Vzdajú hold ľuďom Tatier

Už túto stredu sa začnú Dni mesta Vysoké Tatry a potrvajú až do soboty.

Tatranský galavečer. Ilustračná snímka: mam

„Dni sa konajú pri príležitosti dátumu vzniku mesta Vysoké Tatry. Udialo sa tak 15. marca 1947, kedy Slovenská národná rada zriadila politickú obec Vysoké Tatry, ktoré vznikli z dovtedy samostatných tatranských osád,“ uviedol Ján Bendík z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.

Zásahy Tatry 2019

Prvý deň sa uskutočnia vo Vile Flóra v Starom Smokovci vernisáže hneď dvoch výstav. Prvou, ktorá je pod gestorstvom Tatranskej galérie v Poprade je výstava fotografií Pod tieňom obrov. „Je to výstava čiernobielych horských fotografií v duchu minimalizmu významného slovenského fotografa Petra Svobodu,“ informoval Ján Bendík. Druhá s názvom Zásahy Tatry 2019 je výstavou architektonických štúdií mladých architektov, ktorí prišli s nápadmi na skvalitnenie verejných priestranstiev vo Vysokých Tatrách. Na výstave sa bude prezentovať 25 architektonických štúdií. Vernisáž výstavy je o 16.00 h.
Druhý deň mestských osláv je venovaný deťom, ktoré si budú môcť zasúťažiť vo finále seriálu pretekov o Pohár primátora Vysokých Tatier. Ide už o 23. ročník pretekov. Súťažiť sa bude na svahu Interski na Štrbskom Plese. Na pretekoch sa zúčastnia deti zo všetkých troch základných škôl v meste.

Vila Flóra v Starom Smokovci. Snímka: rov

Udelia cenu mesta a primátora

Vyvrcholením Dní mesta Vysoké Tatry bude piatok, keď sa v kongresovej sále Kúpeľov Nový Smokovec uskutoční Tatranský galavečer so začiatkom o 17.00 h, na ktorom sa už tradične odovzdávajú výročné ocenenia. Do Tatranskej športovej siene slávy bude uvedený Karol Suchánek in memoriam. Ide o bývalého riaditeľa Československých štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese, ktorý sám aktívne športoval a neskôr bol aj členom organizačných výborov viacerých významných športových podujatí vo Vysokých Tatrách. Cenu primátora za čin roka 2018 sa rozhodol primátor Ján Mokoš udeliť spisovateľovi Antonovi Marecovi. Toho vybral primátor spomedzi 12 adeptov. Cenu sa rozhodol primátor udeliť za vydanie dvoch publikácií, ktoré sa venujú Vysokým Tatrám, a to Po stopách tatranských názvov a Tatranské povesti. O Cene mesta za celoživotné dielo rozhodovali poslanci mestského zastupiteľstva na ostatnom zasadnutí. Laureátkou sa stala lekárka Marta Janíková, ktorá aj vo svojich vyše 80-tich rokoch aktívne pôsobí v ústave vo Vyšných Hágoch.

Nezabudli ani na nosičov

Zapísanie vysokohorského nosičstva do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska vo Vysokých Tatrách zarezonovalo. Aj preto sa rozhodla samospráva posledný deň mestských osláv venovať práve nosičstvu. Niektorí z legendárnych nosičov sa objavia už aj na Tatranskom galavečere. Na počesť tatranských nosičov sa v sobotu bude konať Deň s tatranskými nosičmi. Centrom podujatia bude Švajčiarsky dom v Starom Smokovci, kde je aj múzeum nosičov. Pripravené sú besedy s nosičmi Štefanom Bačkorom a Petrom Petrasom. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať nosičské remeslo. Organizátori pripravili trasu od Švajčiarskeho domu na Peknú vyhliadku. „Mestské oslavy sa snažíme koncipovať tak, aby boli venované všetkým vrstvám obyvateľov, aby si každý prišiel na svoje a aby sme upozornili na niečo, čo s mestom Vysoké Tatry súvisí,“ dodal Ján Bendík.

Rastislav OVŠONKA