Popradčania po šiestich rokoch vypredali „zimák“ + FOTOGALÉRIA

„Kamzíci“ minulý týždeň rozbehli štvrťfinálové boje.

„Čierny Peter“ v Košiciach vyšiel na Jána Ťavodu. (Snímka: archív/mik)

Hokejisti spod Tatier obsadili v základnej časti Tipsport Ligy 5. priečku a tabuľka im tak pre 1. kolo Kaufland play-off prisúdila štvrtých Košičanov. V pondelok sa teda séria začala na východe a tréner HK Poprad Roman Stantien mal k dispozícii kompletný káder. Stavil však na osvedčenú rotáciu siedmich bekov, takže miesto v zostave sa neušlo Ťavodovi. Keďže všetci útočníci boli fit, mladíci sa mohli sústrediť na semifinálové boje v Extralige juniorov proti Banskej Bystrici.

Podtatranci odštartovali sériu víťazstvom. (Snímka: archív/mik)

Úspešný vstup do série

Úvodné stretnutie poznačilo množstvo vylúčení a oba tímy prvýkrát gólovo udreli práve v početnej výhode. Najprv to boli „kamzíci“, ktorí najskôr Habalovi poriadne zatápali, ale v závere presilovky Buzzeo využil Heizerovo clonenie českému brankárovi a presadil sa strelou od modrej čiary. Na niekoľkokrát, ale predsa vyrovnal osamotený Brophey a Vošvrdovi nepomohol ani Fabian, ktorý priskočil do ohňa a snažil sa schovať puk pod svojho gólmana. Aj v druhej tretine sa najskôr presadili Popradčania a opäť to bolo v presilovke. Svitana sa preštrikoval až pred Habala a Mlynarovič mal pri dorážke jednoduchú prácu. V druhej polovici stretnutia bol v centre diania opäť Mlynarovič, ktorý chcel pomôcť Svitanovi v súboji s Nagyom pri mantineli, ale košického kapitána nešetrne zrámoval, čím si vyslúžil trest na päť minút a do konca zápasu. Jeho zákrok evidentne nebol až taký likvidačný, pretože v dlhej početnej výhode sa Nagy už objavil aj na ľade. Podtatranci to však bravúrne, ale aj s dávkou šťastia, ustáli. V záverečnej dvadsaťminútovke „oceliari“ vyrovnali, keď sa po strele Derjuka pred Vošvrdom najlepšie zorientoval Haščák. Rozhodnutie prišlo v hre štyroch proti štyrom, keď Buzzeo vyhrali buly v útočnom pásme, Karalahti priťukol Petranovi a jeho delovka sa zastavila až v sieti, takže Poprad triumfoval 2:3.

Joona Erving (vľavo) sa stal hrdinom druhého duelu. (Snímka: mik)

Erving rozhodol v predĺžení

Ako už v play-off býva zvykom, na druhý deň sa opäť v Košiciach hrala odveta. V popradskej zostave sa nič nezmenilo. Domáci mali síce viac z hry, no zaujímavejšie príležitosti počas prvých dvoch tretín mali „kamzíci“. Gólmi to smrdelo najmä, keď sa Takáč preštrikoval defenzívou „oceliarov“ a tiež pri úniku Dávida Bondru počas oslabenia uprostred zápasu. Padlo to až necelých päť minút pred koncom, keď Podtatranci v útočnom pásme vybojovali puk, Karalahti prihral do medzikružia a nebránený Belluš trafil presne. O osem sekúnd neskôr však vyrovnal Nagy, ktorý si položil Fabiana a taktiež nechytateľne vystrelil spomedzi kruhov. Išlo sa teda do predĺžia, kde jeden z útokov rozbehol z vlastného obranného pásma Erving. Keďže sa Fínovi nikto neponúkal na prihrávku, vystrelil spoza Čížeka a na laserovo presný projektil do pravého vinkla Habal nemal nárok. „Kamzíci“ tak aj v druhom stretnutí zvíťazili 1:2 pp. „Už počas základnej časti sme s nimi hrali vyrovnané zápasy a očakávali sme, že v play-off to bude ešte vyrovnanejšie a potvrdilo sa to. Rozhodla osobná statočnosť, chlapci odovzdali celý svoj um, nasadenie a obetavosť v prospech tímu. Víťazstvá boli založené na perfektnom výkone brankára, ale či obrancovia alebo útočníci boli ochotní nasadiť svoj život,“ vyjadril sa po košickom dvojzápase spokojný tréner HK Poprad Roman Stantien.

