Marek Petruš: Nová trojica by mala zvýšiť konkurenciu

Už v sobotu odštartujú popradskí futbalisti jarnú časť II. ligy, takže sme sa porozprávali s ich trénerom Marekom PETRUŠOM.

Marek Petruš. (Snímka: archív/mik)

Prezimovali ste na 5. mieste, takže aká bola atmosféra v klube?

» Do sezóny sme šli s cieľom, aby postavenie v tabuľke bolo na vyšších pozíciách. Pokiaľ však existuje šanca pobiť sa o umiestnenia zaručujúce baráž alebo priamy postup, jeseň síce nebola úspešná, ale ani neúspešná. Škoda domácich zaváhaní, pretože prehrať tri zápasy doma je veľa. Spätná väzba z vedenia bola celkom stručná a v pohode.

Ako ste si nastavili zimnú prípravu?

» Bola špecifická a naplánovali sme ju tak, aby sme dali mužstvo do poriadku aj po kondičnej stránke. Bolo to pestré i v domácich podmienkach, ale na záver sme absolvovali sústredenie v Turecku. Tam bol priestor na to, aby sme si s hráčmi podebatovali na večerných mítingoch. Teambuildingové veci sme dobre zvládli, čo sa prejavilo aj na pohode, ktorá u nás momentálne panuje.

Lukáš Urbanič (vľavo) hneď pri svojom debute vo Fortuna Lige v drese Podbrezovej skóroval. (Snímka: archív/rov)

Ako sa obmenil káder?

» Do Podbrezovej odišiel Lukáš Urbanič, Slavo Kica do Bardejova a kontrakt sa skončil Duje Medakovi, ktorý smeroval do Bosny. Do kádra pribudol Martin Luberda z Prešova, ukrajinský brankár Jurij Pohoriljak zo Zámutova a pred sústredením v Turecku Španiel Enzo Mauro Acosta. Máme dosť kvalitný káder, no nová trojica by mala zvýšiť konkurenciu. Ak sa chceme posúvať vyššie, potrebujeme mať zdvojené posty, čo vytvorí na hráčov tlak. Horváthovi, Hricovi a možno aj Pajerovi prišiel konkurovať na stopérsky post Luberda. Konkurenciu sme potrebovali aj smerom dopredu k Stanovi Šestákovi, Holišovi, prípadne na čiary k Streňovi s Kukoľom a našli sme talentovaného mladého chlapca, ktorý bude pre II. ligu zaujímavý.

Pritiahli ste gólmana napriek tomu, že Knurovský zaujal US Orléans, no vrátil sa?

» Pre Aďa bolo veľkou školou, že mohol pôsobiť na týždňovej skúške v druholigovom francúzskom mužstve. Prospelo mu to a zároveň aj otvorilo oči, keď videl, čo všekto musí spraviť, aby sa mohol posunúť vyššie. Má slušné brankárske parametre, ideálny vek a keďže podáva kvalitné výkony, tak je veľmi zaujímavým brankárom do budúcnosti. Verím, že jeho poslednou zastávkou nebude FK Poprad, ale bude o neho záujem v zahraničných kluboch. On aj Jano Malec majú veľkú kvalitu, ale, nedajbože, príde zranenie alebo tresty, takže potrebujeme aj trojku. Zároveň chceme, aby naše B-mužstvo postúpilo do III. ligy, no malo veľký problém s brankármi, pretože v doraste sú len dvaja. Malo by to fungovať tak, že mladý 22-ročný Ukrajinec so slušným potenciálom do budúcnosti by mal stáť v bráne vo IV. lige, kde bude zvyšovať konkurenciu dvom mladíkom.

Adrián Knurovský už zaujal v zahraničí, no na jar bude naďalej obliekať popradský dres. (Snímka: archív/FK Poprad)

Na skúške ste mali viacero legionárov, ale príležitosť ste dali aj kmeňovým futbalistom klubu…

» Do kádra pribudli hráči z dorastu ako Tibor Slebodník alebo Samuel Kuba, povolali sme si aj chlapcov z B-mužstva Roba Ujčíka, Jožka i Maja Troppovcov. V príprave sme mali 25-26 futbalistov. Legionári, ktorí k nám prišli na skúšku, nevyzerali zle, mali svoju kvalitu, ale neboli lepší ako naši chlapci. Zahraničný hráč by mal byť aspoň o triedu lepší ako domáci. Máme 14-15 veľmi kvalitných futbalistov, takže základná jedenástka bude závisieť od momentálnej formy všetkých. Hrať budú tí najlepší a už je len na hráčoch, čo budú predvádzať počas týždenných mikrocyklov a zápasov. Chceme ich prinútiť, aby podávali čo najlepšie výkony.

Opäť ste sa zúčastnili českej Zimnej Tipsport ligy, no zdolali ste len Prostějov.

