Kraj delil peniaze na opravy ciest

V okrese Kežmarok sa z ciest tretej triedy bude opravovať len úsek medzi Veľkou Lomnicou a Starou Lesnou.

Ilustračná snímka: jat

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja na ostatnom zasadnutí schválili úpravu rozpočtu. Bežné príjmy kraja zvýšili na takmer 214,9 milióna eur. Kapitálové výdavky samosprávy poslanci zvýšili o takmer 180-tisíc eur na viac ako 48,6 milióna eur. Najväčšiu položku tvoria opravy ciest.

Najviac pôjde za Maguru

Poslanci tiež definitívne rozhodli o použití kapitálových výdavkov v oblasti dopravy. V rámci programu odstránenia havarijných stavov ciest II. a III. triedy poslanci rozdelili päť miliónov eur na opravy ciest tretej triedy. Najväčšia čiastka z tejto sumy pôjde na opravu cesty medzi Toporcom a Haligovcami v okrese Stará Ľubovňa, a to až 377-tisíc eur. Do Starej Ľubovne pôjde aj 50-tisíc eur na opravu úseku Čirč – spojka, 60-tisíc eur na opravu úseku Stará Ľubovňa – Jakubany, 30-tisíc eur na úsek Plaveč – Andrejovka a 70-tisíc na opravu úseku Chmeľnica – spojka.

V okrese Levoča sa bude opravovať aj úsek medzi Spišským Podhradím a Katuňom za 221-tisíc eur. Druhým úsekom v okrese Levoča, ktorý prejde rekonštrukciou je úsek Ordzovany – Bijacovce. Na opravu tejto cesty vyčlenili poslanci 95-tisíc eur.

Ilustračná snímka: rov

Šéfom cestárov sa stal Marcel Horváth

Opravovať sa budú aj cesty tretej triedy v okrese Poprad. Za 120-tisíc eur je naplánovaná oprava prieťahu obce Hozelec. Po stotisíc eur je určených na opravu prieťahu Novej Lesnej ako aj úseku cesty medzi Batizovcami a Gerlachovom. Cestu medzi Tatranskou Štrbou a Štrbou opravia cestári za 55-tisíc eur. Posledným úsekom v okrese Poprad, ktorý čaká rekonštrukcia, je úsek cesty zo Spišského Štiavnika ku krížu za 45-tisíc eur. V okrese Kežmarok sa bude rekonštruovať len jeden úsek cesty tretej triedy, a to spojnica medzi Veľkou Lomnicou a Starou Lesnou v objeme 300-tisíc eur. Ide o druhú najvyššiu sumu na opravy ciest tretej triedy v rámci celého Prešovského samosprávneho kraj.

Krajskí poslanci tiež menovali nového riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. Od 15. apríla ním je Marcel Horváth, ktorý bol jediným uchádzačom o tento post vo výberovom konaní. Naposledy pracoval v tejto organizácii na poste námestníka riaditeľa pre investície.

Rastislav OVŠONKA