Kasárne chcú predať, Kvetnicu kúpiť

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade schválili zrušenie členstva samosprávy vo viacerých združeniach.

Mestské zastupiteľstvo v Poprade. Snímka: rov

Samospráva vystúpila z Európskej asociácie združenia miest a obcí so záujmom o udržateľnú energetiku Energy Cities, Slovak Smart City Clustra, Košice IT Valley, projektu Making-City. Poslanci zrušili aj dohodu o spolupráci s talianskym mestom Mantova na realizáciu projektu Bhenefit. „Ja to považujem za škandál, zrušilo sa niečo, čo sa tu systematicky budovalo, je to v súlade s programom rozvoja mesta, v súlade s dokumentmi, ktoré prijíma Slovenská republika aj v súlade s tým, kam smeruje Európska únia. Mesto Poprad z toho dnes vyskočilo, takže sa podľa mňa vraciame nie o štyri, ale možno aj o osem rokov späť,“ uviedol bývalý popradský viceprimátor a súčasný poslanec Igor Wzoš.

Rušili členstvá

Poslanci rozhodli aj o zrušení partnerských vzťahov s viacerými mestami. Hoci sa pôvodne malo rozhodovať len o ukončení spolupráce s poľským Lublinom a fínskym Oulu, Poprad zrušil aj ďalšie partnerské dohody. Okrem Lublinu tak Poprad ukončuje spoluprácu s holandským Zwijndrechtom, chorvátskym Omišom či čínskym Tai`anom. Súčasťou predkladaných materiálov bolo aj zrušenie partnerstva s fínskym mestom Oulu. K zrušeniu spolupráce s týmto fínskym mestom nakoniec nedošlo, keďže k poslancom sa dostal list fínskeho veľvyslanca na Slovensku Jukka Pesolu. Okrem Oulu tak bude mať Poprad už len partnerskú spoluprácu s českým Ústí nad Orlicí, poľským Zakopaným a maďarským Sarvašom. Radnica argumentovala tým, že účasť v týchto združeniach nepriniesla mestu žiaden konkrétny a hmatateľný úžitok. Podobne to má byť aj v prípade partnerských miest.
Mesto Poprad tiež vystupuje z Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí. Stane sa tak už po druhýkrát. Prvýkrát mesto vystúpilo z tohto združenia v roku 2003. Svoje členstvo obnovilo v roku 2015 a po štyroch rokoch opäť zo združenia vystupuje. Poslanci tiež zrušili Radu pre priestorové plánovanie mesta Poprad. Podľa prednostky Oľgy Netočnej rada neplnila svoju funkciu.

Bývalý liečebný dom v Poprade-Kvetnici roky chátra. Snímka: rov

O Kvetnici sa bude rokovať

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade tiež poverili primátora, aby rokoval o ponuke majiteľa areálu bývalého liečebného ústavu na Kvetnici. Súčasný majiteľ, ktorým je prešovský Odborný liečebný a sociálny ústav, ponúkol mestu odkúpenie areálu za 950-tisíc eur. Prípadné odkúpenie bude potrebné konzultovať s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom práce, keďže v súčasnosti by muselo mesto zachovať účel využitia – prevádzkovanie nemocnice, hoci tá tam už asi desať rokov nefunguje. Mesto by malo záujem o poskytovanie sociálnych služieb v podobe zariadenia pre seniorov. Či mesto nakoniec kúpi objekt a pozemky, bude závisieť aj od ceny, keďže do objektu je potrebné investovať. Podľa primátora Antona Danka si môže rekonštrukcia vyžiadať päť až šesť miliónov eur. „Ide nám o pozemok a možno by sme budovu zvážili v budúcnosti využiť na zariadenie sociálnych služieb. Určite by sme tam neprevádzkovali nemocnicu alebo ústav,“ povedal primátor.

Kasárne na sídlisku Západ v Poprade boli opäť témou rokovania poslancov. Snímka: rov

Pripravia súťaž o kasárne

Mesto Poprad tiež pokračuje v plánoch na predaj areálu bývalých kasární na sídlisku Západ. Zastupiteľstvo schválilo zriadenie komisie na prípravu súťažných podmienok a vyhodnotenie obchodnej verejnej súťaže na predaj objektov a pozemkov bývalých kasární. Celý areál má rozlohu takmer 65-tisíc metrov štvorcových. Predsedom komisie sa stal poslanec Milan Baran, členmi primátor Anton Danko, viceprimátori Štefan Pčola a Ondrej Kavka, poslanci Marián Barilla, Peter Dujava, Jozef Košický, Marián Saraka a úradníci Iveta Borňáková, Kristína Horáková a Tibor Schmidt.

Rastislav OVŠONKA