Krátke správy z regiónu – 17. týždeň

Pod chatou Plesnivec zomrel turista

V sobotu podvečer dostala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre turistu, ktorý stratil vedomie počas zostupu z chaty Plesnivec. Operátor tiesňovej linky telefonicky pomáhal s resuscitáciou, na miesto vyrazili terénnym autom záchranári s lekárom RLP, 64-ročného muža sa však nepodarilo oživiť. Telesné pozostatky turistu záchranári transportovali do Ždiaru a odovzdali ich polícii a obhliadajúcemu lekárovi. Podľa HZS ide za ostatné obdobie už o druhý prípad kolapsu turistu s tragickým koncom.

Chata Plesnivec. Snímka: mesto Spišská Belá

Zriadia aj elokované pracoviská

Tento štvrtok od 9.30 h rokujú poslanci v MsKS v Kežmarku. Budú sa zaoberať zmenou rozpočtu na rok 2019 aj návrhom na rozdelenie dotácií pre kultúrne kluby z rozpočtu mesta. Poslanci budú hlasovať i o zapojení sa do projektov cezhraničnej spolupráce s Poľskom, jeden z nich je zameraný na modernizáciu cyklotrasy. V Kežmarku by mali pri chodníku pre cyklistov vyrásť ďalšie fitness prvky. Na programe má zastupiteľstvo aj návrh na zriadenie elokovaných pracovísk ako súčastí ZUŠ A. Cígera.

Našli zastreleného dôchodcu

Pátracia akcia po 77-ročnom dôchodcovi zo Spišskej Novej Vsi sa skončila na Veľkonočný pondelok nešťastne. V lesnom poraste v Levočskej doline našli jeho telo, na ktorom polícia zistila viaceré strelné zranenia. Na miesto prišla výjazdová skupina odboru kriminálnej polície a do neskorého večera dokumentovala obzvlášť závažný zločin vraždy. Polícia nechcela z taktických dôvodov uvádzať bližšie detaily, pretože ide o závažný prípad. Pátranie po mužovi vyhlásili 19. apríla.

Ilustračná snímka: HaZZ

Pri Kravanoch horel mladý les

V nedeľu približne o 9.30 h vypukol požiar neďaleko Kravian v pohorí Kozie chrbty. Večer hasiči hovorili o deviatich hektároch, ktoré pohltil požiar. V pondelok pred 13.00 h sa oheň konečne podarilo uhasiť. Na mieste zasahovalo okolo sto hasičov aj profesionálni vojaci z Vrtuľníkového krídla Prešov, v ťažkom teréne pomáhali aj vojaci z Dopravného krídla Kuchyňa a letka ministerstva vnútra. Príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe, no predpokladá sa, že by mohlo ísť o nedbalú manipuláciu s ohňom.

V Tatrách zachraňovali Španiela

Na Veľkonočnú nedeľu z oblasti vodopádu Večného dažďa vo Velickej doline počuli turisti volanie o pomoc. V skalnej stene naľavo od vodopádu uviazol 26-ročný Španiel. VZZS vyzdvihla na heliporte v Starom Smokovci záchranára HZS a pokračovala na miesto. S pomocou lanovej techniky vyprostili turistu zo steny a v podvese ho transportovali na Sliezsky dom. Muž nebol zranený, ale podchladený. Záchranári ho na mieste ošetrili a ďalej terénnym autom previezli do Starého Smokovca.

Majere si zvolili starostu

Z 88 zapísaných voličov v zamagurskej obci Majere prišlo v novembri minulého roku k urnám 28. Z nich 25 odovzdali platný hlasovací lístok pre voľby do obecného zastupiteľstva a zvolili si dvoch poslancov. Voľby starostu sa v prvom novembrovom kole nekonali, obyvatelia si tak volili vedenie obce až v druhom kole uplynulú sobotu 13. apríla. Do vedenia obce sa postaví nezávislý kandidát Peter Zelina. Majerčania si v sobotu zvolili aj ďalších troch poslancov do obecného zastupiteľstva.

Deti na Lesníckych dňoch určovali aj rastlinky. Snímka: jat

Lesníci prídu za školákmi do Kežmarku

Lesnícke organizácie ukážu úlomky zo svojej činnosti v stredu 24. apríla na Hlavnom námestí v Kežmarku od 8.30 h. Lesníci naučia deti poznávať cicavce, vtáky či určovať dreviny. Pozriete si prácu pilčíkov a pod Tatry prídu aj obľúbení sokoliari a lesničiari. V Kine Iskra si vypočujete prezentácie o medveďoch v Tatrách,  hlasových prejavoch živočíchov, lese a lykožrútovi a o tom, ako les vplýva na naše zdravie. Program je prioritne venovaný žiakom základných škôl, vítaní sú však všetci.

Stretnú sa levočskí poslanci

Vo štvrtok po Veľkej noci zasadne mestské zastupiteľstvo v zasadačke mestského úradu o 10.00 h. Poslanci sa budú zaoberať založením neziskovej organizácie Centrum manažmentu regionálneho rozvoja okresu a Sociálneho podniku. Zastupiteľstvo bude riešiť aj zmeny a doplnky územného plánu týkajúce sa aj lokality Lomnická. Poslanci majú na programe i všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa upravuje státie a parkovanie vozidiel počas Mariánskej púte. Poslanci budú mať na stole aj rôzne projekty.

Spišská Belá. Ilustračná snímka: rov

Rokovať budú aj v Spišskej Belej

Tento štvrtok o 16.00 h sa zídu aj poslanci v Spišskej Belej. Na mestskom úrade sa bude hovoriť o územnom pláne, poslanci by mali schvaľovať aj záverečný účet mesta za rok 2018 a výročnú správu za minulý rok. Rokovať sa bude o návrhu na zmenu rozpočtu na rok 2019, a tiež o návrhu plánu stavebných a investičných akcií v meste. Poslanci sa tiež dozvedia detaily o realizácii aktuálnych investicných akcií a o kontrolách hlavnej kontrolórky, ktoré vykonala za posledné obdobie.

Hovoriť sa bude o autizme

Ešte dnes máte možnosť prísť na Medzinárodnú konferenciu o autizme na Mestský úrad v Poprade. Dozviete sa, ako prostredníctvom hry rozvíjať komunikáciu u detí s autizmom a ako úspešne zvládnuť stratégiu výuky študentov s autizmom. Prednášať bude pediatrická logopédka Jennifer Bell Smith a Julia Smith, ktorá pracuje ako terapeutka najmä s autistickými deťmi. Pozvaní sú rodičia, učitela, logopédi a všetci, ktorí chcú vedieť, ako lepšie pracovať s deťmi, ktoré trpia touto diagnózou.