Sviťanka pracuje pre tabakovú firmu, ľudí však odúča fajčiť bežné cigarety. Môže sa stať Slovenkou roka

Andrea Gontkovičová je jednou z troch nominovaných dám v kategórii biznis a manažment. „Keď som to dokázala ja, môže to dokázať každá Tatranka,“ vraví top manažérka zo Svitu.

Snímka: archív AG

Kariéra Andrey Gontkovičovej je takmer výlučne spätá so spoločnosťou Philip Morris, ktorá je najväčším výrobcom a predajcom tabakových výrobkov. Ich sloganom je „Vytvárame budúcnosť bez dymu“. Na tom, aby tabaková firma uspela vo svojej možno na prvý pohľad paradoxnej úlohe, pracuje v Prahe práve Andrea Gontkovičová.

Cigarety chcú vylúčiť z portfólia

Philip Morris má tradíciu vo výrobe a predaji štandardných cigariet. Približne pred 15 rokmi sa začala spoločnosť venovať vývoju výrobkov, ktoré majú potenciál znížiť nepriaznivé dopady súviasiace s fajčením cigariet. Tisíce škodlivých látok vznikajú preto, že cigareta horí.  Firma začala hľadať spôsoby, ako získať nikotín bez toho, aby prichádzalo k horeniu. Prvá platforma sa už na trhu uchytila a možno ste sa s ňou aj stretli. Je to IQOS.

V Tatrách máme všetky podmienky na to, aby sme vyrástli na ľudí, ktorí sú schopní popasovať sa s konkurenciou z celého sveta. Naše sny a vnútorné odhodlanie sú väčšie a silnejšie ako akékoľvek prekážky. Keď som to dokázala ja, môže to dokázať každá Tatranka alebo Tatranec.

 

Andrea Gontkovičová

„Pred štyrmi rokmi sme uviedli na trh v Japonsku výrobok, v ktorom tabak nehorí, len sa zahrieva. Tým pádom vzniká až o 90 až 95 percent menej  škodlivých látok. Najlepšou vecou pre zdravie je však prestať používať tabakové výrobky úplne alebo nikdy nezačať. Našou ašpiráciou je úplne vypustiť predaj aj výrobu cigariet z nášho portfólia a prejsť na výrobky, ktoré sú podobné tomuto,“ vysvetľuje Andrea Gontkovičová. Tabakový pôžitok si fajčiari môžu vychutnať bez popola, dymu a s menším zápachom. Okrem IQOS-u vyvíja spoločnosť aj ďalšie tri platformy.

  • Andrea Gontkovičová sa narodila v Liptovskom Mikuláši, no od útleho detstva žila vo Svite, kde navštevovala Základnú školu na Komenského ulici.
  • Študovala na gymnáziu v Poprade na bývalom Leninovom nábreží (v súčasnosti Nábrežie Jána Pavla II.) a následne na Univerzite Komenského v Bratislave prekladateľstvo a tlmočníctvo z anglického a španielskeho jazyka. V tomto študijnom odbore získala aj doktorát.
  • Od roku 1997 až po súčasnosť pracuje v spoločnosti Philip Morris International, vystriedala pozície v Bratislave, švajčiarskom Lausanne a v Prahe.
  • V tejto metropole od minulého roku riadi obchodný rozvoj a oblasť inovácií pre Českú, Slovenskú a Maďarskú republiku.

Biznis sa mení, kontakt so zákazníkom pokračuje

Pracovný deň Andrey Gontkovičovej sa nesie v znamení – čím viac ľudí odnaučí fajčiť bežné cigarety, tým lepšie.

Snímka: rov

„Mám na starosti inovácie a komercionalizáciu výrobkov s potenciálom so zníženými zdravotnými rizikami. Mojím cieľom je informovať o tom dospelých fajčiarov a ich blízkych, aby vedeli, že existujú alternatívy. Rozmýšľam, ako vytvoriť najjednoduchší spôsob, ako sa k výrobkom dospelí fajčiari dostanú a ako ich odskúšajú. Biznis sa veľmi mení. Keď sme predávali cigarety, biznis so zákazníkom sa skončil, keď si človek kúpil cigarety. Keď prejde dospelý fajčiar na IQOS, príbeh pokračuje ďalej, pretože je to elektronický výrobok, potrebujeme nabíjačku, nahrievač. Chceme a musíme zostať v styku so zákazníkom,“ hovorí Andrea Gontkovičová. Úspechom podľa jej slov je, aj keď niekto prestane fajčiť úplne.

