločné. Pokiaľ je mrazivé počasie, škodí to každému. Nikomu sa nehrá dobre. Z tohto pohľadu nám to vyšlo fajn, lebo sme začali v hale v Martine, nasledujúci víkend pôjdeme do Bratislavy, kde by nemusela byť až taká zima a doma sa predstavíme až 9. marca. Sme však pripravení na všetky podmienky, lebo dá sa povedať, že nám sa už v Martine začalo play-off. Nemôžeme si dovoliť zaváhania a nemáme čo stratiť.

Filip Roháčik a štatutár klubu Valentín Kopčík. (Snímka: archív/mik)

V Turci ste však prehrali 4:1…

» Na úvod sme dostali najnepríjemnejšieho súpera, akého sme mohli dostať. Martin je vynikajúco pripravené mužstvo, líder tabuľky, má halu s umelým povrchom a takmer neobmedzené možnosti tréningu. Pri hre päť na päť bolo na ihrisku iba jedno mužstvo, ktorým sme boli my. Hrali sme lepšie, mali sme viac šancí, ale doplatili sme na zbytočné vylúčenia. Súper nám dal tri góly v presilovkách. Ešte desať minút pred koncom bolo 1:1, takže zápas bol otvorený. Martinčania nás trestali, boli trpezliví, počkali si na svoje šance, ktoré dokázali využiť. Štvrtý gól sme dostali do prázdnej brány. Vonku sa s jedným gólom zvíťaziť nedá a keď sa vyhrá, je to o šťastí a veľmi dobrom výkone.

Absolútne kľúčový bude pre vás nasledujúci víkend. Stretnete sa totiž s Petržalkou, ktorá vám dýcha na chrbát a LG, na ktoré sa potrebujete bezpodmienečne dotiahnuť.

» V Bratislave to bude ťažký víkend, keď sa všetko rozlúskne. Keďže sa s LG budeme byť o ten flek v tabuľke, hráme o šesť bodov. My si nemôžeme dovoliť prehrať dva či tri zápasy za sebou, lebo sezóna sa pre nás skončí. Dúfam, že zo zvyšných siedmich stretnutí nám na play-off postačí päť víťazstiev.

Michal KLEIN