Iskra proti Interu bez kľúčového Slováka Baldovského zhasína

Svitskí basketbalisti minulý týždeň odohrali druhý a tretí semifinálový duel.

Maurizio Galata. (Snímka: mik)

Eurovia SBL pomaly vrcholí a boje o finálovú účasť sú v plnom prúde. V stredu sa Iskra pod Tatrami nutne potrebovala revanšovať za prvú porážku v sérii z hlavného mesta, no opäť jej nemohol pomôcť Davorin Kuntič, ktorý bol s 13 bodmi najlepším strelcom „medveďov“ v prvom zápase. Favorit začal aj vďaka trojke Baťku o niečo lepšie, ale domáci sa dokázali držať v kontakte a Davisovou trefou spoza perimetra sa prvýkrát dostali do vedenia. Perkovič však ešte v závere úvodnej desaťminútovky dal Interu tesný náskok 19:20. Sviťania urputne bojovali, k čomu im pomáhal najmä Avramovič, ktorý v prvom polčase zaznamenal 19 bodov, vďaka čomu sa šlo do šatní za stavu 42:36.

Stanislav Baldovský. (Snímka: mik)

Prišli o kľúčového hráča

Bratislavčania sa postupne prepracovali do vedenia 48:49 a presne vtedy nastal aj obrovský zásah do radov Iskry. Baldovský pri trojkovom pokuse nepríjemne škrtol o nohu Skinera a pre zranenie už do hry nemohol zasiahnuť. Strata bola o to citeľnejšia, že pravidlá určujú povinnosť minimálne jedného Slováka na palubovke a v tomto ohľade je práve Baldovský pre Iskru najdôležitejším hráčom. Mladík Tomáš Gajan urobil v Bratislave dojem, takže tréner Madzin poslal na palubovku práve jeho. Podtatranci sa ešte pár minút držali, no po koši Barača sa čierno-žltí ujali vedenia, ktoré už nepustili. Domácim navyše totálne odišla streľba, veď napríklad Avramovič v druhom polčase netrafil ani jediný kôš. Úradovať začali najmä Mrviš s vysokánskym Fusekom a Bratislavčania triumfovali 74:95. „Na ťažký zápas sme sa dobre pripravili a dobre sme ho aj začali. Mali sme slušnú obranu i ofenzívu, ale zobralo nám to množstvo síl do druhého polčasu. Oni hrajú s viacerými hráčmi, boli naďalej agresívni a my sme zo seba vydali všetko, čo máme. Odišla mi síce streľba, ale je to tímová hra a musia zabrať aj iní. Inter však hral v druhom polčase výborne. Je to kvalitné mužstvo, ktoré ma na každú pozíciu dvoch hráčov i veľa Slovákov. Nie náhodou boli prví v tabuľke. Dúfal som, že doma zvíťazíme, aby to bolo trošku iné, no nepodarilo sa,“ hodnotil Saša Avramovič.

Saša Avramovič. (Snímka: mik)

Poriadny debakel

Séria sa hrá na štyri víťazstvá a keďže Inter viedol 2:0, v sobotu mohol na Pasienkoch získať postupový mečbal a túto úlohu mal veľmi zjednodušenú. „Medvede“ totiž zasiahla veľká maródka a Michal Madzin v Bratislave nemohol využiť služby Kuntiča, Baldovského, Avramoviča ani Finduru a Galata hral navyše s horúčkami. Inter od začiatku ukazoval, že oklieštená zostava Svitu mu nemôže konkurovať. Síce Gajan trafil trojku, ale Inter v prvej štvrtine premenil hneď štyri, vyhral ju suverénne 26:9, o víťazovi bolo rozhodnuté a zápas sa mohol už len dohrávať. Bratislavčania nekompromisne trestali každú stratu hostí i rozloženú obranu a spoza perimetra premieňali takmer všetko, na čo siahli. Bolo iba otázkou času, kedy dosiahnú stobodovú hranicu a prišlo to päť minút pred koncom. Kozlík sa z polovice ihriska pokúsil o Alley-up na Fuseka, ktorý to síce nedoťukol priamo, ale spod koša už s tým problém nemal. Inter napokon rozdrvil maródkou zdecimovaný Svit 114:48 a má tri postupové mečbaly.

Chris Washburn. (Snímka: mik)

Chcú sa revanšovať

„Chýbalo nám viacero hráčov základnej zostavy, takže sme vedeli, že to bude veľmi ťažké. Stretnutie sme chceli odohrať čo najlepšie v rámci našich možností. To sa nestalo, pretože v tom mentálnom stave, v ktorom sme sa v určitých úsekoch nachádzali, sme sa nedokázali pozbierať natoľko, aby sme mohli vzdorovať viac. Nemá to byť kritika, iba opisujem fakt,“ vyjadril sa tréner Iskry Michal Madzin a pokračoval očakávaním od štvrtého duelu série: „Urobíme všetko pre to, aby sme dni medzi zápasmi využili na doliečenie a verím, že doma nastúpime v zostave, ktorá bude môcť konkurovať Interu. Chceli by sme sa trošku revanšovať a pozeráme sa iba na jediný zápas. Chceme ho zvládnuť lepšie. Uvidíme, na čo to bude stačiť.“

Michal KLEIN