VIEME PRVÍ: Developer Hutta má byť novým riaditeľom Štátnych lesov TANAP-u

Rezort pôdohospodárstva po necelom roku odvolal Pavla Fabiana. Na jeho miesto má zasadnúť Rastislav Hutta, ktorý je známy developerskými aktivitami v Nízkych Tatrách.

Ilustračná snímka: rov

Celý proces odvolania bývalého riaditeľa i výberového konania nového riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku sa udial veľmi rýchlo. Bývalý riaditeľ Pavol Fabian bol vedením Štátnych lesov poverený 1. januára 2018, po odchode predchádzajúceho riaditeľa. Pavol Fabian bol úspešný vo výberovom konaní, ktoré sa konalo 28. marca 2018 a do funkcie riaditeľa bol menovaný od 1. apríla 2018. K jeho odvolaniu došlo 23. januára 2019 a už 24. januára zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva podmienky výberového konania na funkciu riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u. Čas na podanie žiadostí mali záujemcovia do 7. februára.

Komisia vyberala z jedného kandidáta

Samotné výberové konanie sa uskutočnilo 19. februára. Prihlášky podali dvaja záujemcovia, z ktorých sa jeden uchádzač výberového konania nezúčastnil. Výberová komisia tak mala na výber len z jedného uchádzača. Podľa zverejnených informácií na stránke ministerstva pôdohospodárstva komisia urobila osobný pohovor s uchádzačom, overila jeho odborné znalosti, manažérske schopnosti a všeobecný prehľad a na základe zhodnotenia výsledkov skonštatovala, že Rastislav Hutta dosiahol spolu 121 bodov a umiestnil sa na prvom mieste. Na základe výsledkov výberová komisia navrhla Rastislava Huttu vymenovať za riaditeľa príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku. Podľa našich informácií by sa tak malo stať k 15. marcu.

Ilustračná snímka: jat

Nový riaditeľ má bohatý register firiem

O stanovisko k výberovému konaniu sme požiadali aj ministerstvo pôdohospodárstva. Napriek prísľubu, že odpoveď nám pošlú ešte dnes, doteraz sme ju nedostali. K celému prípadu sme chceli získať aj stanovisko samotného Rastislava Huttu. Podľa našich informácií, ktoré nám potvrdilo niekoľko zdrojov, ide o Rastislava Huttu, ktorý je spájaný s viacerými developerskými aktivitami v Nízkych Tatrách. Napriek našej snahe, zatiaľ sa nám s ním nepodarilo spojiť.
Podľa údajov z obchodného registra budúci riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u bol, resp. je konateľom, štatutárom či spoločníkom v asi dvadsiatke firiem. Medzi inými aj Eenergia, Interwood, Koliba Bešeňovka, Lesservis, Liptovská investičná spoločnosť, Prvá liptovská, Tatra development group či Skilandia.

Niekomu sa zverejnenie nepáči

Spoločnosť Tatra development je za projektom akvaparku Tatralandia. Ten neskôr získala spoločnosť TMR. Podľa Hospodárskych novín spoločnosť Skilandia stojí za projektom lyžiarskeho strediska Šuľkovo za 13 miliónov eur v Demänovskej doline. Trnavský podnikateľ Rastislav Hutta je jediným spoločníkom a konateľom vo firme Skilandia a čoskoro zrejme aj nový riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku. V rámci projektu Šuľkovo by malo podľa Hospodárskych novín pribudnúť takmer 13 kilometrov tratí na 12 zjazdovkách. Jedna odjazdová a spojovacia trať Šuľkova by sa mala napojíť na existujúcu zjazdovku Vrbická, čím by sa lyžiari dostali do strediska Jasná. Podľa generálneho riaditeľa TMR Bohuša Hlavatého mala byť spoločná ponuka atraktívnejšia a podobná tým v alpských strediskách.

Jeden z autorov tohto článku mal večer telefonát, aby celý prípad „zatiaľ nezverejňoval a chvíľu počkal“. Hoci sme chceli s uverejnením počkať až do získania stanoviska ministerstva pôdohospodárstva, toto nám potvrdilo, že článok musí vyjsť čo najskôr.

Rastislav OVŠONKA/Jana TOMALOVÁ