Scherfelov dom hostí výstavu európskeho formátu

Od štvrtka 7. marca môžete v galérii vstúpiť do Teritórií inšpirácie.

Dielo Stopy od Vladimira Durneva je vyrobené z keramiky. Vzniklo počas sympózia v Hôrke. Snímka: archív Jozefa Bednára

Výstava je súčasťou rovnomenného projektu Teritóriá inšpirácie (Areas of Inspiration), podporeného Európskou úniou, na ktorom spolupracujú partneri z piatich krajín. Okrem Slovenska sa realizuje na Ukrajine, v Česku a Estónsku. „Koncipovali sme ho tak, aby sme na jednej strane podporili umenie a kreativitu umelcov a zároveň túto kreativitu využili v prospech ochrany prírody, miestneho rozvoja a oživenia kultúrneho života na vidieku, čo sú aktuálne témy aj na Slovensku. Ako napovedá názov projektu, ide o vytvorenie aktívnej siete spolupráce medzi vidieckymi oblasťami v európskych krajinách, v ktorých majú umelci možnosť spoločne tvoriť a byť v interakcii s prírodou a miestnym obyvateľstvom. Profitujú z toho obe strany – umelci aj širšia komunita,“ približuje manažérka projektu Svetlana Belova zo Združenia pre ochranu prírody Machaon International.

Aj takto vyzerala tvorba počas sympózia v Gánovciach. Snímka: archív Jozefa Bednára

Gánovce, Hôrka a Vernár

Diela, ktoré na výstave uvidíte, vznikli minulý rok v júni počas umeleckých sympózií v Gánovciach a Hôrke i na sprievodnom podujatí vo Vernári. „V Gánovciach sme zorganizovali už 6. ročník medzinárodného umeleckého sympózia, venovaného pre nás „novému“ umeleckému smeru – technike horúceho emailu (smaltu). V Hôrke sa umelci venovali keramike a textilu. Na každom podujatí sa zúčastnili ôsmi autori zo štyroch krajín, ktorí tvorili diela s tematikou Príroda – múza inšpirácie. Vo Vernári tvorili štyri maliarky z dvoch krajín,“ vymenúva prezident združenia Machaon International Jozef Bednár, ktorý je zároveň zástupcom starostu v obci Gánovce. V dedine preslávenej nálezom výliatku mozgovne neandertálca viedli umelcov na sympóziu akademickí maliari Michail Beketov a Michail Seliščev z Ruska. V Hôrke sa prítomným – pod vedením druhého organizátora Annogallery – venoval keramikár Peter Smik.

Svoje výtvory ukazujú detskí účastníci Teritórií inšpirácie. Snímka: archív Jozefa Bednára

Príroda inšpiráciou

Podľa Svetlany Belovej materiály, s ktorými umelci pracovali, perfektne prezentujú prírodu. „Už názvy vytvorených diel prezrádzajú, čo bolo inšpiráciou – Údolie, Lesné slnko, Hniezdo, Ryba – amonit či Zo života hmyzu. Maľba dominuje svojou farebnosťou, smalt leskom a vyžarovaním a hlina svojou rozmanitosťou tvarov a teplom. V pripravovanej výstave je ich pomer vyvážený,“ informuje manažérka a pokračuje: „Neodmysliteľnou časťou sympózií v prírode sa stali tvorivé dielne pre deti z Gánoviec a Hôrky, kde deti dostávajú jedinečnú možnosť tvoriť pod vedením profesionálnych umelcov a nadaných obyvateľov z našich obcí. Dostávajú tak dôležitý impulz pre ich tvorivosť a estetické cítenie.“

Anastasia Vdovkina sa inšpirovala v Gánovciach, kde vzniklo jej dielo Údolie. Snímka: archív Jozefa Bednára

Prinášajú kvalitu

Umelecké diela pomáhajú miestnym obyvateľom vidieť vlastný kraj očami umelcov. „Všetci umelci zo sympózia v Gánovciach už v minulosti vystavovali v svetových metropolách ako Paríž, Amsterdam, či Moskva a teda prinášajú do obce kvalitu a interkultúrnu výmenu. Ich diela skrášľujú životný priestor obyvateľom aj návštevníkom. Okrem toho občania sa do podujatia zapojili tiež. Hostia bývali u nich doma,“ hovorí Jozef Bednár a dodáva: „Projekt pokračuje druhou fázou, počas ktorej sa uskutočnia medzinárodné výstavy vo viacerých mestách EÚ prezentujúcich širokú škálu umeleckej tvorby a vyvrcholí záverečnou konferenciou koncom mája 2019 v krásnom prostredí národného parku Lahemaa v Estónsku, kde budeme bilancovať celý projekt. Veríme, že samotným projektom sa spolupráca s partnermi nekončí a budeme naše spoločné myšlienky ďalej rozvíjať,“ uzatvára Jozef Bednár. Vernisáž výstavy v Poprade bude vo štvrtok 7. marca o 17.00 h. Scherfelov dom môžete navštíviť počas pracovných dní v čase od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 h okrem stredy, kedy je otvorený do 15.30 a v piatok do 14.30 h. Za vstup sa neplatí. Teritóriá inšpirácie budú k dispozícii do 30. apríla.

Ľudmila GROMADOVÁ