Leto na hrade bude patriť ženám a stavbárom

V skanzene pod hradom Ľubovňa pribudla interaktívna drevenica.

Ľubovniansky hrad, Snímka: rov

„Nasledujúca letná sezóna na hrade Ľubovňa bude opäť stavbárska. Ja sa tomu teším a vnímam aj to, že 99 percent návštevníkov to vidí pozitívne, keď je na hrade lešenie a niečo sa opravuje aj napriek tomu, že sa tam nemôžu dostať. Väčšinou sú však nadšení, že pamiatka sa opravuje,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Pokračuje obnova Paláca Ľubomírskych

Tohto roku bude pokračovať obnova barokového paláca Ľubomírskych, ktorý sa nachádza neďaleko hlavného vstupu do hradného areálu. Rekonštrukcia barokového paláca by mala byť stavebne ukončená do konca tohto roku. Otvorený by mal byť presne o rok. Je to len jedna z troch stavebných akcií na hrade. Okrem barokového paláca budú pokračovať práce aj na obnove gotického paláca. Treťou väčšou investíciou je obnova fortifikácie hradu po zime. „Vyzerá to tam ako na stavenisku, ale je to v poriadku. Tento hrad si to zaslúži, keďže už má nejaké to storočie za sebou,“ dodal Mikulík.

Palác Lubomírskych. Snímka: rov

Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny je naplánované na nedeľu 28. apríla. Hrad bude otvorený už od rána, pričom od 13.00 h bude vstupné dobrovoľné. Tohtoročnej letnej sezóne na hrade budú dominovať ženy, ktoré súviseli a súvisia s hradom Ľubovňa od 14. storočia až po súčasnosť. „Budeme sa venovať kráľovnám, šľachtičným, majiteľkám, manželkám majiteľov hradu, ale i radovým pracovníčkam, vrátane tých, ktoré tu dnes pracujú,“ uviedol Mikulík. V rámci slávnostného otvorenia letnej sezóny sprístupnia na hrade výstavu La femme fatale hradu Ľubovňa. Okrem slávnostnej omše v hradnej kaplnke sv. Michala o 14.00 h čaká na návštevníkov hradu v nedeľu aj historický šerm v podaní skupiny Ricasso, hradný muzikant Michal Smetanka či sokoliari Sv. Bavona. Kultúrny program počas celého leta sa bude niesť v znamení žien spätých s hradom Ľubovňa.

Ľubovnianske múzeum aj v súvislosti s pokračujúcimi stavebnými prácami na barokovom paláci nedvíhalo vstupné. To sa nemenilo od roku 2012. V cene vstupného na hrad sú nielen vystúpenia sokoliarov, ale aj použitie fotoaparátu či kamery počas celej sezóny, ale aj všetky animačné programy počas letnej sezóny.

Hrad a skanzen v Starej Ľubovni. Snímka: archív ĽM

Posledná drevenica je interaktívna

Dva týždne pred slávnostným otvorením letnej sezóny sa na hrade začalo s predajom suvenírovej eurobankovky. Hrad Ľubovňa sa tak pripojil k ďalším hradom, ktoré ponúkajú zberateľskú zaujímavosť, hoci pôvodne riaditeľ neuvažoval o predaji tohto suveníru. „Beriem to ako povinnú jazdu, ale prečo nie? Motív bol na mne. Silueta hradu bola samozrejmosť a potom sú tam poľské korunovačné klenoty,“ uviedol Mikulík. Do predaja sa dostalo približne 13-tisíc kusov. Len v prvý deň sa predalo cez štyritisíc kusov.

Ľubovnianske múzeum nie je len hrad, ale aj skanzen. „Tvorí sa tu nová ulica. Za posledných asi šesť rokov sa vybudovalo osem objektov, čo je rarita v rámci Slovenska. Tento rok tu chystáme výstavu Od zrnka k chlebu. Máme veľmi bohatú kolekciu historického poľnohospodárskeho náradia. Je to už asi šiesta výstava, v rámci ktorej vystavujeme výsostne vlastný zbierkový fond. Na to som hrdý, že nepreberáme výstavy, ale vystavujeme to, čo je kapitálom tohto múzea, a to je vlastný zbierkový fond,“ povedal Mikulík.

Skanzen pod hradom Ľubovňa mapuje región severného Spiša. Približuje bývanie a život Slovákov, Goralov, Rusínov, Cigánov, Karpatských Nemcov či Židov na tomto území, vrátane ich náboženstva. „Posledným objektom, ktorý sme postavili, je drevenica z Údola a poňali sme ju trochu ináč. Využili sme ju na tvorivé dielne. Žiaci si tam môžu upiecť chlieb, či spracovávať ľan. Mal by to byť interaktívny objekt určený hlavne pre detského návštevníka,“ dodal Mikulík.

Rastislav OVŠONKA