Pod strechou popradského zimného štadióna visí od piatka 15. marca už päť pamätných zástav. (Snímka: mik)

Trend preniesli pod Tatry

Po perfektnom vstupe sa nemožno čudovať, že popradský štadión v piatok a v sobotu praskal vo švíkoch, keď hlásateľ oznamoval 4 323 divákov – vypredané. HK Poprad túto príležitosť využil aj na to, aby si pamätnými zástavami uctil žijúce legendy Milana Skokana a Pavla Svitanu. Zo zostavy „kamzíkov“ pre zranenia vypadli Štefan Fabian s Radoslavom Macíkom, takže priestor v obrane dostal Ťavoda a Matúš Paločko sa posunul do základnej rotácie v rámci útokov. Piatkový duel sa niesol v podobnom duchu ako utorkový v Košiciach. Zdobilo ho výborné tempo a obetavosť Podtatrancov pri blokovaní striel. Spočiatku to neboli žiadne gólové hody, ale po pokusoch Buzzeoa i Petrana zvonila konštrukcia bránky Jána Laca. Skóre otvoril aj v závere druhej tretiny, keď do Minerovej strieľanej prihrávky vložil v bezprostredenej blízkosti hokejku Ťavoda. Košičania vyrovnali v záverečnom dejstve vďaka Šerbatovmu teču Dudášovej strely. Eufória na tribúnach vytryskla, keď Zagrapan, Takáč a zakončujúci Karalahti predviedli biliardovú akciu okolo Lacovej brány. „Oceliari“ tak museli všetko vrhnúť do ofenzívy, takže Abdulovi bolo ľahšie uniknúť a svoj nájazd úspešne zakončil bekhendom. Iskierka nádeje hosťom predsalen vzbĺkla, pretože v skrumáži počas power-play Hričina prepasíroval puk za Vošvrdu. Patrik Svitana však potvrdil víťazstvo Popradu 4:2 gólom do prázdnej brány, po ktorom sa rozpútali ešte tri bitky.

V popradskom dvojzápase dostal prednosť v bráne hostí Ján Laco. (Snímka: mik)

Na nulu to nevyšlo

„Kamzíci“ tak v sobotu mali postupový mečbal, no Košičania ho veľmi rýchlo odvrátili. Hneď na začiatku síce nevyužili presilovku o dvoch hráčov, ale domáci dvakrát pykali za následný dvojitý trest Buzzeoa, v ktorom skórovali Pulli i Haščák. Naopak, Podtatranci boli v dvoch následných početných výhodách bezzubí a už v hre piatich proti piatim vyhnal Voštvrdu z brány svojím druhým gólom popradský odchovanec Marcel Haščák. Ešte v prvej tretine kapituloval aj Nechvátal, keď Nagy vystrelil spoza Paukovčeka. V druhej časti mali Košičania hru plne vo svojej réžii a opäť vďaka Jánovi Sýkorovi v presilovke zvýšili svoj náskok. V záverečnej „dvadsaťminútovke“ to zo strany Popradčanov už vyzeralo obstojne, čo dokumentoval aj gól na 1:5 v podaní Mlynaroviča, ktorému to spoza brány do tutovky „načapoval“ Svitana. Na konci tohto duelu vzplanula agresivita. Ručne-stručne si to rozdal Dudáš s Ťavodom, ktorý potom aj prepadol na striedačku Košíc. „Zápas sme si prehrali už v prvých desiatich minútach, z ktorých asi osem sme hrali v oslabení. Proti takému kvalitnému mužstvu ako Košice si to nemôžeme dovoliť. Kruto sa nám to vypomstilo, ale poučíme sa a ideme ďalej. V poslednej tretine sme si dokázali, že s nimi vieme hrať vyrovnaný hokej a v sérii stále vedieme 3:1,“ hodnotil Roman Stantien. Pokiaľ „oceliari“ v pondelok znížia manko v sérii na 3:2, pod Tatrami sa bude hrať v stredu 20. marca od 18.00 h.