Popradské líšky majú v Turci dva zlaté mečbaly

Hokejistky cez víkend na domácom ľade rozbehli finálovú sériu.

Popradčanky hrajú o titul s Martinom. (Snímky: mik)

Extraliga žien mala v aktuálnej sezóne iba päticu účastníkov, takže do semifinále sa nedostali iba Košičanky. Súboj o prvú priečku v základnej časti zviedol Prešov s Popradom. O bod ho vyhrali Šarišanky, ktoré však v play-off prekvapujúco podľahli Martinu 0:2 na zápasy a „líšky“ bez problémov vyradili Zvolen. „Pred sezónou sme vôbec nevedeli, do čoho ideme. Veľa hráčok skončilo s aktívnou kariérou, niektoré od nás odišli a pracujeme tak s množstvom mladých dievčat. Som na ne pyšný, že plnia pokyny a darí sa im. Sme vo finále, čo som pred sezónou ani veľmi netipoval. Bolo to len takým tichým cieľom pri všetkej skromnosti,“ ozrejmil tréner Popradských líšok Ivan Bednár.

Kľúčom je Gorecká

Popradčanky tak proti posilnenému Martinu rozbehli finále, ktoré sa hrá na tri víťazstvá, uplynulú sobotu pod Tatrami. V prvej tretine potrestala vylúčenie Rumanovej Laura Šuliková, ale v druhom dejstve Martin kontroval rovnakou mincou, keď presilovku využila Hrnčiarová. Domáce sa o chvíľu dostali vďaka gólu Patrície Goreckej opäť do vedenia, no na to okamžite odpovedala vyrovnaním Dobošová. O víťazovi tak rozhodla tretia dvadsaťminúkovka. Za Poprad sa presadila Martina Staroňová a triumf „líšok“ na 4:2 uzavrela Gorecká: „Je to ťažký súper, pretože si nabral skúsené hráčky. Začali dobre, potom sme kúsok poľavili, no naburcovali sme sa v kabíne a úspešne sme to dokončili. Zomkli sme sa a ideme za svojím cieľom.“

Bič plieskal na konci

Hneď v nedeľu sa hrala odveta, no Popradčanky sa dve tretiny trápili v ofenzíve a dvakrát inkasovali takmer identické góly po skrumážach pred brankárkou Sass. Puky za ňu doklepla Cagáňová i Gauríková. Domáce to však nezlomilo a v treťom dejstve predviedli ukážkový obrat. Odštartovala ho individuálnym prienikom a bekhendovým zakončením Gorecká. Vzápätí naservírovala vyrovnávajúci gól Hudákovej a obrovskú zásluhu mala aj na víťaznom zásahu Džurňákovej. Martinčanky ešte skúsili power-play, no do prázdnej brány spečatila výhru dievčat spod Tatier na 4:2 Novotná. „Do týchto zápasov sme šli s tým, aby sme súpera prekvapili a potrápili, čo sa nám aj podarilo. Naše družstvo je zložené zo starších i mladších hráčok a potiahli sme sa navzájom. Málo sme strieľali na bránu, čo sme si v kabíne aj povedali. Začali to teda skúšať častejšie, viac dorážať a začalo nám to padať. Samozrejme, po prvom góle sme sa viac uvoľnili a už to išlo lepšie. Hrá sa 60 minút a odohrala som už veľa takýchto stretnutí. Už sme aj prehrávali v sérii 0:2 a nakoniec sme vyhrali 3:2 a gól sme dokázali streliť aj sekundu pred koncom,“ hodnotila 36-ročná ikona popradského ženského hokeja Anna Džurňáková.

Čo na to tréneri?

„Hrali sme veľmi pekný hokej a som hrdý na naše dievčatá. Popradčanky mali šťastie, k čomu pomohol aj rozhodca, ale taký je už hokej. Verím, že to zvládneme, sériu otočíme a ešte sa sem vrátime,“ povedal tréner MHK Martin David Kujan a vyjadril sa aj jeho náprotivok Ivan Bednár: „Čakali sme vyrovnanú finálovú sériu, veď družstvo, ktoré porazilo v dvoch zápasoch Prešov, nemôže byť slabé. Pred koncom prestupového obdobia sa posilinili, no je to v súlade s pravidlami, takže to rešpektujeme. My ideme od začiatku sezóny krok za krokom s tým istým kádrom. Náš mladý tím ukázal velikánske srdce. Naša kabína je veľmi pozitívne naladená, takže trošku musíme aj brzdiť eufóriu. Naopak, keď sme teraz po druhej tretine prehrávali 0:2, dievčatám som vravel, že v hokeji to nič nie je a veril som, že zvíťazíme. Podarilo sa, takže som šťastný. Sú to však náročné duely, séria nekončí a Martin doma nepredá kožu lacno. Mne sa 22. marca začína príprava s poľskou reprezentáciou, s ktorou pôjdeme do Číny a termín prípadného piateho zápasu finále je 23. marca. To znamená, že 22. by som už chcel byť v Katoviciach na káve.“ Aby Martinčanky prekazli plány popradského trénera, museli by cez víkend oba domáce zápasy zvládnuť. Pokiaľ „líšky“ v Turci uspejú aspoň raz, pod Tatry sa vrátia už s trofejou a so zlatými medailami na krkoch.

Michal KLEIN