Ženy to majú v manažmente stále ťažšie

Sviťanka sa vypracovala z pozície asistentky na vrcholovú manažérku. Tvrdí, že každý môže svoju kariéru dotiahnuť ďaleko. „Úprimne si myslím, že každý má rovnakú štartovaciu plochu, záleží len na nás, ako s ňou pracujeme. Myslím si, že vlastnosti, ktoré ma vystihujú, sú odvaha, húževnatosť a zvedavosť,“ hovorí Andrea Gontkovičová. Odmalička mala chuť objavovať nové veci a jej zvedavosť dopĺňa odvaha, ktorá otvára nové horizonty. A pridáva sa aj húževnatosť. „Povzbudzujem každého, že je dobré snívať, lebo keď si sny vieme predstaviť, tak ich môžeme aj naplniť. Samozrejme, musíme si vysúkať rukávy, každý deň po troške pracovať a vytrvať,“ hovorí o recepte na úspech.

Pracovať vo vedúcej pozícii stojí ženu v porovnaní s mužmi aj v súčasnej dobe viac energie. Snímka: AG

Manažment a ženy je ešte stále kombinácia, ktorá niektorým ľuďom jednoducho „nesedí“. V svetových metropolách nie sú ženy vo vedení raritou, no ešte stále to majú ťažšie ako ich mužskí kolegovia. A v menších mestách ešte o to ťažšie. „Stojí to viac energie v porovnaní s mužmi. Jedna vec je dostať sa do pozícií, mať tú odvahu, pevnosť a pokoj, a keď sa tam už dostaneme, musíme si pomáhať aj my navzájom.“ Všetkým dámam radí, aby sa vedúcich pozícií nebáli, aby vydržali a boli húževnaté.

Stále je Tatranka a mama

Najväčšou oporou v živote Andrey Gontkovičovej je najbližšia rodina. Je už viac ako 20 rokov šťastne vydatá, s manželom, ktorý tiež pochádza zo Svitu, majú dvoch synov. Muži jej života špičkovej manažérke vždy dodajú silu ísť ďalej. Práve o nich sa môže v najťažších chvíľach oprieť.

Najväčšou oporou Andrey Gontkovičovej je manžel a ich dvaja synovia. Snímka: archív AG

Andrea Gontkovičová v dobrom spomína nielen na základnú školu vo Svite, ale aj na gymnázium v Poprade, kde sa podľa jej slov naučila zabojovať za svoje výsledky. Spod Tatier si do života priniesla tri veci. V prvom rade je to láska k horám, turistike a k lyžovaniu. Začínala v Lopušnej doline, ale polyžované má aj Štrbské pleso či Lomnické sedlo. Ďalší obľúbený šport z detstva sa stal jej hobby aj v dospelosti. Andrea Gontkovičová sa venuje plávaniu aj päťkrát do týždňa, pretože ju udržiava v psychickej a fyzickej kondícii.

Vášeň k lyžovaniu ostáva na celý život. Snímka: archív AG

Tretia oblasť je láska k hudbe. Začala v Poprade investovaním vreckového do platní, ktoré nakupovala v Opuse, jednom z prvých obchodov po otvorení bytového domu Centrum na pešej zóne v Poprade. „V Tatrách máme všetky podmienky na to, aby sme vyrástli na ľudí, ktorí sú schopní popasovať sa s konkurenciou z celého sveta. Naše sny a vnútorné odhodlanie sú väčšie a silnejšie ako akékoľvek prekážky. Keď som to dokázala ja, môže to dokázať každá Tatranka alebo Tatranec,“ uzatvára Andrea Gontkovičová.

O titul Slovenka roka sa uchádza 28 žien v deviatich kategóriách, z toho tri v oblasti biznis a manažment. Hlasovať môžete do 3. mája na webovej stránke www.slovenkaroka.sk/hlasovanie alebo pomocou SMS na číslo 7504. V prípade, že chcete podporiť Andreu Gontkovičovú, posielajte v SMS text SR 2.

Jana TOMALOVÁ