Krátke správy z regiónu – 10. týždeň

V Spišskej Belej plánujú singletraily

Mestskí poslanci odobrili na zasadnutí mestského zastupiteľstva minulý štvrtok žiadosť o vydanie povolenia na výstavbu singletrailov na kopci Pálenica v katastri Spišskej Belej neďaleko Lendaku. Iniciátorom je Martin Siska, ktorý stojí aj za pumptrackovou dráhou pri Belianskom rybníku. Posledné slovo pri schvaľovaní projektu však budú mať ochranári. Singletraily prevádzkuje už štvrtý rok aj zamagurská obec Lechnica. Ročne navštívi lechnické singletraily okolo päťtisíc cyklistov.

Evanjelický kostol v Poprade-Spišskej Sobote. Snímka: rov

Pomôžte kultúrnym pamiatkam

Na stránke www.nadaciavub.sk môžete do 15. marca nominovať historické objekty a artefakty, ktoré potrebujú pomoc. Komisia z tipov vyberie deväť pamiatok, ktoré budú ďalej „bojovať“ v online hlasovaní. Nadácia venuje do 50-tisíc eur na záchranu jednej z nich. Opravy sa v roku 2010 dočkala renesančná zvonica vo Vrbove, v roku 2014 portál kláštora minoritov v Levoči a v roku 2018 sa po rokoch odlúčenia stretli sochy zo súsošia Kalvárie z Kostola nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi.

Woodrock má popradský Everest

V hale Woodrock na sídlisku Západ v Poprade sprístupnili najvyššiu indoorovú lezeckú stenu na svete. Koncom februára si lezci mohli prvýkrát zaliezť na krytej stene s príznačným názvom Everest s výškou 31 metrov. V každej zo siedmich línií sú postavené tri alebo štyri cesty. Zaliezť si na tomto svetovom unikáte môže ktokoľvek. Vo Woodrocku nájdete okrem Everestu aj ďalšie cesty v obtiažnosti od 4 do 9 +. Prvú stenu vo Woodrocku otvorili v júni 2017, za výstavou je OZ Woodrock.

V bývalej betonárke v Poprade vznikla najvyššia interiérová lezecká stena Woodrock. Snímka: rov

Idú na cesty za Slušné Slovensko

Iniciátori Za slušné Slovensko sa vybrali na cesty naprieč krajinou, aby diskutovali, prečo je dôležité využiť právo voliť, aké kompetencie má prezident a prečo by sme mali vyberať z demokratických kandidátov. Jedna z besied bude aj v Kežmarku v penzióne Berg v utorok o 18.30 h. Diskutovať budú Juraj Šeliga, Eva Lavríková, Karolína Farská, Veronika Brüncková a Andrej Zháňač. Hosťovanie prijala riaditeľka Gymnázia P. O. Hviezdoslava Daniela Mihóková, diskusiu bude moderovať Adam Brodanský.

Zrejme našli nezvestného Štefana

Dva mesiace hľadaného Štefana H. z Vrbova s najväčšou pravdepodobnosťou našli policajti Obvodného oddelenia Policajného zboru Slovenskej republiky Podolínec. Žiaľ, objavili už len jeho telo v štádiu rozkladu v rieke Poprad. Muž sa stratil počas firemného večierku, naposledy ho videli v Podolínci na čerpacej stanici ešte pred Vianocami. Telo vytiahli na breh za asistencie hasičov, v jeho oblečení boli nájdené osobné doklady na meno Štefan H. Viac ukáže nariadená súdna pitva.

V lavíne zomrel horský záchranár

Vo štvrtok 28. marca dopoludnia spadla lavína vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny. Strhla jedného z dvoch horolezcov, ktorí liezli v hornej časti žľabu, druhý uviazol v exponovanom teréne. Záchranára so psovodom vyzdvihol vrtuľník, ďalšia skupina záchranárov šla na miesto pozemne. Lavínou zasiahnutého záchranára HZS Romana Bencúra lokalizovali, no pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Druhého horolezca evakuovali z terénu vrtuľníkom a vysadili v Lysej Poľane.

Hrad Ľubovňa láka stále viac turistov. Snímka: rov

Mesto kultúry môže byť na Spiši

Mestom kultúry 2020 sa po poslednom tzv. vypočúvaní môže stať mesto z nášho regiónu. V hre sú totiž tri slovenské mestá – Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves a Nové Zámky. V prípade úspešnosti získa samospráva 300-tisíc eur plus ďalších 60-tisíc na dovezenú kultúru, aby pritiahla veľké kultúrne telesá, ktoré si doteraz dovoliť zrejme nemohla. Podľa informácií mesta Stará Ľubovňa získali v prvej féze takmer 8 500 eur na prípravu propagačných materiálov. Malo by ísť o krátke video.

Pripravujú geografický systém

Mesto Kežmarok by malo do jesene dopracovať geografický systém, samospráva zbiera dáta už štyri roky. V 2D a 3D geografickom systéme nájdete všetky inžinierske siete, optické káble, komunikácie, budovy, parky a zeleň s presnými GPS súradnicami. S drevinami prídu aj informácie o zdravotnom stave, pri komunikáciách nájdete prehľad o ich rekonštrukciách. Geografický systém by mal zabezpečiť systematickejšie pristupovanie k úpravám v meste. Pomôcť by mal aj architektom či stavbárom.