Kežmarský okres zaznamenal najnižšiu volebnú účasť v Prešovskom kraji

Slovensko si v sobotu prvýkrát v histórii zvolilo prezidentku. Pozreli sme sa, ako volili obyvatelia Podtatranského regiónu.

Prvá prezidentka v našej histórii. Snímka: zuzanacaputova.sk

V sobotu odovzdalo svoj hlas Zuzane Čaputovej 58,40 percenta voličov, čo predstavuje 1 056 582 hlasov. Jej konkurent Maroš Šefčovič presvedčil 41,59 percenta, teda 752 403 voliacich Slovákov. K hlasovacím urnám prišlo v druhom kole prezidentských volieb 41,79 percenta oprávnených voličov, čo je asi o sedem menej ako v prvom kole, keď hlasovalo 48,74 percenta voličov.

O výsledkoch prvého kola si prečítate tu:
http://www.podtatranske-noviny.sk/2019/03/politolog-meseznikov-podtatranci-volili-zmenu/

V Prešovskom kraji dosiahla volebná účasť 38,41 percenta, v prvom kole to bolo 46,3. Maroš Šefčovič v Prešovskom kraji tesne predbehol Zuzanu Čaputovú, získal 51,03 percenta, nová prezidentka 48,96 percenta. Šefčovič získal všetky okresy okrem štyroch, a to okres Prešov a tri okresy podtatranského regiónu – Poprad, Levoča a Kežmarok.

Ako volili naše okresy

  • V okrese Stará Ľubovňa volilo 36,41 percenta voličov, čo je asi o osem menej oproti prvému kolu. Stará Ľubovňa sa pridala k väčšine okresov nášho kraja, ktoré nechali vyhrať kandidáta s podporou strany SMER – SD. Maroš Šefčovič tu dostal od voličov 58,33 percenta a Zuzana Čaputová 41,66 percenta hlasov.
  • Okres Poprad už tradične odráža celoslovenský priemer. Odvoliť prišlo 41,93 percenta občanov, čo je o deväť menej ako v prvom kole. Zuzana Čaputová získala 63,11 percenta hlasov, Maroša Šefčoviča volilo 36,88 percenta.
  • Okres Levoča zaznamenal 36,69-percentú účasť, čo je tiež asi o deväť menej oproti prvému kolu. Zuzane Čaputovej dalo hlas 53,43 percenta a Marošovi Šefčovičovi 46,56 percenta voličov.
  • Okres Kežmarok mal najnižšiu účasť spomedzi všetkých okresoch Prešovského kraja. Svoj názor prišlo vyjadriť k hlasovacím urnám len 31,79 percenta voličov, čo je takmer 12-percentný pokles oproti prvému kolu, keď prišlo 43,02 percenta voličov.

Účasť v okrese Kežmarok klesla o 12 percent

Veľký rozdiel s najmä v kežmarskom okrese najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila silná podpora Mariana Kotlebu a Štefana Harabina v prvom kole. Harabin získal 19,94 percenta hlasov, Kotleba oslovil 16,17 percenta voličov kežmarského okresu a Maroš Šefčovič skončil na štvrtom mieste s 12,79 percentami. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova bolo pre druhé kolo dôležité, nakoľko sa kandidátom podarí „načerpať“ nové hlasy od voličov kandidátov, ktorí do druhého kola nepostúpili.

Snímka: zuzanacaputova.sk

„V regiónoch, kde Harabin a Kotleba získali solídny výsledok, tam sa to rozloží iným spôsobom,“ uviedol Grigorij Mesežnikov. Pre mnohých voličov Harabina a Kotlebu neboli Čaputová ani Šefčovič s ich proeurópskym postojom správnou voľbou. V okrese Kežmarok volila len niečo viac ako tretina oprávnených voličov. V druhom kole si okres vybral Zuzanu Čaputovú. Získala 59,95 percenta hlasov, Maroš Šefčovič 40,04 percenta hlasov.

Jana TOMALOVÁ