Ak popradskí hokejisti ešte dvakrát vyhrajú, zabojujú o titul

Semifinále Kaufland play-off Tipsport Ligy pomaly vrcholí.

HK Poprad verzus HC ‘05 iClinic Banská Bystrica. (Snímky: mik)

V úvodnom dvojzápase pod Urpínom „kamzíci“ urputne bojovali o víťazstvá, no obhajca titulu odolal a dvakrát ich tesne zdolal. Séria sa tak do Popradu presúvala za stavu 2:0, takže Podtatranci nutne potrebovali domáce prostredie zužitkovať. Aj fanúšikovia tento rok evidentne cítia veľkú šancu na úspech, pretože po 4 323 miestach sa opäť len tak zaprášilo, podobne ako vo všetkých troch stretnutiach play-off pod Tatrami proti Košiciam. V utorkovej zostave Romana Stantiena sa nič zásadné nezmenilo, keď pre zranenia stále chýbali Macík i Miller a príležitosť dostal mladý Kundrik.

Bondra sa dočkal gólu

Stretnutie sa začalo po hernej stránke rovnako ako predošlé dve v Banskej Bystrici. „Barani“ mali prevahu, ale šance „kamzíkov“ boli o niečo nebezpečnejšie. Na prvý gól sa však čakalo až do polovice duelu, kedy Fabian po ľavom krídle prenikol cez Lampera do útočného pásma, perfektnou krížnou prihrávkou po ľade „načapoval“ Dávidovi Bondrovi, a ten z ideálnej pozície premiešal nápoj vo fľaši, ktorú si Williams položil na ľavý vinkel. Syn slávneho otca si tak konečne otvoril strelecký účet v play-off. Zo strany domácich to však v presilovkách nebolo nič svetoborné a mohli na to doplatiť vyrovnaním. Brejčák sa totiž pošmykol pri rozohrávke, čo využil Koper, ktorý sa rútil sám na Vošvrdu, no popradský brankár chytal excelentne a podobne zlikvidoval aj tutovku Ziga. S takýmto výkonom brankára už býva povinnosťou útočníkov, aby zápas rozhodli. V tretej časti najskôr stála proti Takáčovi ľavá žŕdka, ale keď Svitana od modrej nahodil puk smerom na Williamsa, Matúš Paločko preukázal, že v tečoch pred brankárom sa vyžíva a zvýšil náskok Podtatrancov. Banskobystričania sa tak museli relatívne skoro uchýliť k power-play, no pred nimi stála nepriestrelná stena menom Vošvrda, ktorého navyše podporili obetavosťou aj spoluhráči a Buzzeo tak od vlastnej modrej čiary spečatil trefou do prázdnej brány výsledok na 3:0.

Dávid Bondra. (Snímka: mik)

„V Bystrici, kde nám dali deväť gólov, sme robili systémové chyby, ktoré sa v play-off nemôžu stávať. Domácu úlohu sme si však splnili, veľmi dobre sme bránili a Vošvec chytal super. Pokiaľ takto budeme hrať a brániť, môžeme poraziť hocikoho. Dúfam, že gól ma nakopne. Štefan mi to krásne nahral, je to skúsený hráč, dobre sa s ním hrá, je to náš kapitán a srdce nášho mužstva. Ja chcem robiť všetko pre úspech mužstva – forčekovať, bekčekovať a nepozerám sa iba na góly,“ hodnotil Dávid Bondra.

Rozhodli nájazdy

Stredajší súboj pre drobné zranenie nedohral Daniel Brejčák, takže vo štvrtok mala popradská defenzíva iba sedem členov. V úvode bolo všetko po starom. Herná prevaha Banskobystričanov, ktorí však tentoraz už aj otvorili skóre. Selleck v rohu klziska tvrdo odstavil vahájúceho Ťavodu, aj s miernou dávkou šťastia prihral napriek Ervinovmu pokusu o zblokovanie do medzikružia Marshallovi, ktorý si ešte vylepšil pozíciu a trafil presne k pravej žŕdke. Postupne vystrkovali rožky aj „kamzíci“ a ešte v prvom dejstve vyrovnali vďaka Zagrapanovi. Podarilo sa mu totiž získať puk, ktorý očami sledovala trojica „baranov“ a chcela sa vydať do protiútoku. Posunul ho teda prirodzene voľnému Buzzeovi, ktorý však Williamsa nevymiešal, ale americký gólman už na Zagrapanovu dorážku nemal nárok. Druhá i tretia tretina boli gólovo hluché, ale napriek tomu sa hral zaujímavý hokej, popretkávaný niekoľkými presilovkami a šancami na oboch stranách. Okrem už tradičnej obetavosti pri blokovaní striel svoje tímy držali nad vodou brankári a najmä popradský Vošvrda. Ten zlikvidoval dve tutovky Sellecka, jednu Faillea a pri pokuse Luntera mu pomohla aj pravá žŕdka.

