V Poliankove uvidíte aj expedície očami Pavla Barabáša + fotogaléria

Dosiahnete Severný pól alebo splavíte divokú rieku. A to nemusíte ani len „vytiahnuť päty“ z Tatranskej Polianky, kde vyrástla unikátna galéria.

Snímka: archív Poliankovo

Budova, kde ste si v minulosti mohli v Tatranskej Polianke nakúpiť potraviny, sa zmenila na digitálnu galériu Poliankovo. Autori úspešnej Tricklandie Marián Bizub a Marián Aštáry prichádzajú s novým formátom. Kým Tricklandia v Starom Smokovci vás prenesie do rozprávky, kde sa stanete súčasťou obrazu, Poliankovo je expedíciou do virtuálnej reality. Zameriava sa na prírodu, jej ochranu a na národné parky. Digitálny dialóg s planétou je európskym unikátom, v niektorých múzeách či kultúrnych inštitúciách sa stretnete s jednou či dvomi digitálnymi projekciami, no priestor v Tatrách patrí celý virtuálnej realite a digitálnym technológiám. Svoje dvere Poliankovo otvorilo verejnosti v pondelok 4. marca.

Digitálny svet priblíži realitu

V Poliankove precítite miesta, ktoré vo svete zdolali iba skutoční dobrodruhovia, v tomto prípade Pavol Barabáš. Práve slovenský dokumentarista totiž stojí za ideovým obsahom expozícií. Jednotlivé projekcie sú venované zemi, oblakom, vode, podzemiu, ľuďom aj zvieratám.

Interaktívny strom, ktorý reaguje na človeka a kopíruje jeho pohyby. Snímka: archív Poliankova

„Som rád, že ma oslovili autori projektu a dúfam, že práve vďaka digitálnej technológii si návštevníci odnesú kdesi vo svojom vnútri pocit, ktorý motivuje k hlbšiemu poznávaniu našej planéty a ich vzťahu k nej. Aj vzťah k Tatrám som získaval na netradičných cestách so svojimi priateľmi po svete. Na nich si človek vybuduje úctu a obdiv k tejto planéte. Ale i to, ako všetko so všetkým na tejto Zemi súvisí,“ hovorí Pavol Barabáš. Prezentácie sa nachádzajú na ploche 600 metrov štvorcových,  ponúkajú projekčné plochy na 140 a zrkadlá na 120 metroch štvorcových. Vďaka digitálnym technológiám dostane každý možnosť navštíviť niekoľko miest našej planéty. „Využívame rôzne formy prezentácie ako sú digitálne simulácie, virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, fotografie či tieňohra,“ hovorí Marián Aštáry.

Rozhýbu aj mesto Poprad

V Poliankove splavíte dravú rieku, sadnete si do autentického člnu, ktorý bol použitý na expedícii, zlaníte najvyšší vodopád na svete vo Venezuele Salto del Ángel, alebo sa vyberiete do Antarktídy za tučniakmi. Práve tieto obľúbené živočíchy najviac lákajú deti aj so zrkadlami, ktoré vytvárajú optické klamy.

„Jedna projekcia je venovaná horám a vysokohorskému nosičstvu. Toto remeslo sa zachovalo jedine u nás, na Slovensku. Sú tam zábery z Tatier a návštevník si môže vyskúšať na vlastnom chrbte váhu krošne,“ vraví ďalší spoluautor galérie Marián Bizub. Uvidíte spolu deväť projekcií Pavla Barabáša, ale vďaka 3D okuliarom objavíte aj neprístupné časti jaskyne Domica. Autori tiež pripravili interaktívny strom, ktorý reaguje na človeka a kopíruje jeho pohyby. Jednu z expozícií zapožičal aj Peter Valušiak. Figurína má na sebe Valušiakovo oblečenie z expedície na Severný pól a na nohách originálne lyže, ktoré si musel polárnik sám opravovať.

Aplikácia rozhýbe obrazy

Vďaka rozšírenej realite dokázali grafici pomocou aplikácie rozpohybovať obrazy Ľubomíra Korenka. Na plátne tak ožije vlk či mesto Poprad.Autori veria, že rovnako ako Tricklandia, bude aj ich ďalší projekt príťažlivý pre deti aj dospelých. Galéria Poliankovo, ktorú nájdete Tatranskej Polianke, je otvorená pre verejnosť každý deň od 9.00 do 18.00 h. Dospelí zaplatia za vstup 7 eur, študenti 6 a deti do štyroch rokov, ZŤP a dôchodcovia 4 eurá. K dispozícii majú návštevníci aj rodinné balíky.

Jana TOMALOVÁ