Krátke správy z regiónu – 13. týždeň

Pospíme si o hodinu kratšie

Zo soboty 30. na nedeľu 31. marca začne v Slovenskej republike opäť platiť stredoeurópsky letný čas. O druhej v noci sa ručičky hodín posunú na tretiu hodinu letného času, preto nás cez víkend čaká tá nepríjemnejšia zmena – pospíme si o hodinu kratšie. Na stredoeurópsky čas sa vrátime opäť 27. októbra, keď sa čas o tretej hodine v noci posunie na druhú hodinu a pospíme si o hodinu dlhšie. Na našom území sa zaviedol letný a zimný čas v rokoch 1915 a 1916 počas prvej svetovej vojny.

Kostol sv. Egídia. Snímka: rov

Pozriete si trofeje poľovnej zveri

Obvodná poľovnícka komora Kežmarok všetkých pozýva na chovateľskú prehliadku trofejí poľovnej zveri ulovenej v poľovníckej sezóne 2018/2019. Na Strednej odbornej škole Garbiarska 1 v Kežmarku otvorili prehliadku trofejí v sobotu poobede. Výstavnú časť prehliadky si pozriete dnes, v utorok 26. marca, od 8.00 do 17.00 h a poslednú šancu máte v stredu 27. marca od 8.00 do 15.00 h. Aj táto výstava poľovníckych trofejí je spojená s pripomienkou 750. výročia udelenia mestských práv Kežmarku.

Skialpinistka zahynula pri páde z Patrie

Ešte v utorok 19. marca predpoludním dostala Horská záchranná služba informáciu o páde skialpinistky z Patrie smerom do Mengusovskej doliny. Nahlasovateľ ženu pre hmlu nevidel a nepodarilo sa mu ani nadviazať hlasový kontakt. Vybral sa za skialpinistkou do žľabu a začal s resuscitáciou. Dvojicu lokalizovali z paluby vrtuľníka VZZS. Lekára spolu so záchranárom vysadili v teréne. Pri páde však skialpinistka utrpela zranenia nezlučiteľné so životom a lekár musel konštatovať už len smrť.

Mali by spraviť chodník na Veľkú Lomnicu

Pondelok 25. marec bol posledným dňom hlasovania, v ktorom si Popradčania vyberali trasu sľúbeného cyklochodníka. Samospráva dala na výber buď chodník po ľavom brehu rieky Poprad do Svitu alebo popri rieke smerom na Veľkú Lomnicu. V čase našej uzávierky (v pondelok naobed, pozn. red.), vyhrávala s 88 percentami hlasov alternatíva na Veľkú Lomnicu. S najväčšou pravdepodobnosťou si tak Popradčania vybrali práve túto možnosť. Tohto roku čaká radnicu projektová príprava na stavbu cyklochodníka.

Cyklochodník. Ilustračná snímka: rov

Záchranári ošetrovali zranené nohy

V sobotu záchranári pomáhali skialpinistke, ktorá si v Zadnej Javorovej doline poranila nohu. Letecky ju po ošetrení transportovali zo Žabieho Javorového plesa. Večer potreboval pomoc skialpinista vo Veľkom Hangu v Malej Studenej doline, ktorý si zranil predkolenie. 36-ročnému mužovi pomáhali dobrovoľní záchranári z Téryho a Zamkovského chaty a po príchode na miesto aj údolná skupina záchranárov. V nedeľu ošetrovala HZS 25-ročnú ženu, ktorá si počas zostupu z Téryho chaty poranila koleno.

Zídu sa poslanci Spišskej Belej

Tento štvrtok o 16.00 h budú na mestskom úrade rokovať poslanci. Zaoberať sa opäť budú žiadosťou mesta Kežmarok o odpredaj časti pozemku na výstavbu okružnej križovatky pri priemyselnom parku. Na programe majú aj žiadosť mesta Spišská Belá na odkúpenie pozemkov na výstavbu cyklochodníka v katastrálnom území Strážky. Zastupiteľstvo bude rokovať aj o zámere na zámenu pozemkov v Strážkach, aby mohlo mesto zrealizovať individuálnu bytovú výstavbu v Strážkach v lokalite Nad kaštieľom – 2. a 3. etapa.

Patrik Herman pozýva na Črevotour

Súčasťou kampane na boj proti rakovine hrubého čreva je aj celonárodná Črevotour s obrovskou nafukovacou maketou hrubého čreva, ktorá v piatok (14.00 až 18.00 h) a v sobotu (9.00 až 18.00 h) navštívi Poprad. V OC Forum sa prejdete hrubým črevom, stretnete sa s bývalými onkologickými pacientkami, a tiež s Patrikom Hermanom, ktorý založil pacientské organizácie Europacolon Slovensko a Alianciu Nie rakovine. Hovoriť sa bude o potrebe systematického testovania občanov na túto chorobu.

Stará Ľubovňa. Snímka: rov

Chodci sa správajú nezodpovedne

V Starej Ľubovni pred desiatimi mesiacmi vypli svetelnú signalizáciu. Najskôr prevládali obavy z netolerantných vodičov. Napokon sa ukázalo, že nebezpečne sa správajú chodci. Tí podľa Mestského úradu v Starej Ľubovni náhle vstupujú na priechody aj napriek tomu, že sa autá nachádzajú v ich bezprostrednej blízkosti, neprechádzajú cez ne v skupinách, ale jednotlivo a na vozovku vstupujú aj mimo vyznačených priechodov. Radnica vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti.

Spomínali sme na prvý transport

V pondelok sme si pripomenuli 77. výročie odchodu prvého vlaku zo železničnej stanice v Poprade do koncentračného tábora Auschwitz. 25. marca 1942 o 20.20 h v dobytčích vagónoch viezli na smrť asi tisícku mladých židovských žien a dievčat z východného Slovenska. V rámci spomienkového dvojdnia dnes ešte stihnete v Tatranskej galérii o 16.00 h otvorenie výstavy fotografií zo židovských múzeí Svetlom do tmy a o 18.00 h v Dome kultúry v Poprade spomienkový koncert Nástupište Poprad – Auschwitz.

V Poprade si uctili pamiatku obetí prvého transportu Židov zo Slovenska do koncentračného tábora v Osvienčime. Snímka: rov

Primátor sa stretne s Levočanmi

Séria stretnutí predstaviteľov samosprávy s občanmi Hovor so svojím mestom pokračuje vo štvrtok 28. marca o 13.00 h v budove komunitného centra Levočské lúky. Posledné stretnutie s občanmi bude v stredu 3. apríla o 16.00 h v budove Lesov mesta Levoča v Levočskej doline. Primátor Miroslav Vilkovský na stretnutiach predstavuje najdôležitejšie investičné zámery mesta na rok 2019. V diskusii majú mať občania možnosť vyjadriť svoje názory prostredníctvom pripomienok a postrehov.