Nerozhodlo sa ani v desaťminútovom predĺžení, takže zápas vyvrcholil v samostatných nájazdoch. Hneď v prvom predviedol rutinérsky forhendový blafák Abdul a keďže hostia na Vošvrdu recept nenašli, v piatej sérii už len potvrdil triumf „kamzíkov“ na 2:1 sn Samuel Takáč: „Zápas bol znovu vyrovnaný, tvrdý a rýchly. Na tie úvody si musíme dávať pozor a hrať jednoducho. Či už z nášho pásma alebo prechod cez modrú čiaru do útočného. Žiaľ, nastala chyba, ale nezložili sme zbrane, hrali si trpezlivo svoju hru, ktorá nám priniesla úspech. Pri nájazde som vedel, čo urobím. Párkrát mi to už vyšlo, takže som nemal dôvod meniť. Tréner mi veril, poslal ma tam a ja som mu chcel splatiť dôveru. Netreba však zabúdať ani na brankára, ktorý vychytal štyri nájazdy, čo bolo základným kameňom nášho úspechu. Bolo to dôležité, ale nepripúšťali sme si, že by sme to v nájazdoch neurvali.“

Tomáš Vošvrda je najväčšou oporou Podtatrancov v sérii. (Snímka: mik)

Vošvrdove čary nestačili

Séria sa na piaty zápas v nedeľu sťahovala späť pod Urpín a v zostave HK Poprad nedošlo k žiadnym zmenám. Herná prevaha „baranov“ bola od začiatku zjavná a hostia pôsobili na pomery play-off až príliš ležérnym dojmom. Paradoxne však prvú tutovku mali oni, no Takáča z bezprostrednej blízkosti zastavil Williamsov semafor. Omnoho viac práce mal jeho náprotivok Vošvrda, ktorý bol suverénne najlepším „kamzíkom“ na ľade. Keďže mu však tentoraz nedôrazní obrancovia príliš nepomáhali, nemohol pochytať všetko. Keď Asselin vymyslel kombinačnú akciu, do Failleovej prihrávky nevložil hokejku Salija a Karalahti sa zakončujúcemu Selleckovi zalepil iba na chrbát, Banskobystričania sa ujali vedenia. Potom prišli Vošvrdove chvíle, keď zlikvidoval únik Higgsa a Asselinovi či znova Higgsovi chytil absolútne gólovky. Do tretice to však Higgsovi vyšlo na začiatku prostredného dejstva v druhom úniku, ktorý síce český brankár zneškodnil, ale nedôrazný Salija ho nechal dorážať vlastnú strelu. Ofenzíva Popradčanov bola žalostná. Občas na oko pohrozili z protiútokov, ale aj z ničoho vyťažili gól. Uprostred zápasu Salija obkrúžil bránku, prihrával pred bránkovisko Paukovčekovi, no puk sa šťastne odrazil na Bondrovu hokejku a ležiaci Williams nemal nárok. Hostia aspoň trochu pookriali a vďaka Vošvrdovi sa dlho držali na kontakt. V záverečnej päťminútovke mali ideálne príležitosti na vyrovnanie, pretože na trestnú lavicu zasadli Lamper a následne po ňom aj Marshall, ale Podtatranci presilovky nevyužili a v Banskej Bystrici prehrali 2:1.

Roman Stantien. (Snímka: mik)

„Začiatok bol opatrný z oboch strán. Čakali sme, že na nás vyletia, ale hrali trpezlivo zo zabezpečenej obrany, my sme sa tomu prispôsobili a súper mal v prvej tretine viac šancí a bol lepší. Vedeli sme, čo musíme zmeniť, ale do druhej časti sme vstúpili tak, že sme dostali gól. Hra sa potom vyrovnala, ale nemali sme na viac. Bystrica bola lepšia v osobných súbojoch i v našom predbránkovom priestore. Keď sme znížili na 2:1, bolo to už viac taktické. Rozhodli presilovky, ktoré nám nejdú už od začiatku sezóny,“ hodnotil pre RTVS Roman Stantien.

Michal KLEIN