Lyžiarka Petra Vlhová má v tíme aj Kežmarčana Mateja Gemzu

Naša najúspešnejšia slalomárka odlyžovala zatiaľ svoju top sezónu. Za jej úspechmi stojí celý tím a „mágovi“ Liviovi Magonimu pomáha aj asistent trénera Matej Gemza. S 23-ročnou Liptáčkou Vlhovou sme sa porozprávali v jej domácom stredisku Jasná.

Snímka: archív Mateja Gemzu

Čo najviac dopomohlo k tomu, že ste začali vyhrávať?

» K úspechu prispelo viacero faktorov, aj keď ani sama na sto percent neviem povedať, ktorý faktor bol rozhodujúci. Určite zohrali svoju úlohu aj lyže a najmä moje nastavenie v hlave. Okrem toho som však mala aj športové šťastie.

Radosti sme videli v uplynulých mesiacoch dosť. V ktorom momente sezóny ste sa na seba, naopak, najviac nahnevali?

» Dosť nahnevaná som bola v Štokholme po Majstrovstvách sveta, kde som vypadla. To bol asi ten moment, kedy som bola nahnevaná viac ako inokedy.

S Mikaleou Shiffrin ste veľké rivalky. S kým zo svetového pohára však vychádzate najlepšie?

» Snažím sa dobre vychádzať s každým. Spoločného času je veľmi málo a skôr sa s ostatnými pretekárkami vidím najmä počas pretekov. Zvyčajne má mimo nich každý vlastný program. Najviac však trénujem so Slovinkami, s tými mám preto aj najbližší vzťah.

Snímka: archív Mateja Gemzu

Čo zvyknete na rozdiel od svojich súperiek pred jazdou robievať a čo nie?

» Musím sa priznať, že iba občas sledujem svoje súperky, takže neviem povedať ani porovnať, aké rituály majú moje súperky. Väčšinou sa pred pretekmi koncentrujem sama na seba a robím zväčša to isté: rozjazdenie sa, prehliadka, rozcvička a idem na preteky.

Akým spôsobom „absorbujete“ svoje úspechy?

» Najviac úspechy oslavujem s celým svojím tímom, spolu sme prakticky stále. Väčšinou tá najsilnejšia radosť pretrváva vo večer úspechu a na druhý deň. Potom sa už opäť sústredím na ďalšie ciele a preteky.

Koľko lyží vystriedate na pretekoch?

» Je to individuálne. Záleží to aj od počtu disciplín, v ktorých pretekám. Napríklad ak mám pred sebou jednu disciplínu, tak ich mám menej, ak mám dve a viac, tak je to, pochopiteľne, viac párov. Striedam ich podľa tvrdosti snehu – či je tvrdý alebo mäkký. Niekedy idem tri jazdy na jedných lyžiach, ak je však sneh naozaj tvrdý a ľadový, idem s lyžami iba jednu jazdu, aby zostali ostré. V obrovskom slalome sme sa rozhodli pre dlhšie lyže, takže v tejto disciplíne jazdím na jednom type, mám však z neho až desať párov, ktoré dookola obmieňam, aby zostali ostré a „čerstvé“. Každopádne o moje lyže sa stará najmä servisák, takže ja to úplne dopodrobna nesledujem.

Tím Petry Vlhovej. Snímka: archív Mateja Gemzu

Vo vašom tíme je aj Kežmarčan Matej Gemza. Ako sa do tímu dostal a čo všetko pre vás robí?

» S Maťom vychádzam veľmi dobre. V tíme je asistent trénera, ale zároveň je to aj môj fyzioterapeut, robí mi masáže. Ja som veľmi šťastná, že ho v tíme mám, pretože Maťko je skvelý chlap. Do tímu sa nehlásil on, ale naopak, my sme ho oslovili s ponukou spolupráce ako asistenta. Vedeli sme totiž, že aj on sám nielenže lyžoval, ale aj trénoval. Dohodli sme sa a odvtedy spolu fungujeme.

Čo by ste poradili deťom spod Tatier, ktoré by sa lyžovaniu chceli venovať, no nie všetky na to majú možnosti?

» V prvom rade ich tento šport musí baviť a musí ich napĺňať. Je pravda, že na Slovensku je to s podporou od štátu ťažšie, takže pri lyžovaní je základom mať skvelých rodičov, ktorí tomu obetujú svoj čas. Potom je už dôležité iba vydržať a mať pevné odhodlanie. Postupne to všetko príde.

Je po sezóne, teraz ste vo víre stretávania sa s fanúšikmi či sponzormi. Keď to všetko prejde, čaká vás oddych na Srí Lanke. Prečo práve tento štát?

» Už dlho som chcela Srí Lanku navštíviť, rovnako ako Maurícius. Takže idem na to postupne a tento rok ma čaká práve Srí Lanka. Minulý rok tam bol aj môj brat, takže mi ju rozhodne odporučil a ja som sa tam rozhodla tento rok ísť.

Jana TOMALOVÁ