Peter Hámor sa pokúsi o ďalší výstup na Dhaulágirí

V nedeľu 10. marca Peter Hámor odletel do Káthmandu. Jeho hlavným cieľom je prvovýstup na siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulágirí s výškou 8 167 metrov doteraz nezdolaným severozápadným hrebeňom.

Peter Hámor na vrchole Dhaulágirí. Snímka: archív Petra Hámora

Keď na Dhaulágirí Peter Hámor vystúpil 15. mája 2017, stal sa tak prvým Slovákom, ktorý stál na všetkých 14 himalájskych osemtisícovkách.

Slovensko-rumunská zostava

Oficiálnu definitívnu zostavu tímu musí Peter Hámor nahlásiť na ministerstve turistiky v Nepále 8. apríla na predexpedičnom brífingu. Zatiaľ to vyzerá na trojicu horolezcov. Okrem Hámora to budú dvaja Rumuni – Horia Colibasanu a Marius Gane. V hre je stále aj Michal Sabovčík, jeho účasť je však podľa Petra Hámora „50 na 50“. Horolezcom nejde o samotný vrchol, ale o novú výstupovú trasu.

Dhaulágirí (8 167 metrov). Snímka: peterhamor.sk

„Tento plán sme mali už v roku 2017, keď sme tam boli taká tá naša slovenská expedícia – Mišo Gabriš, Mišo Sabovčík, Tomáš Petrík a ja. Vtedy nám to neumožnilo počasie a už nezvýšilo času, aby sme sa pokúsili o prvovýstup severozápadným hrebeňom. Tak si to skúsim zopakovať tohto roku,“ hovorí Peter Hámor.

Dúfam, že na vrchol vylezieme a vôbec mi nevadí, keď odletím trošku neskôr.

 

Peter Hámor

Bol to jeden z nesplnených cieľov, ktoré má ešte Popradčan v talóne. V hre bolo okrem Dhaulágirí aj Manaslu. „S Horiom sme sa rozhodli, že si od Everestu oddýchneme po minuloročnom pokuse, ktorý nám nevyšiel, ale zobral nám veľa energie psychickej aj fyzickej,“ hovorí Peter Hámor.

Na vrchol „zaútočia“ koncom apríla

Po nedeľnajšom odchode do Káthmandu je prvým cieľom oblasť Manaslu, kde sa chce Peter Hámor aklimatizovať, „preladiť“ sa na nepálsky režim a hlavne psychicky pripraviť na výstup. „Potom sa presunieme do Solo Khumbu, v tejto doline sú výborné podmienky na fyzickú aklimatizáciu, až do výšky 5 300 metrov n. m. sa dá spať v posteli pod strechou a je tam niekoľko kopcov, na ktoré by sme chceli v rámci aklimatizácie vystúpiť,“ hovorí o plánoch Peter Hámor.

Peter Hámor plný očakávaní a optimizmu pred odchodom do Káthmandu. Snímka: jat

Ak pôjde všetko podľa plánu, vystúpiť by mali na Kala Patthar a Island Peak. Po aklimatizačnej fáze sa Peter Hámor vracia 8. apríla do Káthmandu a 10. apríla tím plánuje presun do základného tábora od Dhaulágirí. Pokus o prvovýstup severozápadným hrebnom môžeme čakať od 28. apríla do 25. mája. „Letenku mám kúpenú na 3. júna, ale veľmi často sa stáva, že sa let prebookuje podľa toho, ako to zariadi počasie a podmienky. Dúfam, že na vrchol vylezieme a vôbec mi nevadí, keď odletím trošku neskôr,“ vraví Peter Hámor.

Jana TOMALOVÁ