» Nepozerali sme na výsledky. Nehovorím, že sme nechceli vyhrať, ale cieľom bolo dať každému šancu. Úvodný zápas s Prešovom bol po dvoch tréningoch. Môžem prezradiť, že väčšina mužstva, ktoré nastúpi na prvé jarné kolo, vtedy nehrala. Napriek výsledku sme boli lepším tímom, vypracovali sme si omnoho viac príležitostí, no nám to nepadalo a Prešov zo štyroch šancí trikrát skóroval. Výsledok nás trochu hneval, ale najmä v druhom polčase bolo veľa výborných vecí, vďaka ktorým sme to mohli otočiť. Proti Ostrave nastúpila úplne iná zostava a odohrali sme veľmi dobrý zápas. Inkasovali sme síce zbytočné góly a prehrávali 3:0, chlapcov pochválim za to, že stretnutie nezabalili, ale od 65. minúty pridávali na tempe. V závere jasne dominovali a porážku s favoritom zmiernili dvoma gólmi. Veľa nechýbalo a výsledok mohol byť aj v náš prospech. Na Prostějov bola zostava do tretice iná, ale podali sme opäť veľmi dobrý výkon. Hrali sme dôsledne v defenzíve a konečne sme neinkasovali.

Dvojzápas v Podbrezovej bol pre „orlov“ veľmi cenný. (Snímka: FK Poprad)

Ako sa vám pozdávali štandardné prípravné duely?

» Veľmi dobrý a zaujímavý bol dvojzápas proti Podbrezovej. Všetci hráči mohli odohrať celé stretnutie. Nerozdeľovali sme to medzi Á-čkom a B-éčkom, na čom sme sa dohodli aj s Podbrezovčanmi. Bolo to veľmi vyrovnané a nebolo badať rozdiel medzi prvoligistom a druholigistom. Hralo sa síce v silnom mraze, ale oba duely boli veľmi kvalitné. Hlavne v druhom sa ukázali mladíci ako Kuba či Slebodník a aj Jožo Tropp podal veľmi dobrý výkon. Výborné stretnutie sme odohrali aj vo Vítkoviciach, darilo sa nám kombinačne, len opäť škoda inkasovaných gólov, no zvíťazili sme 2:3. S Banskou Bystricou sme hrali v Tatranskej Lomnici, ktorej sme podľahli 1:2, no bolo to iba o tom, aby sa nikto nezranil. Ihrisko bolo úplne zamrznuté, nedalo sa na ňom poriadne behať a už vôbec nie brzdiť.

Turecko býva vhodnou destináciou pre slovenské kluby a opäť tam vycestoval aj FK Poprad…

» Absolvovali sme tam dve stretnutia s poprednými ukrajinskými druholigistami. S Kolosom Kovalivka sme prehrali 1:0 gólom v 90. minúte, ale zápas s vyspelým súperom, vynikajúcim na lopte, bol veľmi dobrý. Druhý proti Obolon-Brovar Kyjev bol viac o bojovnosti, dominovalo nasadenie, videli sme množstvo osobných súbojov, veľa faulov i štandardných situácií. Góly sme dostali po priamom kope zboku a z jedenástky. Chlapci však k tomu veľmi dobre pristúpili, ukázali nasadenie a v závere prevalcovali súpera. Luberda však trafil brvno a tutovku mal aj Streňo. Presadil sa len Šesták a prehrali sme 2:1. Ak budú hráči ukazovať takýto prístup aj počas jarnej časti súťaže, tak to pre nás bude vyzerať veľmi dobre. Je vynikajúce, že sme sa mohli stretnúť s kvalitnými mužstvami na výborných terénoch v príjemnom počasí. Zmena prostredia počas dlhej prípravy vždy prospeje.

Generálka v NTC Poprad priniesla päťgólovú nádielku. (Snímka: FK Poprad)

V generálke na súťaž ste v sobotu doma vďaka gólom Šestáka a jednému zásahu Kukoľa zdolali treťoligový FC Košice 3:2, no výsledok ste museli otáčať po rýchlom inkasovaní…

» Hralo sa na parádnom ihrisku. Súper ma príjemne prekvapil kvalitným kombinačným futbalom. So svojím mužstvom som bol spokojný až po polhodine, keď sme po góle Stana Šestáka začali hrať to, čo sme si naordinovali. Videli sme kvalitný druhý polčas aj v našom podaní, no mrzia ma inkasované góly.

Ako ste teda nastavení a naladení pred začiatkom jari?

» Momentálne môžem povedať, že príprava splnila účel, že sme si vybrali správnych hráčov, ale realitu odkryje až súťaž. Sme spokojní s odvedenou prácou počas zimného obdobia, ale vysvedčenie nám vystaví až II. liga. Mužstvo je však dobre nastavené na to, aby sme zaznamenali oveľa lepšie výsledky a výkony, než tomu bolo na jeseň. Veľa závisí od prvého zápasu proti Prešovu. Máme za sebou množstvo prípravných zápasov, kde bola možnosť alternovať s rôznymi postami. Vyskúšali sme si viaceré alternatívy a niektoré zmeny určite uvidia aj popradskí diváci. Chceli by sme podávať dobré výkony, ale potrebujeme naplniť aj predsezónne ciele. Chceme byť vyššie než minulý rok, čo by nám zabezpečilo minimálne baráž o najvyššiu súťaž, ale pokúsime sa zahrať si aj finále Slovenského pohára. FK Poprad je ambicióznym klubom a bol by som rád, ak by sa pod mojím vedením posunul o krôčik vyššie.

Michal KLEIN