Silný vietor v Tatrách vyhnal lyžiarov z Furkoty na Esíčko

Na Štrbskom Plese sa víkend konal 64. ročník Veľkej Ceny Slovenska.

Ondřej Surkoš. (Snímka: Daniel Hlinka)

„Tento rok sme mali celkom slušný počet pretekárov 110, z čoho bolo 76 mužov a 41 žien. Okrem Slovákov prišli lyžiari z okolitých krajín ako Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Ukrajina, ale aj z Ameriky. Prvýkrát v histórii sme mali zastúpenie aj z Libanonu a Islandu. Oni lyžujú tu po Európe, takže sa zrejme dozvedeli od nejakých trénerov alebo známych, že môžu prísť na preteky aj do Tatier,“ vyjadril sa riaditeľ Veľkej Ceny Slovenska Ivan Petrovič, ktorý sa zaujímal aj o účastníkov Európskeho pohára, ktorý sa konal počas prvého marcového víkendu v Jasnej: „Lyžiari išli na ďalší Európsky pohár a zopár z nich aj do Špindlu na Svetový pohár. Na naše preteky väčšinou chodia tí, ktorí si potrebujú vyjazdiť nejaké FIS body. Zo známejších mien prišla len Slovenka Saalová, a potom skôr Česi alebo Poliaci.“

Podujatie sa tradične koná na svahu Furkota, ktorý je vtedy vyhradený iba pretekajúcim. Sobotný obrovský slalom medzi mužmi vyhral Čech Marek Vašulín iba o štyri stotiny pred Slovákom Filipom Balážom a o sedem pred krajanom Ondřejom Surkošom. Matej Prieložný, ktorý Slovensko reprezentoval na nedávnom svetovom šampionáte, skončil štvrtý. V kategórii žien to bolo omnoho jednoznačnejšie, keď „obrák“ ovládla Češka Natálie Zouhrová, druhá bola domáca Kristína Saalová a ďalšia Češka Monika Zemanová skončila tretia.

Kristína Saalová. (Snímka: Daniel Hlinka)

Už sobotné počasie, ale i predpovede nasvedčovali, že v nedeľu bude vietor robiť organizátorom veľké starosti. „Bolo to ťažké, ale nakoniec sme neurobili preteky na Furkote, ale po piatich rokoch sme sa vrátili na Esíčko, ktoré je trochu za kopcom, kde nám s výnimkou štartu až tak nefúkalo. Navyše na Plese cez noc napadlo 10 až 15 centimetrov snehu, ktorý ani nebol v súvislej vrstve, ale mali sme aj nafúkané náveje. Regulárnosť bola na hrane, ale keďže prišli pretekári, nechceli sme to zrušiť,“ ozrejmil Ivan Petrovič. Mužský slalom ovládli Česi Martin Kejval a druhý Ondřej Surkoš. Z 20. na tretie miesto sa excelentným druhým kolom vyšvihol Filip Szadkowski z Poľska. Najrýchlejšou ženou bola Monika Zemanová pred krajankou Alenou Labastovou a Poľkou Anielou Sawickou. Celkovými víťazmi 64. ročníka Veľkej Ceny Slovenska sa stali Česi Ondřej Surkoš a Natálie Zouharová, ktorí dosiahli najlepšie časy v kombinácii „obráku“ i slalomu.

Michal KLEIN