Trinásť juniorov už má skúsenosti z popradského Á-čka

Hokejová Extraliga juniorov v utorok ukončila štvrťfinálovú fázu.

Peter Kundrik (vľavo) v zápase juniorov proti rovesníkom zo Žiliny. (Snímka: mik)

Od septembra do 6. januára sa v tejto 10-člennej mládežníckej súťaži hrala základná časť, ktorú vyhral HK ŠKP Poprad s rovnakým bodovým ziskom ako druhí Trenčania. Nasledovala nadstavba, kde sa kluby rozdelili na hornú šestku a spodné kvarteto súperilo o zvyšné dve miestenky do playoff. Podtatranci boli najlepší aj v hornej skupine, takže do štvrťfinále postúpili z prvého miesta a papierovo sú tak najväčšími favoritmi na titul. „Už predsezónnu prípravu sme prispôsobili tomu, aby sme sa pohybovali v prvej šestke, ktorá by nám zaručila play-off. Niekoľkomesačná a dennodenná práca s chlapcami sa prejavovala pozitívne aj na výsledkoch. Aj v nadstavbe sme mali solídnu formu, takže sa nám podarilo udržať si prvé miesto, ktoré bolo neskôr naším čiastkovým cieľom. Zároveň sme tak motivovali chlapcov, aby sa udržiavali v plnej koncentrácii. Už si ani nepamätám, kedy naposledy popradská juniorka vyhrala základnú časť. Chlapcom som však povedal, aby sa na reči o favorizovaní každý vykašľal. Play-off je úplne o niečom inom. Papier je jedna vec, ale o výsledkoch a postupe ďalej sa rozhoduje na ľade,“ vyjadril sa tréner juniorov HK ŠKP Poprad Ján Šimko.

Tréner juniorov HK ŠKP Poprad Ján Šimko. (Snímka: mik)

Majú cennú skúsenosť

Dávid Romaňák, Boris Brincko, Martin Krempaský, Martin Semaňák, Boris Česánek, Jakub Nespala, René Svitana, Lukáš Olejník, Adrián Valigura, Rastislav Václav, Peter Kundrik, Boris Martančík a Adrián Miškovec, to sú popradskí hokejoví juniori, ktorí už okúsili Tipsport Ligu a teraz sa o nich môže oprieť Ján Šimko: „Keď sme sa v úvode sezóny bavili o cieľoch, okrem tých tímových som avizoval aj veci individuálneho charakteru. Mali sme veľký záujem o spoluprácu s Á-čkom a každý, kto ukázal stúpajúcu výkonnosť, dostal priestor v seniorskom tíme. Vedeli sme totiž, že ich skúsenosť budeme môcť zúročiť v play-off. Sú tu aj chlapci, ktorí získali dorastenecký titul, ale toto družstvo sa nedá personálne porovnávať s tímom z roku 2016. Ale aj to je u nich cenná skúsenosť, takže čakáme od nich, že to potiahnu týmto smerom.“

Adrián Miškovec. (Snímka: mik)

Zaváhanie na úvod

Štvrťfinále sa začalo mladým „kamzíkom“ v stredu, no na domácom ľade prekvapujúco podľahli rovesníkom zo Žiliny 4:6 (2:2. 2:1, 0:3). „Nepodcenili sme ich. Mali sme hernú prevahu, ale Žilina hrala dobre vzadu a strieľala góly z brejkov. Na domáci zápas je šesť inkasovaných gólov dosť. Ja už mám skúsenosti z Á-čka, takže aj vďaka nim chcem pomôcť juniorskému tímu a budem sa snažiť robiť preto všetko. V prvom tíme je teraz dosť hráčov, ale dúfam, že pozvánku ešte dostanem. Z obrancov tam zrejme pripadáme do úvahy ja a Boris Brincko,“ povedal Boris Česánek, ktorý v presilovke vsietil druhý gól Popradu.

Adrián Valigura v drese popradského A-tímu. (Snímka: mik)

Valigura chce ísť na MS

Na druhý deň už Podtatranci naplnili rolu favorita a zdolali Žilinčanov 3:0 (1:0, 1:0, 1:0). „Bolo to pre mňa veľmi náročné hlavne vo štvrtok. Už som ťahal nohy a nezvládal to fyzicky. Chlapci mi však pomohli a spoločne sme to zvládli. Bol to o dosť lepší zápas ako deň predtým. Hrali sme zo zabezpečenej obrany, čo sa odzrkadlilo na výsledku. Zvládli sme to aj korčuliarsky a k ničomu sme ich nepustili. Dal som aj gól, keď mi Rasťo Václav krásne prihral z prvej a zavesil som to tam. Vieme, že sa od nás očakáva najvyššia priečka, ale necítime tlak. Ideme si od zápasu k zápasu, od série k sérii a dúfam, že takto to dotiahneme čo najďalej,“ povedal strelec druhého gólu Adrián Valigura, ktorý počas troch dní odohral tri zápasy vrátane seniorského, keď prvýkrát skóroval v Tipsport Lige: „Je to neopísateľný pocit, ktorý prajem zažiť každému 17-ročnému chlapcovi. Veľmi si to vážim a ďakujem trénerom, pánovi Jurinyimu a aj môjmu agentovi, ktorý mi tiež pomohol. Verím, že ten gól nebol posledný. Puk mám už vystavený doma. Myslím si, že sa už môžem sústrediť výhradne na juniorku, lebo Á-čko čaká play-off a prednosť zrejme dostanú skúsenejší hráči. Svoju budúcnosť zatiaľ neriešim, sústredím sa na hokej a rád by som sa dostal aj na majstrovstvá sveta osemnásťročných. Skautov tam bude určite dosť, takže o mojej budúcnosti sa rozhodne asi tam.“

Rastislav Václav. (Snímka: mik)

V semifinále vyzvú „baranov“

Séria na tri víťazstvá sa v nedeľu presunula pod Dubeň, kde to Popradčania zvládli 2:3 sn (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1) vďaka gólom Adriána Miškovca, Adriána Valiguru a v samostatných nájazdoch rozhodol Michal Králik. Hralo sa aj v pondelok, kedy mladí „kamzíci“ triumfom 1:5 (0:1, 0:2, 1:2) potvrdili postup medzi najlepšie kvarteto. Dvakrát sa trafil Václav a po jednom zásahu pridali aj Olejník, Romaňák i Králik. Keďže všetci favoriti svoje série zvládli, Poprad už cez víkend privíta na svojom ľade Banskú Bystricu. Úvodné buly oboch stretnutí je na programe o 15.00 h a ak sa chcete na hokeji zdržať dlhšie, v sobotu hrajú finálovú sériu ženy hneď po juniorskom zápase a v nedeľu pred ním.

Michal KLEIN