Popradskí hokejisti zdolali Košice a po štyroch rokoch hrajú semifinále

„Kamzíci“ vyradili „oceliarov“, no už sa do nich zahryzli „barani“.

Poprad verzus Košice. (Snímky: mik)

Minulý týždeň Kaufland play-off Tipsport Ligy priniesol toho mnoho. Ukončili sa štvrťfinálové boje, no zároveň sa už začali tie semifinálové. V pondelok mali Podtatranci v sérii s Košičanmi druhý postupový mečbal. Do zostavy sa vrátil kapitán Fabian, ale pre zranenie stále absentuje Macík. Celý riadny hrací čas sa niesol v režime, že Poprad strelil gól, no „oceliari“ vždy našli odpoveď. Na úspešný únik Takáča reagoval Šerbatov, keď si Koch za Laca zrazil puk z hokejky Paukovčeka, odpovedal Hričina a keď sa z dorážky presadil Mlynarovič, zápas poslal do predĺženia Dudáš. Tam sa už „kamzíci“ tešili z postupu, pretože puk po ďašom Takáčovom úniku dorazil za Laca Buzzeo, no gól pre posunutú bránu nemohol platiť, takže radosť bola predčasná. Potom práve Buzzeo oslabil svoj tím a Šedivého rana od modrej znamenala triumf Košíc 4:3 pp.

Infarktové stavy

Pre stredajší šiesty duel série pod Tatrami, kam si opäť našlo cestu 4 323 divákov, takže opäť bolo vypredané, sa v domácej zostave nič zásadné nemenilo a „kamzíci“ za postupom vykročili veľmi rázne. Do polovice stretnutia sa stihli presadiť Daniel Brejčák, Abdul a v presilovke aj Belluš, takže Košičania mali v tretej tretine extrémne ťažkú pozíciu. Napriek tomu verili v siedmy zápas a po góloch Haščáka s Dudášom sa domáci hokejisti i priaznivci poriadne triasli o výsledok. Ten však zásahom do prázdnej bránky spečatil na 4:2 Mlynarovič a HK Poprad tak po piatich rokoch oslavoval postup do semifinále. „Počas tohto zápasu som dostal asi dva infarkty, ale obetavosťou, ktorou sme sa počas celej série s Košicami prezentovali, sme to nejako doklepali. Asi nikto nečakal, že to skončí 4:0, veď hral štvrtý s piatym. Mali sme dobrý vstup do série, keď sme viedli 3:0. Vo štvrtom dueli sme sa trošku zľakli a prestali sme hrať svoju hru. V piatom stretnutí v Košiciach to nebolo zlé, ale zlomil nás gól, ktorý nám rozhodca neuznal, ale v stredu sme to ubojovali všetkými silami. Klobúk dole pred každým spoluhráčom aj pred divákmi,“ vyjadril sa Daniel Brejčák.

Vyjadrenia trénerov

„Náš hlavný problém vidím v tom, že sme si Poprad nechali utiecť na tri zápasy, čo sa potom už ťažko odvracia. Verili sme však, že je to možné, veď aj doma sa nám podarilo vyrovnať o sekundu dvanásť. Myslel som si, že sem prídeme v obrovskej sile, ale opak bol pravdou. Neviem, z akého dôvodu sme začali bojazlivo. Nehrali sme tak, ako sme si povedali a ani prvú, ani druhú tretinu sme to nevedeli nakopnúť. V poslednej dvadsaťminútovke sme sa to snažili dohnať, hrali sme dobrý hokej, k čomu nám pomohol aj Poprad, ktorý sa trochu zatiahol, aby udržal výsledok. Mali sme veľa šancí, lietalo to tam okolo tyčiek, ale nespadlo nám to. Veril som, že to zvládneme a u nás by sme si to rozdali na férovku za stavu 3:3. Gratulujem Popradu a budem mu držať palce, aby svojho semifinálového súpera vyradil,“ povedal tréner HC Košice Roman Šimíček, ale usmievavejší mohol byť jeho náprotivok Roman Stantien: „Každý, kto tu bol, videl, aká tá séria bola. Z 3:0 to stiahli na 3:2 a už sme museli doma vyhrať, lebo by naozaj nebolo dobré, ak by sme sa za stavu 3:3 vracali do Košíc. Dobré mužstvá však trikrát za sebou neprehrávajú a chalani to dodržali. Prvé dve tretiny sme hrali výborne, presne to, čo sme si povedali a dali sme aj góly. V druhej časti sme však aj množstvo tutoviek premárnili. Už som sa bál, že sa nám to vypomstí, a to čo oni s nami robili v tretej tretine… Sila mužstva Košíc sa prejavila, no stálo pri nás ohromné šťastie. Srdiečko a bojovnosť sa nám v rozhodujúcich chvíľach vrátili, veď ani nebudem hovoriť, o koľko rokov som teraz zostarol. Celý tím však od začiatku sezóny pre úspech urobil veľmi veľa a všetci okolo popradského hokeja si to želali.“

