Predstavili priority na najbližšie štyri roky

Mesto uplynulú stredu informovalo o najvýznamnejších investičných akciách, ktoré plánuje uskutočniť v najbližších rokoch.

Viceprimátori Popradu (zľava) Ondrej Kavka a Štefan Pčola a primátor Anton Danko. Snímka: rov

Prvou akciou, ktorú predstavil primátor Anton Danko, je riešenie areálu bývalých kasární na sídlisku Západ. Mestské zastupiteľstvo už schválilo zriadenie komisie na prípravu súťažných podmienok a vyhodnotenie verejnej obchodnej súťaže na predaj areálu kasární. Podľa primátora zámerom je, aby tu vznikli byty. Podmienkou pre budúceho investora bude aj riešenie napojenia tejto lokality na cestu I/18 novou komunikáciou, čo si vyžiada aj výstavbu nového mosta cez rieku Poprad.

Obnovia verejné osvetlenie

Poprad plánuje zásadnú rekonštrukciu verejného osvetlenia v meste. „V prvom rade chceme vypísať súťaž na projektovú dokumentáciu, určite to bude veľký projekt, ktorého realizácia potrvá niekoľko rokov a vyžiada si minimálne päť miliónov eur,“ uviedol primátor. Verejné osvetlenie je už väčšinou po dobe životnosti. Okrem rekonštrukcie existujúceho osvetlenia plánuje samospráva dobudovať osvetlenie v lokalitách, kde doteraz chýba, vrátane mestských častí. Zmodernizované osvetlenie by malo mestu ušetriť minimálne 35 percent nákladov na prevádzke. Keďže ide o veľký projekt, jeho realizácia zrejme bude trvať dlhšie obdobie.

Ilustračná snímka: rov

Ďalšou z priorít, ktorú chce samospráva v nasledujúcom období riešiť, bude výstavba poschodových parkovísk. Prvým modelovým príkladom by malo byť parkovisko na Pavlovovej ulici. Na existujúcom parkovisku, kde je približne 60 parkovacích miest, by malo vyrásť ďalšie poschodie, čím by sa mala zvýšiť kapacita parkovacích miest asi o 80 percent. Súčasné vedenie samosprávy upustilo od zámeru výstavby väčších parkovacích domov, ktoré obyvatelia odmietli.

Viaceré zmeny v doprave

Prioritou v tomto volebnom období bude aj protipovodňová ochrana územia. Cieľom je vyriešenie zatápania v lokalitách Rastislavova ulica na sídlisku Juh, Stráže pod Tatrami a Brokoffova ulica v Spišskej Sobote.

V tomto období tiež samospráva plánuje vybudovať riadnu komunikáciu, ktorá spojí Levočskú ulicu s Kukučínovou ulicou, kde je v súčasnosti len panelová cesta. Už tohto roku by mal byť zrekonštruovaný most ponad rieku Poprad na Alžbetinej ulici. Po minuloročnej oprave mosta nad Zdravotníckou by malo ísť o pokračovanie opráv mostov, ktoré sú v zlom stave. Nasledovať by mali mosty nad riekou Poprad na Mnoheľovej ulici a následne na Ulici 1. mája. Zrekonštruovať by sa mala aj Športová ulica okolo futbalového štadióna, kde vlani pribudli nové parkoviská. Na Kvetnici plánuje samospráva vybudovať 40 parkovacích miest pri bytových domoch, ďalších desať by malo pribudnúť pri objekte „Stará obytná“, tu však bude potrebovať súhlas vlastníka príjazdovej cesty k budúcim parkoviskám.

Ilustračná snímka: rov

V oblasti dopravy pripravuje samospráva aj ďalšie menšie úpravy. Po pozitívnych ohlasoch s časovačmi na niektorých svetelných križovatkách na Štefánikovej ulici by mala podobná pomôcka pre vodičov pribudnúť aj na ďalších križovatkách. Odpočítavanie by mali nainštalovať na Štefánikovej ulici, a to na križovatkách s Mnoheľovou, Levočskou, nad bývalým pivovarom, ale aj na ceste I/18 pri nákupných centrách na západnom okraji mesta.

Už od 1. apríla sa zmení dopravný režim na križovatke ulíc Levočská – Okružná, kde hlavná cesta bude od objektu Corrib smerom k nemocnici. Pripravuje sa aj ďalšia zmena na križovatke ulíc Alžbetina a Hviezdoslavova, kde by sa hlavnou cestou mala stať Alžbetina ulica.

Štúdia Pamätníka M. R. Štefánika v Poprade. Snímka: Archstudio

Nové klzisko i pamätník

V areáli Centra voľného času by malo v tomto volebnom období vyrásť nové otvorené klzisko. Podobné, aké sa nachádza pri Aréne Poprad. Podľa primátora by však malo byť o niečo väčšie a malo by mať aj mantinely, ktoré tu umožnia hrať aj hokej.

Na budúci rok chce mesto pri príležitosti 140. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika vybudovať a odhaliť pamätník na Štefánikovej ulici pred budovou okresného súdu. Náklady na pamätník sa odhadujú na takmer 90-tisíc eur.

Ešte do 25. marca majú Popradčania možnosť hlasovať v internetovej ankete o ďalšom trasovaní cyklochodníka. Pôvodne plánoval primátor, keďže to mal aj vo svojom volebnom programe, druhú trasu po brehu rieky Poprad do Svitu. Okrem tejto trasy je na výber aj trasa do Veľkej Lomnice. Už v prvý deň hlasovania jednoznačne (cca 90 percent) hlasujúcich preferovalo trasovanie cyklochodníka z Popradu do Veľkej Lomnice.

Rastislav OVŠONKA