Sviťania si zabezpečili výhodu domáceho prostredia v play-off

Basketbalová Eurovia SBL minulý týždeň pokračovala dvoma kolami.

Andrew Guillory proti Žiline (Snímka: mik)

Iskra v stredu na svojej palubovke privítala Žilinu. Hneď na úvod trafil Kuntič trojku a domáci zaznamenali osembodovú šnúru. Žilinčanov to však nevyviedlo z rovnováhy, dokázali rýchlo vyrovnať a po prvej štvrtine sa držali v kontakte. V druhej desaťminútovke vyrovnali opäť a po koši Merešša, dokonca, viedli. „Medvede“ však odpovedali aj na trojku Djordjeviča a najmä zásluhou prebudeného Avramoviča, ktorý v závere polčasu strieľal svoje prvé koše v stretnutí, zvládli úvodnú polovicu 45:39. Žilina sa stále zubami nechtami držala na prijateľnom rozdiele, až kým to opäť naplno nerozbalil hviezdny Srb v službách Svitu. Ešte v tretej štvrtine trafil dve trojky a v záverečnom dejstve zaznamenal osem bodov a bol najdominantnejším basketbalistom na palubovke. Eufória sa zmocnila aj jeho spoluhráčov Guilloryho, ktorý zaznamenal double-double, či Baldovského, takže v závere už žiadna dráma nehrozila. Avramovič sa síce dve a pol minúty pred koncom vyfauloval, ale hostia už nemohli pomýšľať na zvrat, takže tréner Iskry Michal Madzin do hry poslal aj mladíkov Bizuba so Ščavnickým. „Medvede“ nakoniec triumfovali triumfu 87:73.

DeAndre Davis. (Snímka: mik)

Kľúčoví hráči sú fit

„Som spokojnejší s výsledkom ako s predvedenou hrou. Rozhodujúce bolo, že v zásadných momentoch sme premenili niektoré ťažšie strely. Vypracovali sme si však aj viac takých, ktoré za normálnych okolností dokážeme premieňať. Sme radi, že sa o víťazstvo nebojovalo do posledných sekúnd, pretože viackrát sa stalo, že naše rozhodnutia pomohli Žilinčanom vrátiť sa späť do hry. Musíme to kontrolovať lepšie. Obrovské pozitívum však je, že sme už boli kompletní v rámci hráčov zo základnej rotácie,“ hodnotil tréner Svitu Madzin a doplnil ho s 22 bodmi najlepší strelec stretnutia Saša Avramovič: „Bol to fakt ťažký zápas. Začali sme dobre, no oni potom prešli na zónovú obranu a párkrát sme sa stratili. Ak vtedy nepremeníte dve-tri voľné strely, tak vzniká problém. Na konci to už bolo dobré. V druhom polčase som hral viac, párkrát ma tam nechali voľného, tak som dal nejaké trojky. Keď som sa na konci vyfauloval, rozdiel už bol dostatočný a stačilo nám to. Po zranení sa už cítim lepšie, aj keď to ešte nie je na sto percent.“

Saša Avramovič. (Snímka: mik)

Role sa vymenili

V sobotu „medvede“ cestovali k súperovi najvyššieho rangu do Levíc. Ak by majstra zdolali, dotiahli by sa na jeho priebežnú druhú priečku v tabuľke, no kým tréner Madzin prebudil oddychovým časom svojich zverencov, „patrioti“ už viedli 11:2. Baldovský potom piatimi bodmi skresal náskok a keď v závere prvej desaťminútovky premenili trojky Avramovič s Galatom, ale i domáci Gačeša, Levice viedli 26:21. V druhej časti „patrioti“ opäť odskočili, no Sviťania vďaka Avramovičovi, Kuntičovi a Washburnovi dokázali vyrovnať. Skóre však na svoju stranu už nedokázali preklopiť a aj vďaka dvom trefám Pitu a jednej Stevena Davisa spoza perimetra majster vyhral polčas 50:40. Rozbehnutých domácich nezastavila ani prestávka a po návrate zo šatní ukázali, že víťazstvo si už rozhodne nedajú uchmatnúť. Rozdiel po tretej štvrtine navýšili na 25 bodov. Ani to však „medvede“ úplne nezlomilo a v záverečnej časti predviedli celkom sympatickú stíhaciu jazdu. Najmä vďaka košom rozohrávača Guilloryho skresali priepastné manko v jednej chvíli aj na deväť bodov, no Levičania si to už skúsene postrážili a vyhrali 94:85. „Pre nás to bol odlišný level súpera. Levice boli výborne pripravené a odohrali veľmi dobrý zápas. Nám sa na začiatku ťažko presadzovalo, takže si vytvorili náskok, ktorý sa nám nedobiehal jednoducho. Síce sa nám to podarilo, ale stálo nás to veľa síl. Vyrovnali sme, no na konci polčasu nám opäť odskočili, podčiarkli to aj na začiatku druhého a ich náskok sa už nedal zmazať, aj keď sme začali hrať aktívnejšie,“ hodnotil kormidelník Sviťanov Michal Madzin.

Chris Washburn proti Leviciam. (Snímka: archív/mik)

Chcú si udržať 3. priečku

Do konca základnej časti Eurovia SBL ostáva ešte päť kôl, no Svit má budúci týždeň voľno. Napriek tomu si už v stredu zabezpečil pozíciu v najlepšom kvartete, takže už teraz je jasné, že play-off odštartuje v Iskra aréne. „Keďže sa sezóna začala pre nás vyvíjať veľmi pozitívne a videli sme, že je šanca na pozície v prvej štvorke, dali sme si to ako cieľ. Som teda rád, že sa nám to v predstihu podarilo. Po zápase v Leviciach už bude veľmi náročné dotiahnuť sa na druhé miesto, takže sa sústredíme na to, aby sme sa pripravili na play-off. Budeme v odlišnej situácii, ako sme boli po iné roky, ale nepociťujeme žiaden tlak. Naopak, do play-off môžeme vstúpiť s iným mentálnym nastavením, ale na to je ešte čas. Ešte bojujeme s Prievidzou o 3. miesto, ktoré by sme si chceli udržať,“ doplnil Madzin.

Michal KLEIN