Krátke správy z regiónu – 16. týždeň

Alkohol za volant nepatrí

Šoférovanie pod vplyvom alkoholu spôsobilo opäť tragédiu. V piatok nadránom na ceste medzi Spišskou Belou a Krížovou Vsou havaroval na Škode Felícii 27-ročný muž. Počas nárazu do stromu boli v aute okrem vodiča ďalší traja ľudia – 27-ročný muž 23- a 21-ročná žena. Najmladšia cestujúca, Kežmarčanka, utrpela zranenia, ktorým neskôr podľahla. Ostatní účastníci nehody zo Spišskej Belej boli zranení. Vodiča policajti zadržali a umiestnili do cely, dychová skúška ukázala hodnotu 1,92 promile.

Ilustračná snímka: www.hzs.sk

Zasahovali pod Lomnickým štítom

V sobotu poobede si 50-ročná žena zranila členok, keď sa prepadla v mäkkom snehu počas zostupu z Lomnického štítu. Na túre bola s poľským horským vodcom. Dvojica záchranárov HZS vyrazila z Lomnického sedla, ženu po príchode ošetrili a zateplili. Záchranári s nosidlami vyrazili zo Starého Smokovca, turistku pomocou lanovej techniky transportovali z nadmorskej výšky 2 460 metrov n. m. HZS zasahovala aj v piatok na Zamkovského chate, kde dostal 55-ročný Slovák mierny epileptický záchvat.

Naj knihy aj z Kežmarku či Starej Ľubovne

Súťaž Najkrajšia kniha a propagačný materiál Slovenska za rok 2018 má za sebou už 12. ročník a opäť v nej uspel aj náš región. Z 19 prihlásených sa medzi ocenených dostala Stará Ľubovňa hneď s dvomi publikáciami, a to Stará Ľubovňa – región mnohých kultúr na rozhraní Spiša a Šariša a za Kalendár kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. Medzi knihami o meste prerazili Levoča a okolie a Kežmarok – história a tradície. Porota ocenila aj monografiu podtatranskej obce Hozelec.

Obecný úrad v Hozelci. Snímka: rov

Štadión čaká taktické cvičenie

V stredu 24. apríla sa okolie Arény Kežmarok stane miestom taktického cvičenia záchranných zložiek pri simulovanom úniku amoniaku. Cieľom je zastavenie úniku tejto nebezpečnej látky, ochrana obyvateľov mesta a návštevníkov Arény Kežmarok. Civilná ochrana mesta prosí občanov o pochopenie, pretože počas cvičenia na domácich čaká krátkodobá uzávera ulice Trhovište. Cvičenie záchranných zložiek v okolí štadióna bude prebiehať v súlade so zákonom o civilnej ochrane obyvateľstva.

Upravia brehy Belianskeho potoka

V centre mesta má Beliansky potok svahy koryta spevnené kameňmi s betónom. Zub času sa však podpísal pod postupné poškodenie brehov. Opotrebované koryto je potenciálnym nebezpečenstvom kvôli povodňovým prietokom. Správa povodia Dunajca a Popradu tento rok opraví opevnenie vodného toku v časti od premostenia pri elokovanom pracovisku Základnej školy M. R. Štefánika vyššie smerom proti prúdu v dĺžke 210 metrov. Práce by mali zrealizovať v období po Veľkej noci.

Mŕtvu ženu našli pri cyklochodníku

Ešte v pondelok 8. apríla ráno našiel okoloidúci Šuňavčan v rieke Poprad pri cyklistickom chodníku vo Svite nehybné telo mladej ženy. Muž privolal zdravotnú pomoc, lekár však po resuscitácii už konštatoval len smrť. Obhliadajúci lekár predbežne určil, že išlo o smrť bez zavinenia cudzej osoby. Presné príčiny smrti mala ozrejmiť nariadená pitva. Prípad je v kompetencii policajného zboru vo Svite, príslušník PZ už začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Ženu pochovali minulý štvrtok.

Ilustračná snímka: rov

Železnice hlásia výluku na električke

Na úseku Poprad Tatry – Starý Smokovec pracujú ŽSR na výlukových prácach. V utorok 16. apríla v čase od 8.25 do 16.25 h a v stredu 17. apríla od 8.25 do 14.25 h. Železnice v týchto dňoch opravujú priecestie na starej ceste z Veľkého Slavkova do Starého Smokovca. Priecestie čaká nové koľajové pole, asfaltovanie. Preto bude pre tento úsek platiť aj cestná uzávierka v utorok a v stredu od 7.00 do 21.00 h. Obchádzka povedie po komunikáciách, ktoré sú označené dočasným dopravným značením.

V Poprade si pripomenuli likvidáciu reholí

V piatok na cintoríne v Poprade pri Pamätníku obetiam komunizmu položili vence členovia organizácií politických väzňov, aby si spomenuli na likvidáciu rehoľných rádov. Udalosti minulého režimu pripomenie aj pamätná tabuľa venovaná Popradčanovi Antonovi Mačugovi, ktorý v roku 1952 ako 30-ročný zomrel na následky vyšetrovania ŠtB, a tiež saleziánovi Alojzovi Žemlovi, ktorý kázal na jeho pohrebe. Nato ho odsúdili na 15 rokov väzenia. Tabuľu odhalia v novembri na budove Katolíckej univerzity v Poprade.

Železnice „sťahujú národy“

Veľká noc znamená nárast cestujúcich vo vozňoch ŽSR. Spoločnosť preto posilňuje dopravu dvomi mimoriadnymi rýchlikmi a 18 posilovými vlakmi. Prvý mimoriadny rýchlik vypravia v Bratislave v stredu 17. apríla o 13.49 h a do Popradu by mal doraziť o 18.18 h. V utorok 23. apríla po Veľkej noci pôjde ďalší mimoriadny rýchlik z Košíc o 14.14 h, v Poprade bude o 15.15 h a do Bratislavy dorazí o 20.16 h. Oba vlaky budú zostavené z 10 vozňov 2. triedy, do ktorých je možné zakúpiť si miestenky.

Inzerciu podáte do štvrtku

V tomto týždni nás čakajú veľkonočné sviatky, preto si najbližšie vydanie novín budete môcť kúpiť až v stredu 24. apríla. Zároveň si vás dovoľujeme upozorniť, že sa posúva aj termín uzávierky inzercie. Ak chcete, aby váš inzerát vyšiel v najbližšom vydaní našich-vašich novín, treba ho podať do štvrtku do 12.00 h. Inzerciu môžete zadať osobne v redakcii na Karpatskej 15 v Poprade (prvé poschodie) alebo mailom na podtatranske-noviny.sk.