Krátke správy z regiónu – 11. týždeň

Poprad má certifikát proti korupcii

Poprad získal ako prvé mesto na Slovensku certifikát, ktorý je dôkazom, ze mesto používa systém manažérstva proti úplatkárstvu. Samospráva musí splniť prísne požiadavky v boji proti korupcii v oblasti spracovania politiky, konfiktov záujmov či ochrany tých, ktorí úplatkárstvo oznámia. Primátor Anton Danko uviedol, ze s touto myšlienkou prišlo už predchádzajúce vedenie, a to súčasné v práci pokračuje. Ako predstaviteľ manažérstva proti korupcii je na mestskom úrade určený Martin Vaščura.

Mestský úrad v Poprade. Snímka: rov

Levoča vydala pamätnú medailu

V Informačnej kancelárii mesta Levoča si za 6,70 eura môžete kúpiť pamätnú medailu k 770. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Medaila má priemer 35 mm, na averze sa nachádza v hornom kruhopise názov „Levoča“, v spodnom kruhopise názov mesta z prvej písomnej zmienky „Leucha“. Na averze je aj letopočet prvej písomnej zmienky „1249“, obrys Slovenskej republiky s geografickými súradnicami Levoče a erb mesta. Na reverze nájdete vyobrazenú Baziliku sv. Jakuba a v kruhopise jej názov.

Lesníci budú opäť súťažiť

55. Venerovského memoriál preverí kondíciu aj presnú mušku lesníkov už tradične na Štrbskom Plese. V pondelok od 8.30 h čaká lesníkov beh na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a v utorok obrovský slalom a vyhlásenie výsledkov. Na štart sa postaví 110 pretekárov zo Slovenska, Česka a Maďarska. Víťazi dvojkombinácie (muži i ženy) získajú tituly Majster lesník Slovenska. Pretekár či pretekárka s najvyšším počtom bodov sa stane celkovým víťazom Venerovského memoriálu.

Ilustračná snímka: jat

Prekonali pol milióna prenocovaní

Rok 2018 bol pre Vysoké Tatry v cestovnom ruchu úspešnejší ako rok 2017 vo všetkých sledovaných údajoch. Počet ubytovaných návštevníkov po prvýkrát v histórii nášho regiónu prekonal hranicu pol milióna ubytovaných návštevníkov, oproti roku 2017 vzrástol o 2,47 percenta. Zo samospráv zaznamenala najvyššie nárasty počtu ubytovaných obec Štrba s nárastom o 5,71 percenta, následne aj s nárastom počtu prenocovaní o 8,61 percenta a výrazným nárastom tržieb za ubytovanie o 13,29 percenta.

Kežmarok predstavil SOS aplikáciu

V pondelok 11. marca predstavila kežmarská radnica novú SOS aplikáciu, ktorá je ďalšou časťou skladačky koncepcie Smart City. Mesto sa tak má stať bezpečnejším miestom pre všetkých obyvateľov a návštevníkov. Kežmarok predstavuje túto aplikáciu ako prvé mesto na Slovensku. Viac informácií o novom smart prvku vám prinesieme vo vydaní Podtatranských novín 19. marca, pretože aplikáciu samospráva predstavovala v čase našej uzávierky.

Falšovali lístky na majstrovstvá sveta v hokeji

Národná protizločinecká jednotka NAKA v stredu 6. marca zastavila dvoch „kreatívnych“ Podtatrancov, ktorí falšovali lístky na Majstrovstvá sveta v hokeji 2019. Policajti v rámci akcie Macejko vykonali domové prehliadky a prehliadky ďalších priestorov v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Na falošných lístkoch nesedí koncové číslo podujatia v ľavom hornom rohu, ktoré má byť 82. Taktiež podľa polície nesedí výpočet DPH z ceny lístka. Falošný je aj bar kód, čo už však na pohľad neodhalíte.

Čaká nás Týždeň mozgu

Celosvetová kampaň Týždeň mozgu píše svoju históriu od roku 1996, na Slovensku to bude 12. raz. Od 11. do 17. marca si pripomíname fungovanie mozgu, ale aj jeho zlyhávanie. Záštitu nad kampaňou má Slovenská alzheimerova spoločnosť. Jej cieľom je prispievať k vytvoreniu dôstojných podmienok pre život pacientov s Alzheimerovou chorobou, ale aj organizovanie vzdelávacích podujatí a vedenie príbuzných v rodinnej starostlivosti o postihnutého. Prevenciou je tréning poznávacích funkcií.

Tatranská galéria v Poprade. Snímka: rov

Uvedú aj diela z Podolínca

V Tatranskej galérii v Poprade vás v nedeľu 17. marca o 17.00 h čaká koncert klezmerovej kapely Mojše band s titulom Zipserim, teda Spišiaci. Na cimbale sa predstaví Michal Paľko, na kontrabase Jakub Stračina a František Kubiš na akordeone. Mojše band uvedie nové CD, ktorým mapuje židovské hudobné dedičstvo Spiša. Medzi inými na ňom nájdete aj diela skladateľa Kleinbergera z Podolínca. Kapela Mojše band účinkovala aj na festivaloch Pohoda, CementARTna, Scénická žatva či Hanácký Jeruzalém.

Zachránili sokola z Maďarska

Pracovníkom Správy TANAP-u sa podarilo po rekonvalescencii vrátiť do prírody dve sovy obyčajné a jedného sokola myšiara, ktorého našli ešte 25. decembra a do opatery si ho vzal Juraj Ksiažek. Sokol mal na nohe maďarský ornitologický krúžok, označený bol 2. júna 2017 ako mláďa pri meste Bács-Kiskun pri Csongrade. Podľa ochranárov je veľmi zaujímavý jeho presun už po prvom roku života, keď po 23 dňoch priletel pod Tatry. Video z vypúšťania si môžete pozrieť na stránke Správy TANAP-u.

Nemuseli riešiť nič vážne

HZS cez víkend upozorňovala na mimoriadne silný vietor nad pásmom lesa a na hrebeňoch hôr v nárazoch až do 160 kilometrov za hodinu. Záchranári odporúčali návštevníkom horských oblastí, aby prispôsobili výber túry podmienkam. Našťastie boli návštevníci disciplinovaní a HZS nemusela riešiť nič vážne. V nedeľu záchranári pomáhali 32-ročnému Slovákovi na Sliezskom dome, ktorý sa po úraze necítil dobre a zvracal. Poskytli mu zdravotnú starostlivosť a v Starom Smokovci ho odovzdali RZP.