Mesto chce EYOF, chýba mu však vybavenie

Mesto Poprad malo záujem organizovať Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021.

Námestie sv. Egídia v Poprade. Ilustračná snímka: archív PN

Možnosť zorganizovať toto podujatie sa Popradu, ale aj iným mestám otvorila po tom, ako sa Košice vzdali organizácie tohto mládežníckeho športového podujatia. „Primátor mesta Poprad Anton Danko prejavil veľký záujem o Európsky olympijský festival mládeže. Tento záujem však musí schváliť mestské zastupiteľstvo,“ informovala hovorkyňa mesta Jarmila Hlaváčová.

Mesto má záujem o EYOF

Podľa Hlaváčovej je myšlienke naklonená aj väčšina poslancov. Mesto Poprad podľa nej disponuje športovou infraštruktúrou pre letnú verziu tohto festivalu, čo sa týka športov ako je tenis, plávanie, cyklistika a triatlon. „Dostavať by bolo potrebné gymnastickú halu a atletický štadión,“ uviedla Hlaváčová. Ak by Poprad išiel do organizovania tohto podujatia, bolo by to zrejme v spolupráci so Spišskou Novou Vsou, ktorá taktiež disponuje vhodnými športoviskami. „Primátor Anton Danko už rokoval s predstaviteľmi mesta Spišská Nová Ves, ktoré by sa tiež rado zapojilo do tohto projektu v prípade, ak by bolo mesto Poprad vo výbere úspešné,“ doplnila Hlaváčová.

Poprad nie je medzi reálnymi kandidátmi

Podľa riaditeľa mediálnej komunikácie Slovenského olympijského a športového výboru Ľubomíra Součeka dejisko letného EYOF je možné v rámci Slovenska zmeniť. Zároveň pre naše noviny potvrdil, že primátor Popradu už skôr oslovil s touto ponukou výbor. Uplynulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľov Slovenského olympijského a športového výboru so zástupcami desiatich zväzov, ktoré budú na mládežníckom športovom festivale, kde sa hovorilo najmä o možných usporiadateľoch podujatia v roku 2021.

„Zástupcovia zväzov informovali, aká je v týchto mestách situácia s ich športoviskami. Tiež sa hovorilo aj o ubytovacích možnostiach a o nárokoch na početnosť športovo-technického personálu, na zabezpečenie súťaží v jednotlivých športoch, aj na počet dobrovoľníkov. Z tohto celkového rozoberania situácie a športovo-technických aj logistických možností jednotlivých miest boli po diskusii z piatich ponúk vytypované dve, ktoré sa javia ako najreálnejšie. Ponuka Popradu so Spišskou Novou Vsou medzi nimi nebola,“ informoval riaditeľ mediálnej komunikácie Slovenského olympijského a športového výboru Ľubomír Souček.

Letný Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021 by sa mal konať 24. júla až 1. augusta. Na podujatí sa súťaží v atletike, basketbale, cyklistike, gymnastike, hádzanej, džude, plávaní, tenise, triatlone a volejbale. Zúčastniť sa ho môžu mladí európski športovci do 17 rokov. Koná sa každý nepárny rok a delí sa na letnú a zimnú čas.

Rastislav OVŠONKA