Uviedli novú knihu o histórii a tradíciách Kežmarku

V utorok 5. marca predstavili publikáciu Kežmarok história a tradície a dve propagačné videá o meste, ich autorom je Marek Stolarčík.

Knihu „pokrstili” zeminou z osady Sv. Michala. Snímka: jat

Kežmarok a Nowy Targ sa spojili v projekte cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko. Na slovenskej strane vďaka projektu vznikla remeselná cesta, dve propagačné videá a radnica vydala aj knihu Kežmarok história a tradície k 750. výročiu udelenia mestských práv.

Píšu aj o Weinovej továrni

„Hľadali sme zdroje, ako pri tomto výročí zachytíme aj históriu Kežmarku, a to je presne tá kniha. Je to kniha fotografií, má menej textov a obsahuje skôr porovnávania, ako Kežmarok vyzeral v histórii,“ hovorí primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Publikácia vyšla z pera štyroch autoriek – Boženy Malovcovej, Nory Baráthovej, Eriky Cintulovej a Zuzany Šlosárovej.

Autorky knihy Kežmarok história a tradície. Na snímke zľava moderátorka Beáta Oravcová, Nora Baráthová, Erika Cintulová, Božena Malovcová a Zuzana Šlosárová. Snímka: jat

Vedúca popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove Božena Malovcová spracovávala dve kapitoly, a to Archívne klenoty a Weinovu továreň. Archívne klenoty sú súčasťou magistrátu mesta Kežmarok, ktorý je uložený v popradskom archíve. „Vybrali sme listiny, ktoré nie sú len krásne, ale aj obsahovo pozdvihujú toto mesto až na úroveň slobodného kráľovského mesta a sú najvýznamnejšie pre rozvoj mesta. Je tu prvá písomná zmienka o Kežmarku, právo užívania lesov, právo rybolovu, právo meča, erbová listina alebo právo trhu,“ uviedla Božena Malovcová. Najstaršia zobrazená originálna listina je tá z roku 1 399.

Historický aj moderný Kežmarok

Historička Nora Baráthová písala staršiu históriu mesta a venovala sa aj cechom a porovaniu histórie a súčasnosti pamiatok a bola aj zostavovateľkou publikácie. „Som zvyknutá písať texty, ale keď musíme napísať históriu, ktorá má 750 rokov na pol strany, je to nesmierne ťažká robota,“ uvádza Nora Baráthová. Podľa jej slov bol Kežmarok najkrajší v 19. storočí, teda ešte pred požiarom v 20. storočí. Rekonštrukcie meštianskych domov totiž často nezodpovedali starému rázu.

Po požiari v 20. storočí mnoho rekonštrukcií nezodpovedalo starému rázu mesta. Ilustračná snímka: rov

Riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová spracovávala novšie dejiny. „Celá kapitola je o tom, ako sa Kežmarok menil po druhej svetovej vojne. Veľmi nám pomohlo, že sme získali do nášho fondu zbierku sklenených dosiek od nášho významného fotografa Čaploviča, z ktorých sme dokázali urobiť krásnu skladačku významných pamätihodností mesta,“ vraví Erika Cintulová. Aj tu bolo najväčším problémom množstvo materiálov a obmedzený počet strán. Komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová spracovávala informácie o modernom Kežmarku a súčasnom živote Kežmarčanov. „Mojou úlohou bola tiež komunikácia medzi grafikom, autorkami, prekladateľkami a fotografmi. Vyzvali sme aj občanov, aby nám prispeli fotogafiami,“ hovorí Zuzana Šlosárová.

Publikáciu dostal každý, kto sa prišiel pozrieť na jej uvedenie. Snímka: jat

Pamiatky propagujú aj videá

V knihe si na 160 stranách pozriete viac než 300 fotografií. Vyšla v náklade 2 500 kusov s textami v štyroch jazykových mutáciách. Knihu dostane každý, kto o ňu požiada na mestskom úrade. Súčasťou projektu je aj vyhotovenie a osadenie piatich závesných štítov so znázornením cechu a výroba dvoch krátkych spotov venovaných remeslám a pamiatkam mesta, ktorých autorom je Kežmarčan Marek Stolarčík. Projekt stál vyše 44-tisíc eur, z toho mesto uhradilo v spoluúčasti takmer 2,5-tisíc eur.

Propagačné videá Mareka Stolarčíka si pozriete na oficiálnom facebookovom profile mesta Kežmarok.

Jana TOMALOVÁ