Kapitán „oceliarov“ Ladislav Nagy gratuluje Štefanovi Fabianovi k postupu do semifinále a lúči sa bohatou klubovou kariérou. (Snímka: mik)

Tri kúsky na privítanie

Na prvé semifinále Popradčania cestovali v sobotu pod Urpín. Banskobystričania síce za uplynulé dve sezóny získali dva majstrovské tituly, ale „kamzíci“ s nimi za toto obdobie majú vysoko pozitívnu bilanciu. V oboch ročníkoch totiž s „baranmi“ zaznamenali iba po jednej porážke. V zostave Romana Stantiena muselo dôsť k vynútenej zmene. Pre poranený členok vypadol Kevin Miller a jeho miesto zaujal mladý Peter Kundrik. Domáci však začali až prekvapivo suverénne. Podtatrancom takmer nepožičiavali puk a keď Southorn vysunul do úniku Faillea a parádnym krížnym pasom cez útočné pásmo našiel Higgsa a aj Selleckovu strelu dorazil Lunter, tréner Stantien si za stavu 3:0 musel zobrať oddychový čas. Ten padol na úrodnú pôdu, zrazu začali byť súčasťou zápasu aj „kamzíci“ a po Mlynarovičovom obkrúžení brány ešte v prvej časti znížil ponad ležiaceho Williamsa Svitana. V prostrednom dejstve ich na kontakt dostal po dorážke Zagrapanovej strely Abdul a vďaka presilovkovému zásahu Belluša a lá Ovečkin dokonca, vyrovnali. Poprad sa mohol dostať aj do vedenia, no Buzzeo v úniku na Williamsa nevyzrel. V závere tretiny však hostia trochu poľavili v koncentrácii pri defenzíve, čo využil Lunter po prihrávke Faillea spoza brány. Hneď v úvode poslednej dvadsaťminútovky na to gólovo odpovedal po ukážkovej individuálnej akcii Abdul, ktorý vzápätí mohol zaknihovať aj hetrik, no Williamsa zachránilo brvno. Český útočník teda zápas nezlomil a na ťahu bola Banská Bystrica. Hodenú rukavicu zodvihol Bartánus. Vošvrdovi po jeho strele taktiež pomohla konštrucia, no potom využil prvú a jedinú presilovku „baranov“ v zápase. Podtatranci to ešte skúsili v power-play, no na triumfe majstra 5:4 sa už nič nezmenilo.

Domov idú bez výhry

V nedeľu sa na súpiske hostí nič nezmenilo a aj úvod bol veľmi podobný. Banskobystričania mali hernú prevahu, ale tentoraz z nej góly nevyťažili. Naopak, sčista-jasna udrel Mlynarovič, ktorý prihrávku Paločka z ľavého krídla pretavil na gól a zbúral pri ňom aj Williamsa. Gól však pripísali Paločkovi. V druhej tretine mohli „kamzíci“ vedenie zvýšiť, no Bondru v úniku podrazil Mihálik a syn slávneho otca nepremenil trestné strieľanie, čo ich v konečnom dôsledku veľmi mrzelo. Lunter si totiž so šťastím obhodil pri ľavom mantineli Minera a z prečíslenia vyťažil aj úspešnú bekhendovú koncovku. Uprostred stretnutia unikoli Lamper so Šoltésom a keďže sa Karalahti nehodil do prihrávky, domáci sa ujali vedenia. Práve tento fínsky bek spôsobil seknutím Lampera trestné strieľanie, no Faillea vychytal Vošvrda. Vrece s gólmi sa roztrhlo až v záverečnej časti. Keď Zagrapan nečakane spoza brány prihral Buzzeovi, bolo vyrovnané, no dlho sa netešili, lebo puk po Selleckovej dorážke preťal celým objemom bránkovú čiaru. Aj na to však dokázal pri hre štyroch proti štyrom odpovedať individuálnou akciou Paločko. Rozhodujúci moment vznikol, keď na trestnej lavici sedelo po jednom hokejistovi z každého tímu. Higgs na seba naviazal všetkých Popradčanov, takže keď sa puk od Vošvrdu odrazil do medzikružia, Southorn mal zjednodušenú pozíciu a rozhodol o víťazstve 4:3 pre Banskú Bystricu, ktorá sa ujala vedenia v sérii 2:0. „Obidve stretnutia boli vyrovnané, ale v semifinále nemôžeme predsa pustiť dva taktéto zápasy tesne pred koncom. Ak chceme ísť ďalej, nesmie sa to stávať. Teraz sme na rade my a pokiaľ chceme postúpiť, musíme doma každopádne vyhrať,“ vyjadril sa sklamaný Roman Stantien.

Michal KLEIN