Iskra Svit hrá po piatich rokoch v semifinále

Basketbalisti ukončili štvrťfinále a už majú za sebou aj prvý duel s Interom.

Žilina – Svit- (Snímka: Daniel Faix)

Podtatranci vstúpili 16. apríla do zápasu pod Dubňom dobre. Vytvorili si aj mierny náskok, no najmä nadviazali na výbornú obranu z tretieho duelu série a až ôsmy presný zásah Žiliny priešiel z jednoduchej pozície pod košom. Domáci teda museli skúšať streľbu z diaľky, ktorá im však vychádzala excelentne. Merešš, Dickson, Rožánek i Jackson zaznamenali aj štyri trojky a Iskra, ktorá premieňala klasické koše, prehrala prvú desaťminútovku 22:21. Na začiatku druhej štvrtiny sa na hre nič zásadné nemenilo a napriek tomu, že Rožánek trafil ďalšiu trojku, „medvede“ manko trpezlivo sťahovali. Vďaka Davisovi im to prvýkrát padlo aj spoza perimetra a Avramovič s Washburnom poslali Svit nakrátko do vedenia. Všetko znegovala obrovská chyba v rozohrávke, ktorú nekompromisne potrestal Jackson a následne vďaka technickému košu prinavrátil vedenie domácim. Iskra stratila vietor z plachiet, čo Žilinčania dokonale využili. Ich šnúru dokázal pretrhnúť dvoma košmi iba Davis a po trefe Djordjeviča tesne pred klaksónom na 45:36 frustrovaný Galata kopol do lopty, za čo mu rozhodcovia udelili technickú chybu.

Žilina – Svit. (Snímka: Daniel Faix)

Svit nestriedal

Po prestávke už Michal Madzin kapitána do hry nenasadil, no zároveň nestriedal nikoho a celý druhý polčas odohrala výhradne pätica Washburn, Davis, Avramovič, Baldovský a Guillory. Zároveň prešiel aj na zónovú obranu. Jeho kroky mali želaný efekt, aj keď hostia na začiatku tretej štvrtiny ostali pri chuti a náskok zvýšili aj na 17 bodov. Iskra sa však pokúsila o stíhaciu jazdu, ktorú spoza perimetra naštartoval Washburn. Žilinskí strelci sa trochu zasekli a „medvede“ to využili. Keď na trojku Guilloryho nadviazal dvoma trojkami i premenenými trestnými hodmi Davis, náskok domácich bol preč a do záverečného dejstva tímy vstupovali za stavu 62:59. Dlho to bolo pre nich stále aspoň o bod, ale bolo len otázkou času, kedy to Sviťania zlomia. Podarilo sa to Guillorymu a Žilina sa už márne pokúšala predĺžiť si sezónu. Necelé tri minúty pred koncom drámu prakticky ukončil nešportový faul Tota na Avramoviča pri skóre 72:76. Srb síce premenil len jeden trestný hod, ale vzápätí asistoval pri Washburnovej trojke. Iskra, prirodzene, ťahala čas, čo to šlo. Merešš spoza perimetra síce vykresal minimálnu nádej a „medvede“ vlastnými chybami Žiline dvakrát darovali loptu, no domáci to nevyužili a zvrat neprinieslo ani štandardné faulovanie v časovej tiesni. Svit triumfoval 81:91, v sérii 3:1 a po piatich rokoch prenikol do najlepšej štvorky Eurovia SBL. „Žilina bola síce v dvojcifernom vedení, ale nám sa vyplatila bojovnosť, manko sme dokázali zmazať a v štvrtej štvrtine sme si vybudovali náskok. V druhom polčase sme zlepšenou obranou Žilinčanov zastavili, čo nám dodalo sebavedomie v útoku. Darilo sa nám v pätici, ktorá na ihrisku bola, hráči vydali zo seba všetko, takže sme si mohli dovoliť aj taký extrém, že sme v druhom polčase vôbec nestriedali,“ hodnotil Madzin.

Ilustračná fotografia zo zápasu Svit – Inter. (Snímka: Peter Handzuš)

Proti víťazovi základnej časti

Iskra svojho súpera poznala, pretože bratislavský Inter už skôr vyradil Spišskú Novú Ves. „Sme radi, že sme vo štvrtok nemuseli hrať, ale mali sme pár dní aj na oddych. Interu sa posledné roky nepodarilo vyhrať titul, čo je pre nás ešte trochu horšie. Budú mať totiž enormnú motiváciu. My chceme ukázať, že v semifinále sme zaslúžene. Chceme hrať na hranici svojich možností a uvidíme, na čo to bude stačiť,“ povedal Madzin, ktorý už v sobotu v Bratislave mohol počítať s Kuntičom, ale, naopak, pre chorobu mu zo zostavy vypadol Vučičevič. Stretnutie sa pomalšie rozbiehalo a nebola to žiadna prestrelka. Až v poslednej minúte úvodnej desaťminútovky Inter vďaka Baťkovej trojke odskočil na 21:17. Nebol to síce neriešiteľný náskok, ale keďže sa „medvede“ v druhej štvrtine strelecky zasekli, domáci šli zatiaľ do 12-bodového vedenia, ktoré sa po ďalšej trojke Baťku zvýšilo už na 19. Podtatranci to síce stiahli na polčasových 45:31, ale akékoľvek šance na zvrat pochovali po zmene strán. Inter si hral stále svoje, ale Iskra sa vďaka Kuntičovej trojke presadila z poľa až po siedmich minútach. Druhý a posledný kôš z hry v tretej štvrtine premenil ešte Avramovič, takže v záverečnej desaťminútovke sa duel už iba dohrával. Bratislavčania nakoniec triumfovali 93:61 a v sérii na štyri víťazstvá vedú 1:0.

Potešili aspoň mladíci

„Príčin porážky je viac. Inter má obrovskú silu a potrestal každú chybu, čo využil na vytvorenie si náskoku. Zároveň sme neboli v takom zdravotnom stave, aby sme dokázali ísť cez náš limit. Nešlo iba o jeden zápas, ale čaká nás celá séria, preto je konečný rozdiel taký vysoký. Koncentrovaný výkon Interu nás dostával stále pod väčší tlak. Vôbec nám nevyšiel vstup do druhého polčasu, čo definitívne rozhodlo,“ hodnotil Michal Madzin, ktorého potešili aspoň výkony mladých Gajana s Bizubom: „Ukázali sa vo výbornom svetle. Priniesli energiu a bojovnosť. Chceli si svoje minúty zaslúžiť a aj si ich zaslúžili. Som veľmi spokojný, ako k nim pristúpili a aj ako ich odohrali.“