Zimný štadión v Starej Ľubovni dostáva reálne kontúry

Už na jeseň tohto roku by sa tu malo korčuľovať na umelom ľade krytého zimného štadióna.

Nedostavaný zimný štadión v Starej Ľubovni. Snímka: rov

„Momentálne dokončujeme projektové práce a pripravujeme verejné obstarávanie na parkovisko a príjazdovú komunikáciu k zimnému štadiónu. Čakáme na posledné vyjadrenie od elektrární, keď ho budeme mať, začíname obstarávať náš diel investícií,“ uviedol primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko.

Stavať sa má začať v apríli

Mesto Stará Ľubovňa sa pri predaji areálu nedokončeného zimného štadióna prešovskej spoločnosti Ken-Ex zaviazalo vybudovať minimálne sto parkovacích miest a prístupovú cestu k novému zimnému štadiónu. Na tento účel má mesto vyčlenených 380-tisíc eur. Podľa primátora investor už rokuje s dodávateľmi stavebných prác i technológie. „Stavať chce začať v apríli tohto roku,“ povedal primátor. Mesto Stará Ľubovňa predalo pozemky a nedostavanú sociálno-prevádzkovú budovu pre umelú ľadovú plochu spoločnosti Ken-ex za jedno euro. Hodnota nehnuteľností na základe znaleckého posudku predstavuje 256-tisíc eur. Firma sa zaviazala dostavať zimný štadión s umelou ľadovou plochou s minimálnymi rozmermi 56 krát 26 metrov. Súčasťou štadióna má byť aj hľadisko s minimálnym počtom sto miest.

Korčuľovať chcú v septembri

Investor už požiadal mesto aj o dotáciu na prevádzku. „Zimný štadión chce otvoriť v jesenných mesiacoch. O dotáciu požiadal už na september tohto roku. Podobne ako v Prešove, kde staval štadión päť či šesť mesiacov, tak v podobnom duchu chce stavať štadión aj v našom meste, takže my už počítame s výdavkami na prevádzku aj na tento rok,“ povedal primátor. Mesto sa zmluvne zaviazalo za účelom zabezpečenia prevádzky zimného štadióna s ľadovou plochou v prevádzkovom období najmenej osem kalendárnych mesiacov ročne poskytnúť firme stotisíc eur ročne v 12 mesačných splátkach. Už tohto roku by to malo byť viac ako 33-tisíc eur.

Projekt má pridanú hodnotu

Podľa zmluvy bude mať mesto nárok na 20 bezplatných ľadohodín ročne. Zároveň sa firma zaviazala poskytnúť 50-percentnú zľavu pre všetky školské zariadenia pôsobiace na území mesta. Základná cena jednej ľadohodiny je zmluvne stanovená na sto eur. „Pridaná hodnota projektu nespočíva len v technológii a samotnom zimnom štadióne, ale v tom, čo ponúka investor aj v Prešove, kde je vytvorený klub, športové triedy. Investor prichádza aj s programom. Jednoducho chce založiť klub. Základom je však, aby zimný štadión stál, potom sa môžeme baviť o ďalších záležitostiach,“ dodal primátor. Záujem o ľadový hokej podľa Ľuboša Tomka v Starej Ľubovni je. V meste fungujú družstvá ľadového hokeja, ktoré hrajú ligu na zimnom štadióne v poľskej Krynici i v Levoči.

Stavajú ho desaťročia

Prvé úvahy o výstavbe zimného štadióna v Starej Ľubovni sa objavili už v roku 1983. Povolenie na pôvodnú stavbu bolo vydané v roku 1988. Po roku 1989 sa výstavba zastavila pre chýbajúce peniaze. V roku 2010 vláda poskytla mestu jeden milión eur na dostavbu. Novopostavená strecha sa však v roku 2013 pod náporom snehu zrútila.

Rastislav OVŠONKA